Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
  • Dostawa do punktu DPD Pickup. Czas trwania od 04.04 godz. 12:00 do 26.04 godz. 16:00 Sprawdź!
Czas trwania od 04.04 godz.12:00 do 26.04 godz.16:00
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2022-04-28
Zdrowa skóra i uroda

Jak dbać o skórę brzucha w czasie ciąży?

Ciąża to ogromne obciążenie dla całego organizmu kobiety, a jej konsekwencje bywają uciążliwe. Jednym z najczęściej doskwierających młodym mamom problemów są rozstępy oraz zwiotczenie skóry brzucha. Odpowiednia pielęgnacja podczas ciąży może jednak pomóc zapobiec tym widocznym śladom macierzyństwa. Sprawdź, jak dbać o skórę brzucha, szykując się na przywitanie dziecka.

 Jak często smarować brzuch w ciąży?
Spis treści

Skóra brzucha a rozstępy w ciąży

Skóra brzucha to jedna z części ciała, która jest najbardziej „nadwyrężona” przez ciążę, szczególnie u szczupłych kobiet. Musi się bowiem znacząco rozciągnąć, by stworzyć odpowiednią przestrzeń dla rosnącego maluszka. Te dość gwałtowne zmiany sprawiają, że na brzuchu dość często pojawiają się rozstępy – nieestetyczne blizny powstające na skutek rozerwania głębokich warstw skóry.


Nie zawsze da się im zapobiec, ale można się postarać zminimalizować ryzyko ich powstawania. Odpowiednia pielęgnacja już od pierwszych tygodni ciąży pomoże przygotować skórę na nietypowy wysiłek i zwiększyć jej jędrność. Trzeba jednak przy tym zaznaczyć, że rozstępy to nie koniec świata – mogą się pojawić mimo największych starań przyszłej mamy. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu je pokochać, choć można również stosować kosmetyki i zabiegi, które pomogą zmniejszyć ich widoczność.

Jak dbać o skórę brzucha?

Odpowiednia dbałość o ciało pomoże zmniejszyć ryzyko powstawania uszkodzeń skóry. Jeśli chodzi o rozstępy, najlepszym sposobem na ich uniknięcie jest bardzo intensywne nawilżanie. Odpowiednio nawilżona skóra jest bowiem elastyczniejsza. Istnieje wiele specjalistycznych kosmetyków dla ciężarnych, w tym takich przeznaczonych na rozstępy. Można je stosować na skórę brzucha, ale także np. ud, pośladków czy ramion, która również wymaga szczególnej pielęgnacji w tym wyjątkowym czasie. Co ważne, przyszłe mamy powinny stosować tylko specjalne kosmetyki przeznaczone dla ciężarnych lub też upewnić się przed użyciem, że wybrany preparat jest bezpieczny do stosowania w ciąży.

Wiele mam oprócz kremów, balsamów i maseł do ciała poleca też naturalne oleje. Warto wybierać takie, które zawierają cenne kwasy tłuszczowe potrzebne skórze do zachowania prawidłowej struktury i elastyczności. Przyszłe mamy chętnie stosują np. oleje:

  • ze słodkich migdałów, 
  • jojoba,
  • kokosowy,
  • z wiesiołka,
  • masło shea.

Można je stosować samodzielnie lub w dowolnych mieszankach. Jeśli natomiast nie chcesz smarować się czystymi olejami, warto poszukać kosmetyków, które mają je w swoich składach.

Jak często smarować brzuch w ciąży?

Nawilżanie skóry brzucha w ciąży jest bardzo ważne, szczególnie jeśli próbujesz uniknąć rozstępów. Najlepiej zacząć przygotowywać ją jak najwcześniej, czyli już od pierwszych tygodni, na długo zanim brzuszek zacznie się powiększać. To da skórze czas, by się wzmocnić przed tym wysiłkiem.


Jak często smarować skórę brzucha w ciąży? 
Jak najczęściej! Zaleca się stosowanie kremów, balsamów lub olejów codziennie, a najlepiej co najmniej dwa razy w ciągu dnia. Jeśli masz ochotę, możesz smarować się nawet kilka razy w ciągu doby. Większa ilość kosmetyków, o ile oczywiście ich bezpieczeństwo dla ciężarnych jest potwierdzone, na pewno nie zaszkodzi. Warto aplikować je nie tylko na brzuch, ale również na inne części ciała. Od czasu do czasu można też wykonać peeling, który złuszczy martwe komórki naskórka i wspomoże wchłanianie się substancji nawilżających. Skórę można wspomagać też od środka, pijąc dużo wody.

Jak jeszcze dbać o skórę brzucha w ciąży?

Co jeszcze możesz zrobić dla swojej skóry (na brzuchu, ale też na całym ciele), aby wyglądała po ciąży równie dobrze co przed? Na pewno świetnym pomysłem jest ruch. Aktywne życie prowadzone przed ciążą pomoże Ci ją lepiej znieść, a po porodzie szybciej wrócić do dawnej sprawności, kondycji i samopoczucia.


Jeśli tylko nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych, ćwiczyć możesz (a nawet powinnaś) również w ciąży. Spokojne formy ruchu są jak najbardziej wskazane, a osoby bardzo aktywne mogą wykonywać nawet bardziej forsowne ćwiczenia. U większości kobiet świetnie sprawdzą się spacery, pływanie, ćwiczenia rozciągające, niektóre ćwiczenia z gamy pilatesu czy jogi. Warto pamiętać, że ruch wspomaga nie tylko ciało, ale również umysł, dlatego istnieje duża szansa, że pomoże lepiej znieść ciążę.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Poród to z jednej strony piękne wydarzenie, na które z utęsknieniem czeka większość przyszłych mam...
CZYTAJ
Jak wskazują eksperci, zakażenie SARS-CoV-2 w czasie ciąży jest bardzo niebezpieczne zarówno dla matki, jak...
CZYTAJ
Chociaż rak piersi jest jednym z najczęstszych kobiecych nowotworów, można z nim skutecznie walczyć. Im...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia