2021-12-13
Zdrowa skóra i uroda

Jak rozpoznać typ cery i w jaki sposób ją pielęgnować, by uzyskać najlepsze efekty?

Aby pielęgnacja skóry przynosiła jak najlepsze efekty, konieczne jest, by była ona dopasowana do konkretnego typu cery, jej potrzeb oraz problemów. W tym celu warto z pewnością określić, czy nasza skóra na twarzy jest tłusta, mieszana, sucha czy może normalna. Jak jednak to zrobić? Czym charakteryzują się poszczególne typy i jakie podtypu możemy wyróżnić, jeśli chodzi o klasyfikowanie rodzajów skóry? Na które cechy skóry warto zwrócić uwagę przy definiowaniu jej potrzeb oraz stanu? Jeśli nie wiesz, jak rozpoznać typ cery i w jaki sposób dobierać do jej wymagań kosmetyki, to poniższy tekst jest dla Ciebie - zapraszamy do lektury!

 Charakterystyka typów cery - tłustej, suchej, mieszanej i innych
Spis treści

Typy cery - podstawowy podział

Jak rozpoznać typ cery? Na samym początku warto wiedzieć, które z nich - wedle podziału kosmetologicznego - możemy wyróżnić. Dodatkowo należy zaznaczyć, że oprócz typów cery wyróżniamy również podtypy (o czym poniżej). Podstawowe typy skóry dają nam bowiem przede wszystkim informację o poziomie natłuszczenia (a nie nawodnienia - co ważne) naskórka. Wśród podstawowych typów cery wyszczególnić można:

 • typ cery suchy; 
 • typ cery tłusty;
 • typ cery mieszany; 
 • typ cery normalny.

Typ cery dla każdej osoby jest tylko jeden (a więc nie można stwierdzić, że konkretna osoba ma zarówno cerę suchą, jak i normalną), natomiast może się on zmieniać w ciągu życia - i zazwyczaj tak się dzieje. Najczęściej obserwuje się przejście z typu normalnego we wczesnym dzieciństwie, do typu mieszanego lub tłustego w młodości i dorosłości, aż do typu suchego w podeszłym wieku. Jak rozpoznać typ cery? Poniżej przedstawiamy wskazówki, dzięki którym to zadanie stanie się znacznie łatwiejsze!


Cechy cery suchej i jej charakterystyka

Cera sucha wykazuje bardzo charakterystyczne objawy i symptomy, dzięki którym dość łatwo można ją rozpoznać. Wśród cech cery suchej można zdecydowanie wyróżnić:

 • cera sucha zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, wytwarza zbyt mało sebum, będącego składnikiem warstwy hydrolipidowej - z tego względu posiadacze i posiadaczki tego typu skóry mogą czuć ściągnięcie i pieczenie twarzy - zwłaszcza podczas specyficznych warunków pogodowych, takich jak mróz, wiatr czy w dni, w których temperatura jest naprawdę wysoka;
 • cechy cery suchej to także reaktywność na czynniki takie jak pocieranie czy nieco bardziej intensywny dotyk - właśnie dlatego taka skóra staje się zaczerwieniona po myciu lub po wycieraniu buzi szorstkim ręcznikiem;
 • cera sucha nie „świeci się” ani nie błyszczy w ciągu dnia, a dodatkowo u większości osób z tym typem skóry pory pozostają niewidoczne;
 • cera sucha jest cienka, łatwo ulega podrażnieniom, a oprócz tego szybciej niż inne typy skór poddaje się upływowi czasu - to właśnie u jej posiadaczy i posiadaczek najwcześniej będzie widać zmarszczki (zarówno mimiczne, jak i powstałe na skutek oddziaływania grawitacji).


Charakterystyka cery normalnej

Cera normalna to typ cery, który wśród osób dorosłych występuje niestety najrzadziej, natomiast zwykle obserwuje się ją u dzieci poniżej 12 roku życia. Charakterystyka cery normalnej to przede wszystkim:

 • odporność na negatywne czynniki zewnętrzne, a więc na działanie wiatru, mrozu, czy wysuszającego, letniego powietrza o wysokiej temperaturze;
 • brak objawów w postaci przesuszenia, poczucia ściągnięcia, zaczerwienienia, suchych skórek; 
 • właściwy poziom natłuszczenia - cera normalna ma po prostu dobrze skonstruowaną barierę hydrolipidową;
 • przy cerze normalnej nie obserwuje się rozszerzonych porów, a ujścia gruczołów łojowych pozostają czyste, bez zaskórników i krostek.


Charakterystyka i cechy cery tłustej

Charakterystyka cery normalnej za nami - czas na cechy cery tłustej! Ona również wykazuje konkretne symptomy, dzięki którym można ją bezproblemowo rozpoznać. Cera tłusta to między innymi: 

 • duża widoczna porów oraz rozszerzenie ich ujść, które wyglądają tak, jak drobne ukłucia szpilki na skórze;
 • przy cerze tłustej ujścia gruczołów łojowych mogą być zaczopowane sebum ciemniejącym pod wpływem kontaktu z powietrzem - są to charakterystyczne wągry;
 • cera tłusta produkuje nadmiar sebum, które jest wyczuwalne zwykle na twarzy po całonocnym odpoczynku (w dotyku skóra jest po prostu tłusta), a także skraca trwałość makijażu (produkty kolorowe „spływają” w ciągu dnia);
 • cechy cery tłustej to także „wyświęcanie się” i jej błyszczenie obserwowane w ciągu dnia, obserwowane w najintensywniejszym stopniu w okolicach czoła, nosa i brody;
 • cera tłusta jest bardziej odporna niż inne na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych - wiatr, mróz, intensywne pocieranie, a nawet na nieco silniejsze detergenty do mycia skóry - łącznie z mydłem, które ma pH niekorzystne dla utrzymania bariery hydrolipidowej w odpowiedniej kondycji.


Charakterystyka cery mieszanej

Cera mieszana to ten typ skóry, którego posiadanie deklaruje największą liczba osób. Warto jednak wiedzieć, że cera mieszana to nie dwa typy cery nakładające się na siebie (przypominamy, że skóra nie może być jednocześnie tłusta i sucha w tym samym miejscu), ale dwa typu funkcjonujące bok siebie w obrębie twarzy tej samej osoby. Najczęściej jest to właśnie połączenie fragmentu skóry suchej, obejmującej policzki i boki twarzy oraz cery tłustej - na czole, nosie i brodzie (w tak zwanej strefie T). Oznacza to, że charakterystyka cery mieszanej obejmuje cechy różnych typów skór, wymienionych w tekście powyżej. Co ważne, cera mieszana wymaga pielęgnacji łączącej w sobie dbanie o dwa typy, które na niej występują.


Podtyp cery - podstawowy podział

Kwestia podtypów cery wiąże się raczej z nawodnieniem skóry, a także z konkretnymi problemami, jakie w jej obrębie występują. Co ważne - w przeciwieństwie do typów cery, podtypów na skórze można zaobserwować więcej (przykładowo, cera mieszana - typ - a jednocześnie dojrzałą i trądzikowa - podtypy). Dodatkowo przy określaniu podtypu cery może dojść do z pozoru wykluczających się diagnoz (na przykład cera trądzikowa - odwodniona), jednak są one jak najbardziej możliwe i funkcjonują u wielu osób.


Charakterystyka cery trądzikowej

Cera trądzikową może pojawić się zarówno u osób z tłustym typem cery, jak i posiadających typ suchy. Jej występowanie zależy bowiem nie tylko od nadprodukcji sebum, ale również od zmian hormonalnych czy stosowania niewłaściwej pielęgnacji, skutkującej zaczopowaniem ujść gruczołów łojowych. Charakterystyka cery trądzikowej obejmuje:

 • krosty, podskórne gule, grudki, określane potoczenie jako pryszcze, pojawiające się pojedynczo lub w skupiskach;
 • cera trądzikową to także cera z trądzikiem różowatym (on również zalicza się do poszczególnych rodzajów trądziku);
 • cera trądzikowa źle reaguje na podrażnienia mechaniczne - pocieranie, stosowanie peelingów, masaż twarzy, a także na wykorzystywanie w pielęgnacji tłustych formuł bogatych w oleje - wówczas może „odpowiedzieć” podrażnieniem zmian zapalnych i ich przeniesieniem w do tej pory „czyste” obszary twarzy.


Cechy cery dojrzałej

Cera dojrzała to ten podtyp skóry, który pojawia się zarówno u kobiet jak i u mężczyzn wraz z upływem czasu. U niektórych cechy cery dojrzałej będzie można zaobserwować już w okolicy 30 lat, a u innych - dopiero później, w wieku 40 czy nawet 50 lat. Cera dojrzała charakteryzuje się przede wszystkim:

 • zmniejszeniem wydzielania ilości sebum (w stosunku do tego, ile wydzielała kiedyś); 
 • pojawieniem się zmarszczek i bruzd mimicznych oraz tych wynikających z działania grawitacji; 
 • cechy cery dojrzałej to także wiotkość i utrata elastyczności oraz opadanie dawnego owalu twarzy; 
 • cera dojrzała jest również bardziej cienka (niektóre osoby opisują ją mianem „pergaminowej” lub „papierowej” - zwłaszcza u kobiet i mężczyzn w wieku seniorskim).


Cechy i objawy skóry odwodnionej

Cera odwodniona bywa często mylona z cerą suchą, jednak należy zaznaczyć, że są to dwa różne pojęcia. Tak, jak zostało to już wspomniane, określenie „cera sucha” odnosi się do poziomu natłuszczenia skóry, natomiast „cera odwodniona” - do poziomu jej nawilżenia, a więc zawartości wody w naskórku. Objawy skóry odwodnionej są bardzo charakterystyczne i obejmują przede wszystkim łuszczenie się naskórka - najczęściej w okolicy nosa, kącików ust, brody czy czoła. Objawy skóry odwodnionej mogą u siebie rozpoznać posiadacze i posiadaczki każdego typu skóry - także mieszanej czy nawet tłustej.


Charakterystyka cery wrażliwej

Cera wrażliwa to podtyp dość łatwy do zaobserwowania i zdiagnozowania. Charakterystyka cery wrażliwej obejmuje:

 • wysoką reaktywność w stosunku do substancji aktywnych, konserwujących i innych składników w kosmetykach;
 • cera wrażliwa jest podatna na zaczerwienienia i podrażnienia wywołane warunkami atmosferycznymi - wiatrem, mrozem, ostrym słońcem; 
 • cera wrażliwa będzie również reagować podrażnieniem i zaczerwienieniem na mechaniczną stymulację - pocieranie ręcznikiem czy płatkami do demakijażu, ale także masaże (zwłaszcza z wykorzystaniem różnych akcesoriów - szczotek, gąbek, rękawiczek i innych).


Cechy cery naczynkowej

Cechy cery naczynkowej również są dość łatwe do rozpoznania i niewielu posiadaczy czy posiadaczek takiej skóry ma wątpliwości co do określenia jej podtypu. Cera naczynkowa charakteryzuje się bowiem:

 • stosunkowo dużymi, zaczerwienionymi obszarami na skórze, pojawiającymi się pod wpływem różnych czynników: podrażnienia mechanicznego, zmiany temperatury, ale również zdenerwowania i stresu. Przy cerze naczynkowej zmiany te mogą występować nie tylko na twarzy, ale również na szyi i dekolcie;
 • najłatwiejszą do zaobserwowania cechą cery naczynkowej są teleangiektazje - czyli pęknięte naczynka, uwidocznione na skórze w postaci czerwonych, cienkich „niteczek”. Z czasem może pojawiać się ich coraz więcej. Są obecne zwykle na policzkach i na płatkach nosa.

Jeśli mimo lektury powyższego tekstu nadal nie wiesz, jak rozpoznać swój typ cery (a także określić jej podtyp), warto udać się na konsultacje do dermatologa lub kosmetologa, który nie dość, że postawi właściwą diagnozę, to dodatkowo z pewnością pomoże dobrać właściwe kosmetyki do pielęgnacji domowej - odpowiadające potrzebom i wymaganiom skóry.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Kiedy myślimy o skórze trądzikowej, kojarzy się nam ona przede wszystkim z łojotokiem, powstawaniem wyprysków,...
CZYTAJ
Mimo, że większość z nas zazwyczaj nie może doczekać się lata, okres wakacyjny jest dość...
CZYTAJ
Skóra dzień po dniu poddawana jest działaniu czynników zewnętrznych, które wpływają na jej wygląd. Różne...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia