Dostawa za 6zł do DPD Pickup. Trwa od 29.04.2024 do 27.05.2024 godz. 16.00
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2024-01-30
Zdrowa skóra i uroda

Jak rozpoznać rodzaj skóry?

Aby pielęgnacja skóry przynosiła jak najlepsze efekty, konieczne jest, by była ona dopasowana do konkretnego typu cery, jej potrzeb oraz problemów. W tym celu warto z pewnością określić, czy nasza skóra na twarzy jest tłusta, mieszana, sucha czy może normalna. Jak jednak to zrobić? Czym charakteryzują się poszczególne typy i jakie podtypu możemy wyróżnić, jeśli chodzi o klasyfikowanie rodzajów skóry? Na które cechy skóry warto zwrócić uwagę przy definiowaniu jej potrzeb oraz stanu? Jeśli nie wiesz, jak rozpoznać typ cery i w jaki sposób dobierać do jej wymagań kosmetyki, to poniższy tekst jest dla Ciebie - zapraszamy do lektury!

 Charakterystyka typów cery - tłustej, suchej, mieszanej i innych
Spis treści

Dlaczego warto znać swój typ cery?

Znając typ swojej cery łatwiej dostosować pielęgnację do indywidualnych potrzeb skóry, co przyczynia się do jej zdrowia i atrakcyjnego wyglądu. Odpowiednie produkty i procedury pielęgnacyjne dostosowane do konkretnego typu cery pozwalają unikać potencjalnych problemów dermatologicznych oraz przyczyniają się do utrzymania jej w dobrej kondycji. Znalezienie właściwego balansu nawilżenia, oczyszczania i ochrony może wpływać pozytywnie na wygląd skóry, zapobiegając problemom takim jak trądzik, przesuszenia czy nadmierna produkcja sebum. Ponadto świadomość własnego typu cery ułatwia dokonywanie świadomych wyborów kosmetyków

Poszczególne rodzaje skóry — charakterystyka

Wedle podziału kosmetologicznego możemy wyróżnić 4 podstawowe rodzaje skóry:

  • typ cery suchy;
  • typ cery tłusty;
  • typ cery mieszany;
  • typ cery normalny.

Oprócz typów cery wyróżniamy również jej podtypy: cera trądzikowa, wrażliwa, dojrzała, odwodniona czy naczynkowa.

Cera normalna

Cera normalna to typ cery, który wśród osób dorosłych występuje niestety najrzadziej, natomiast zwykle obserwuje się ją u dzieci poniżej 12 roku życia. Charakterystyka cery normalnej to przede wszystkim: odporność na negatywne czynniki zewnętrzne, a więc na działanie wiatru, mrozu, czy wysuszającego, letniego powietrza o wysokiej temperaturze; brak objawów w postaci przesuszenia, poczucia ściągnięcia, zaczerwienienia, suchych skórek; właściwy poziom natłuszczenia - cera normalna ma po prostu dobrze skonstruowaną barierę hydrolipidową; przy cerze normalnej nie obserwuje się rozszerzonych porów, a ujścia gruczołów łojowych pozostają czyste, bez zaskórników i krostek.

Cera sucha

Cera sucha wykazuje bardzo charakterystyczne objawy i symptomy, dzięki którym dość łatwo można ją rozpoznać. Cera sucha zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, wytwarza zbyt mało sebum, będącego składnikiem warstwy hydrolipidowej - z tego względu posiadacze i posiadaczki tego typu skóry mogą czuć ściągnięcie i pieczenie twarzy - zwłaszcza podczas specyficznych warunków pogodowych, takich jak mróz, wiatr czy w dni, w których temperatura jest naprawdę wysoka. Cecha cechy cery suchej to także reaktywność na czynniki takie jak pocieranie czy nieco bardziej intensywny dotyk - właśnie dlatego taka skóra staje się zaczerwieniona po myciu lub po wycieraniu buzi szorstkim ręcznikiem. Skóra sucha nie „świeci się” w ciągu dnia, a dodatkowo u większości osób z tym typem skóry pory pozostają niewidoczne. Cera sucha jest cienka, łatwo ulega podrażnieniom, a oprócz tego szybciej niż inne typy skór poddaje się upływowi czasu - to właśnie u jej posiadaczy i posiadaczek najwcześniej będzie widać zmarszczki (zarówno mimiczne, jak i powstałe na skutek oddziaływania grawitacji).

Skóra tłusta

Cera tłusta to między innymi: duża widoczna porów oraz rozszerzenie ich ujść, które wyglądają tak, jak drobne ukłucia szpilki na skórze; przy cerze tłustej ujścia gruczołów łojowych mogą być zaczopowane sebum ciemniejącym pod wpływem kontaktu z powietrzem - są to charakterystyczne wągry; cera tłusta produkuje nadmiar sebum, które jest wyczuwalne zwykle na twarzy po całonocnym odpoczynku (w dotyku skóra jest po prostu tłusta), a także skraca trwałość makijażu (produkty kolorowe „spływają” w ciągu dnia); cechy cery tłustej to także „wyświęcanie się” i jej błyszczenie obserwowane w ciągu dnia, obserwowane w najintensywniejszym stopniu w okolicach czoła, nosa i brody; cera tłusta jest bardziej odporna niż inne na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych - wiatr, mróz, intensywne pocieranie, a nawet na nieco silniejsze detergenty do mycia skóry - łącznie z mydłem, które ma pH niekorzystne dla utrzymania bariery hydrolipidowej w odpowiedniej kondycji.

Cera mieszana

Cera mieszana to ten typ skóry, którego posiadanie deklaruje największą liczba osób. Warto jednak wiedzieć, że cera mieszana to nie dwa typy cery nakładające się na siebie (przypominamy, że skóra nie może być jednocześnie tłusta i sucha w tym samym miejscu), ale dwa typu funkcjonujące bok siebie w obrębie twarzy tej samej osoby. Najczęściej jest to właśnie połączenie fragmentu skóry suchej, obejmującej policzki i boki twarzy oraz cery tłustej - na czole, nosie i brodzie (w tak zwanej strefie T). Oznacza to, że charakterystyka cery mieszanej obejmuje cechy różnych typów skór, wymienionych w tekście powyżej. Co ważne, cera mieszana wymaga pielęgnacji łączącej w sobie dbanie o dwa typy, które na niej występują.

Pozostałe rodzaje cery

W ramach głównych typów skóry istnieją również podtypy, które uwzględniają bardziej szczegółowe cechy i potrzeby skóry. Wśród podtypów skóry wymienia się: cerę trądzikową, dojrzałą, odwodnioną wrażliwą, naczynkową.

  • Cera trądzikowa może pojawić się zarówno u osób z tłustym typem cery, jak i posiadaczy skóry suchej. Jej występowanie zależy bowiem nie tylko od nadprodukcji sebum, ale również od zmian hormonalnych czy stosowania niewłaściwej pielęgnacji, skutkującej zaczopowaniem ujść gruczołów łojowych. Cera trądzikowa charakteryzuje się skłonnością do powstania niedoskonałości, takich jak krosty, podskórne gule, grudki, określane potoczenie jako pryszcze, pojawiające się pojedynczo lub w skupiskach.
  • Cera dojrzała to ten podtyp skóry, który pojawia się zarówno u kobiet jak i u mężczyzn wraz z upływem czasu. U niektórych cechy cery dojrzałej będzie można zaobserwować już w okolicy 30 lat, a u innych — dopiero później, w wieku 40 czy nawet 50 lat. Cera dojrzała charakteryzuje się przede wszystkim zmniejszeniem wydzielania ilości sebum (w stosunku do tego, ile wydzielała kiedyś), pojawieniem się zmarszczek i bruzd mimicznych oraz tych wynikających z działania grawitacji, wiotkością i utratą elastyczności oraz opadaniem dawnego owalu twarzy.
  • Cera odwodniona bywa często mylona z cerą suchą, jednak należy zaznaczyć, że są to dwa różne pojęcia. Określenie „cera sucha” odnosi się do poziomu natłuszczenia skóry, natomiast „cera odwodniona” - do poziomu jej nawilżenia, a więc zawartości wody w naskórku. Objawy skóry odwodnionej są bardzo charakterystyczne i obejmują przede wszystkim łuszczenie się naskórka — najczęściej w okolicy nosa, kącików ust, brody czy czoła. Objawy skóry odwodnionej mogą u siebie rozpoznać posiadacze i posiadaczki każdego typu skóry — także mieszanej czy nawet tłustej.
  • Cera wrażliwa to podtyp dość łatwy do zaobserwowania i zdiagnozowania. Charakterystyka cery wrażliwej obejmuje wysoką reaktywność w stosunku do substancji aktywnych, konserwujących i innych składników w kosmetykach. Cera wrażliwa jest podatna na zaczerwienienia i podrażnienia wywołane warunkami atmosferycznymi — wiatrem, mrozem, ostrym słońcem; będzie również reagować podrażnieniem i zaczerwienieniem na mechaniczną stymulację — pocieranie ręcznikiem czy płatkami do demakijażu, ale także masaże (zwłaszcza z wykorzystaniem różnych akcesoriów-szczotek, gąbek, rękawiczek i innych).
  • Cechy cery naczynkowej również są dość łatwe do rozpoznania i niewielu posiadaczy czy posiadaczek takiej skóry ma wątpliwości co do określenia jej podtypu. Cera naczynkowa charakteryzuje się bowiem stosunkowo dużymi, zaczerwienionymi obszarami na skórze, pojawiającymi się pod wpływem różnych czynników: podrażnienia mechanicznego, zmiany temperatury, ale również zdenerwowania i stresu. Przy cerze naczynkowej zmiany te mogą występować nie tylko na twarzy, ale również na szyi i dekolcie. Najłatwiejszą do zaobserwowania cechą cery naczynkowej są teleangiektazje — czyli pęknięte naczynka, uwidocznione na skórze w postaci czerwonych, cienkich „niteczek”. Z czasem może pojawiać się ich coraz więcej. Są obecne zwykle na policzkach i na płatkach nosa.

Jak rozpoznać swój typ cery?

Rozpoznanie swojego typu cery może być kluczowe dla skutecznej pielęgnacji skóry. Dla rozpoznania rodzaju skóry, a w efekcie do zrozumienia jej potrzeb niezbędna jest przede wszystkim wnikliwa obserwacja w lustrze oraz zwrócenie szczególnej uwagi na ewentualne niedoskonałości, zmiany skórne, zaczerwienia czy reakcje alergiczne. Jeśli samoobserwacja nie pomaga w jednoznacznym zidentyfikowaniu typu cery, warto skonsultować się z dermatologiem lub kosmetologiem, który może przeprowadzić profesjonalną analizę.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Kiedy myślimy o skórze trądzikowej, kojarzy się nam ona przede wszystkim z łojotokiem, powstawaniem wyprysków,...
CZYTAJ
Mimo, że większość z nas zazwyczaj nie może doczekać się lata, okres wakacyjny jest dość...
CZYTAJ
Skóra dzień po dniu poddawana jest działaniu czynników zewnętrznych, które wpływają na jej wygląd. Różne...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia