• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
 • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2022-06-09
Zdrowa skóra i uroda

Kolagen rybi. Czym się charakteryzuje?

Kolagen odgrywa ważną rolę w organizmie człowieka. Wpływa on nie tylko na wygląd skóry, ale ma też znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania innych narządów. Kiedy zaczyna go brakować, mogą pojawić się zmarszczki, ale też problemy ze zdrowiem. Rozwiązaniem może być stosowanie kolagenu rybiego. Oto dlaczego warto przemyśleć jego suplementację!

 Rola kolagenu w organizmie człowieka
Spis treści

Rola kolagenu w organizmie człowieka

Kolagen to białko, które znajduje się w organizmie człowieka. Jest ono syntezowane przez całe życie, jednak z biegiem lat intensywność jego produkcji spada. Niektóre efekty takiego stanu rzeczy są widoczne gołym okiem, a inne wiążą się z odczuwaniem dyskomfortu czy nawet dolegliwości bólowych.


Dzięki kolagenowi:

 • skóra jest napięta i odpowiednio nawodniona – kolagen jest nazywany też białkiem młodości – zapewnia, że skóra i ciało są gładkie i pozbawione zmarszczek,
 • stawy pozostają elastyczne,
 • ograniczony zostaje rozwój toksyn i drobnoustrojów w organizmie,
 • rany i inne uszkodzenia tkanek mogą szybko się zregenerować.

Kiedy w organizmie pojawia się niedobór kolagenu, skóra pokrywa się zmarszczkami. Jest to jednak wierzchołek głowy lodowej. Osoby, u których ilość kolagenu w organizmie będzie zbyt niska, mogą skarżyć się również na trądzik, wypryski, rozdwajanie się paznokci, a nawet na bóle kręgosłupa, uczucie sztywności stawów czy problemy z poruszaniem się. Właśnie dlatego warto sięgać nie tylko po kosmetyki, ale też po dobre suplementy z kolagenem w składzie.

Czym wyróżnia się kolagen rybi?

Jeszcze do niedawna kolagen pozyskiwano głównie ze skór bydlęcych. Postępuje się tak do dzisiaj, jednak do produkcji suplementów coraz częściej wykorzystuje się kolagen rybi. Jego popularność rośnie nie bez powodu.


Kolagen rybi jest doskonale przyswajalny przez ludzki organizm. Dzieje się tak, gdyż w odróżnieniu od białka pochodzenia bydlęcego, ma on o wiele rzadsze wiązania chemiczne między włóknami kolagenowymi. Dzięki temu wyróżnia go wyższa rozpuszczalność. Kolagen rybi ma też bardzo duże stężenie glicyny, hydroksyproliny i proliny.


Białko to jest chętnie wykorzystywane do produkcji suplementów czy kosmetyków, gdyż jego struktura jest podobna do kolagenu występującego w ludzkim organizmie. Ponadto proces jego pozyskiwania jest ekonomiczny i wydajny. Ekstrahuje się go z rybich łusek, łbów, kości, skór poddanych kwaśnej hydratacji oraz z ogonów. Kolagen ten jest najczęściej pozyskiwany z dorsza, tuńczyka i rekina żarłacza.

Kolagen rybi – działanie

Kolagen to budulec skóry, paznokci, ale też ścian naczyń krwionośnych, kości, stawów, a nawet zębów i rogówki oka. Dlatego białko pochodzenia rybiego może mieć zbawienny wpływ na ludzkie zdrowie. Kolagen rybi:

 • pomaga utrzymać w odpowiedniej kondycji skórę – przyczynia się do tego, że jest ona gładka, elastyczna i napięta,
 • sprzyja zachowaniu odpowiedniej ruchomości stawów,
 • wspiera procesy regeneracyjne w przypadku urazów, ran czy złamań kości,
 • przyczynia się do uelastycznienia ścian naczyń krwionośnych, dlatego tym samym pomaga zapewnić lepsze krążenie krwi w organizmie,
 • sprzyja wzmocnieniu odporności całego układu ruchu,
 • pomaga ograniczyć dolegliwości związane z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

W jakiej formie można stosować kolagen rybi?

Spożywanie kolagenu rybiego nie naraża człowieka na chorobę Creutzfeldta-Jakoba (czyli na chorobę wściekłych krów) tak jak ma to miejsce w przypadku stosowania preparatów z białkiem bydlęcym. Ponadto białko to przechodzi taką obróbkę, aby nie miało właściwości alergizujących.


Kolagen rybi jest dostępny na rynku w proszku przeznaczonym do rozpuszczania w wodzie, a także w formie tabletek i kapsułek. Oprócz tego można spotkać produkty na jego bazie w postaci syropu. Wybierając specyfik z kolagenem rybim, warto zwrócić uwagę, aby znalazły się w nim również witamina C i kwas hialuronowy – substancje, które zwiększają jego skuteczność i przyswajalność.


Kolagen pozyskiwany z ryb może być patentem na zachowanie urody i dobrego zdrowia. Jego suplementacja jest bezpieczna, a specyfiki na jego bazie skuteczne.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Katar, kichanie, zatkany nos, czerwone, szczypiące oczy i ogólne złe samopoczucie – to objawy alergii...
CZYTAJ
Chociaż synteza witaminy D zachodzi przez skórę pod wpływem promieni słonecznych, jej niedobór stanowi powszechny...
CZYTAJ
Odmładzający masaż twarzy staje się ostatnio jednym z popularniejszych zabiegów - wykonywanych zarówno w gabinetach...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia