• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2015-06-17
Dolegliwości i choroby

Grzybica paznokci – jak to wyleczyć?

Za grzybicę paznokci rąk i stóp odpowiada ten sam grzyb. Trudno się go pozbyć, gdyż znajduje się za płytką paznokcia, która jednocześnie go chroni. Jak leczyć grzybicę?

 Grzybica paznokci – jak to wyleczyć - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Leczenie grzybicy paznokci

Zanim zaczniemy leczenie, musimy dowiedzieć się, czy nie pomyliliśmy grzybicy paznokci z grzybicą skóry. Dostępne w aptekach preparaty w postaci kremów są skuteczne tylko w tym drugim przypadku, dlatego tak ważna jest właściwa diagnoza. Najwięcej przypadków grzybicy paznokci wymaga leczenia opartego wyłącznie na lekach dostępnych jedynie na receptę. Tego typu preparaty hamują syntezę ergosterolu, który jest podstawowym składnikiem błony komórkowej grzyba. Efektywną metodą leczenia jest tzw. terapia pulsowa. Między kolejnymi etapami kuracji wymagana jest przerwa w przyjmowaniu leków. Substancja występująca w stosowanych farmaceutykach gromadzi się w keratynie płytki paznokcia, pozostaje w niej i jest czynna jeszcze przez długi czas. Niestety, w zwalczaniu grzybicy paznokci domowe sposoby nie pomagają. Szorowanie zmian chorobowych wodą z mydłem może wręcz pogorszyć sytuację. Podobnie jest z długotrwałym moczeniem zakażonych paznokci. Grzyby uwielbiają ciepło i wilgoć.

Grzybica paznokci – leki doustne

Przed rozpoczęciem leczenia należy przede wszystkim skontaktować się z lekarzem. Dermatolog zleca badanie mikologiczne, dzięki któremu dobierane są właściwe lekarstwa. Jednym z najskuteczniejszych leków na grzybicę paznokci jest Terbinafina. Przynosi ona efekty przede wszystkim podczas leczenia zakażania dermatofitami. Nie działa jednak tak dobrze w przypadku drożdżaków lub pleśni. Terbinafinę stosuje się codziennie, przez co najmniej sześć tygodni. Czasem przyjmuje się ją nawet przez pół roku. Innym lekiem nowej generacji jest Itrakonazol. W przeciwieństwie do Terbinafiny, działa on też na drożdżaki. Kuracja Itrakonazolem trwa trzy tygodnie.

Grzybica paznokci - leki miejscowe

Zazwyczaj występują w formie lakierów do paznokci lub kremów. Stosowanie tych preparatów nawet codziennie - niestety - nie przynosi pożądanych efektów. Tego typu leki nie są w stanie wyeliminować tego schorzenia. Uzupełniają one jedynie leczenie ogólne i pomagają w kuracji lekami doustnymi.

***

WAŻNE!

Zaleconego przez specjalistę - dermatologa leczenia nie można przerywać, gdyż zaleczona tylko, a nie do końca wyleczona, grzybica może powracać. Po zakończeniu kuracji paznokcie jeszcze przez długi czas mogą wyglądać na chore. Wynika to z tego, że płytka paznokcia rośnie wolno i całkowicie nowa pojawia się dopiero po kilku miesiącach. Po wyleczeniu, pomimo udanej terapii, nie należy zapominać o profilaktyce. 

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Grzybica. I co dalej? Nie ma na co czekać. Trzeba koniecznie sięgnąć po skuteczne leki...
CZYTAJ
Grzybica stóp i paznokci to przypadłość przede wszystkim osób, które często korzystają z basenu. Jest to...
CZYTAJ
Lepiej zapobiegać niż leczyć - głosi znane i często cytowane powiedzenie. Jest w nim pewna...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia