2018-04-17
Porady

Jak działają krople nawilżające do oczu i kiedy warto je stosować?

Codzienna praca przy komputerze, klimatyzacja, promieniowanie UV oraz sztuczne oświetlenie to jedne z najczęstszych przyczyn wysuszenia powierzchni oczu. Im bardziej wysuszona jest spojówka, tym bardziej narażona na podrażnienia i infekcje oczu. Wtedy z pomocą przychodzą nawilżające krople do oczu. Przeczytaj, jakie wybrać i w jakich sytuacjach należy je stosować!

 Jak działają krople nawilżające do oczu i kiedy warto je stosować? - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Sposoby nawilżania oczu


Naturalnym sposobem nawilżania oczu jest mruganie. Zwiększenie częstotliwości mrugania sprawia, że powierzchnia oka jest lepiej nawilżona. W sezonie grzewczym oraz przebywając w klimatyzowanych pomieszczeniach, warto zadbać o ich regularne wietrzenie, a także o nawilżenie powietrza. Nie bez znaczenia jest również dieta, w której nie powinno zabraknąć antyoksydantów, karotenoidów, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin: A, E i C oraz minerałów, takich jak: selen, cynk i miedź.


Naturalne sposoby dbania o nawilżenie oczu warto uzupełnić o specjalistyczne preparaty w formie kropli do oczu. Przy ich wyborze należy kierować się składem – podstawą dobrych kropli nawilżających do oczu powinny być substancje naturalnie występujące w oku. Takim składnikiem jest m.in. hialuronian sodu, który ma za zadanie utrzymać właściwy poziom nawilżenia błony śluzowej oka oraz ochronić oczy przed działaniem wolnych rodników. Hialuronian sodu jest bezpieczny dla oka, przez co można go stosować przez dłuższy czas.

Krople do oczu

Podstawową funkcją kropli do oczu jest nawilżenie spojówki. W naturalny sposób jest ona nawilżana przez film łzowy, składający się z trzech warstw: tłuszczowej – zabezpieczającej przed odparowywaniem łez, wodnej – odpowiadającej za nawilżenie i odżywienie oczu oraz mucynowej – która odpowiada za przyleganie łez do powierzchni oka.


Krople do oczu często nazywane są sztucznymi łzami. Jest to związane z tym, iż posiadają formułę zbliżoną do naturalnego płynu nawilżającego powierzchnię oka. Regularne stosowanie kropli nawilżających do oczu zapobiega przed uczuciem suchości, pieczeniem, swędzeniem i podrażnieniami, które wywołują czynniki zewnętrzne. Nawilżające krople do oczu, które w bezpieczny sposób można stosować w celu zapobiegania podrażnieniom na powierzchni oka, to np. Theadoz Duo: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/thealoz-duo-krople-do-oczu-3-10-ml,6549.html. Charakteryzują się one intensywnym działaniem nawilżającym, ochronnym i regenerującym. To jałowy, hipotoniczny roztwór wodny, bez konserwantów, którego formuła opiera się na hialuronianie sodu.


Krople nawilżające do oczu to doskonały sposób na przywrócenie komfortu oczom oraz zapewnienie im uczucia nawilżenia i ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Stosuj je regularnie, a odczujesz wyraźną poprawę w funkcjonowaniu narządu wzroku!

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Wielu pacjentów w trosce o zdrowie narządu wzroku, wybiera się do apteki, aby zakupić suplement...
CZYTAJ
Zmęczone oczy, przesuszone i swędzące, to powszechny problem osób w każdym wieku. Szczególnie jednak tych,...
CZYTAJ
Aplikacja kropli do oczu to dla wielu osób trudne zadanie. Dla niewprawionych nie jest ona...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia