• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2023-07-10
Porady

Kwas hialuronowy, rewolucyjny składnik skóry i sposób leczenia zapalenia stawów

Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w naszym organizmie. Najwięcej kwasu hialuronowego znajduje się w skórze, łącznej tkance i oczach. Jego główną rolą jest nawilżanie tkanek, ponieważ może wiązać do 1000 razy więcej wody niż jego masa, co czyni go kluczowym składnikiem dla utrzymania nawilżenia skóry. Kwas hialuronowy jest także istotny dla procesu gojenia ran, ponieważ pomaga w regulacji procesów zapalnych, a także w angiogenezie, czyli procesie tworzenia nowych naczyń krwionośnych.

W kosmetologii i dermatologii, kwas hialuronowy jest często stosowany w produktach do pielęgnacji skóry i w zabiegach estetycznych, takich jak wypełniacze skóry. W medycynie natomiast kwas hialuronowy jest używany w leczeniu zapalenia stawów. Może być podawany bezpośrednio do stawu za pomocą iniekcji, aby pomóc zwiększyć jego smarowanie i zmniejszyć ból.

 Naturalne występowanie kwasu hialuronowego w organizmie
Spis treści

Naturalne występowanie kwasu hialuronowego w organizmie

Kwas hialuronowy jest naturalnie występującą substancją w organizmach ludzi i zwierząt. Jest obecny w wielu różnych typach tkanek i płynach, choć najwięcej znajduje się go w skórze, tkance łącznej i oczach.

 • Większość (około 50%) kwasu hialuronowego w organizmie człowieka znajduje się w skórze. W skórze, kwas hialuronowy pomaga utrzymać jej elastyczność i nawilżenie poprzez związanie dużej ilości wody.
 • Kwas hialuronowy jest kluczowym składnikiem macierzy pozakomórkowej, czyli sieci składającej się z białek i innych substancji, która otacza komórki w tkance łącznej. Pomaga on w smarowaniu stawów, utrzymaniu ich elastyczności i w amortyzacji wstrząsów.
 • Kwas hialuronowy jest również ważny dla oczu, gdzie jest obecny w ciele szklistym (substancja żelowa wypełniająca tylne partie oka) oraz w filmie łzowym na powierzchni oka, pomagając utrzymać nawilżenie i zdrowie oczu.
 • Kwas hialuronowy jest również obecny w szereg innych płynów ciała, w tym w płynie stawowym, gdzie pełni rolę smarującą, oraz w płynie owodniowym, który otacza płód w czasie ciąży.

Synteza kwasu hialuronowego zachodzi w komórkach zwanych fibroblastami oraz w komórkach śródbłonka naczyń. Z czasem ilość kwasu hialuronowego w organizmie zaczyna naturalnie maleć, co jest jednym z czynników wpływających na proces starzenia. Stąd też w kosmetologii i medycynie zalecane jest dodatkowe suplementowanie tej substancji.

Rola kwasu hialuronowego w skórze

Kwas hialuronowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i wyglądu skóry. Jego główne funkcje obejmują: nawilżanie, utrzymanie jędrności, wspieranie procesu gojenia, ochronę przeciwsłoneczną i działanie przeciwstarzeniowe.

 • Kwas hialuronowy ma zdolność wiązania i zatrzymywania wody, dzięki temu pomaga utrzymać skórę odpowiednio nawilżoną, co przekłada się na jej miękkość, gładkość i elastyczność.
 • Nawilżenie, które zapewnia kwas hialuronowy, pomaga utrzymać skórę jędrną i elastyczną. Ponadto, jest on kluczowym składnikiem macierzy pozakomórkowej w skórze, która zapewnia skórze jej strukturę i wsparcie. • Kwas hialuronowy odgrywa rolę w procesie gojenia się ran, ponieważ przyspiesza regenerację skóry, pomaga w regulacji odpowiedzi zapalnej oraz wspomaga angiogenezę, czyli proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych. 
 • Kwas hialuronowy może pomóc chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni UVB, które mogą prowadzić do oparzeń słonecznych i przedwczesnego starzenia skóry.
 • Z biegiem lat, ilość kwasu hialuronowego w skórze naturalnie maleje, co przyczynia się do powstawania zmarszczek i utraty jędrności skóry. Dlatego suplementacja kwasem hialuronowym jest często stosowana w produktach przeciwstarzeniowych.

Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce

Kwas hialuronowy ze względu na swoje unikalne właściwości nawilżające i przeciwstarzeniowe jest jednym z najpopularniejszych składników kosmetyków, takich jak: toniki, mgiełki, kremy oraz intensywnie pielęgnujące maski. W medycynie estetycznej natomiast stosowany jest jako wypełniacz skóry redukujący zmarszczki czy modelujący np. usta, nos czy brodę.

 • Kwas hialuronowy jest często dodawany do kremów maseczek do twarzy dzięki jego zdolności do nawilżania skóry i zwiększania jej jędrności. Jego zdolność do wiązania wody pomaga zminimalizować widoczność zmarszczek i linii mimicznych, co przekłada się na młodszy wygląd skóry. Kwas hialuronowy jest często dodawany do masek do twarzy ze względu na jego nawilżające i regenerujące właściwości. Pomaga on odżywić skórę, zwiększając jej jędrność i elastyczność.
 • Ze względu na delikatność skóry wokół oczu, kwas hialuronowy jest często stosowany w produktach do jej pielęgnacji, takich jak kremy pod oczy. Pomaga on zredukować cienkie linie i zmarszczki oraz nawilżyć tę delikatną część twarzy. 
 • Właściwości nawilżające kwasu hialuronowego sprawiają, że jest on również składnikiem odświeżających toników i mgiełek do twarzy.
 • W medycynie estetycznej kwas hialuronowy jest często stosowany jako wypełniacz skóry. Jest on wstrzykiwany bezpośrednio pod skórę, aby wypełnić zmarszczki lub dodać objętości określonym obszarom, takim jak usta, policzki, bądź skorygować nieinwazyjnie kształt nosa lub brody.

Pomimo wielu korzyści kwasu hialuronowego, należy pamiętać, że jego skuteczność może zależeć od wielu czynników, w tym od wielkości cząsteczek, formuły produktu i metody aplikacji. Zawsze warto skonsultować się z dermatologiem lub kosmetologiem, aby dowiedzieć się, jak najlepiej wykorzystać produkty zawierające kwas hialuronowy.

Kwas hialuronowy w leczeniu zapalenia stawów

Kwas hialuronowy jest naturalnie występującym składnikiem ludzkiego ciała, który jest szczególnie obecny w stawach. Jego głównym zadaniem jest nawilżanie i smarowanie stawów, co pozwala na płynne ruchy bez bólu lub dyskomfortu.
Kwas hialuronowy jest stosowany jako suplement diety w celu wsparcia ruchomości stawów, a podawany w postaci iniekcji bezpośrednio do stawu wykorzystywany jest w leczeniu zapalenia stawów.
Wprowadzenie dodatkowego kwasu hialuronowego do stawu ma na celu zwiększenie jego smarujących właściwości i redukcję bólu. Zabiegi te zamiennie nazywane są wstrzyknięciami kwasu hialuronowego lub wiskosuplementacją. Na ogół, wstrzyknięcia kwasu hialuronowego są stosowane, gdy inne metody leczenia, takie jak leki przeciwbólowe, terapia fizyczna, czy zmiana stylu życia, nie przynoszą wystarczającej ulgi. Wstrzyknięcia kwasu hialuronowego mogą poprawić funkcję stawu i zmniejszyć ból u niektórych pacjentów z osteoartrzytem, szczególnie w przypadku stawów kolanowych. Warto jednak pamiętać, że jak każda interwencja medyczna, wstrzyknięcia kwasu hialuronowego również mają potencjalne skutki uboczne, które mogą obejmować ból i obrzęk w miejscu iniekcji. Dlatego ważne jest omówienie wszystkich dostępnych opcji leczenia z lekarzem, aby znaleźć najbezpieczniejszy i najbardziej efektywny plan leczenia dla indywidualnej sytuacji pacjenta.

Bezpieczeństwo i skutki uboczne stosowania kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w organizmie, dlatego jest zazwyczaj dobrze tolerowana przez większość osób. Jest stosowany w różnych dziedzinach medycyny, w tym w dermatologii (w postaci kremów i iniekcji w celu redukcji zmarszczek), ortopedii (jako iniekcje do stawów dla osób cierpiących na osteoartrzyt) i oftalmologii (w chirurgii oka). Jednak, podobnie jak każda substancja lub lek, kwas hialuronowy może wywoływać skutki uboczne u niektórych osób, zwłaszcza gdy jest stosowany w postaci iniekcji.

 • Podczas podawania iniekcji kwasu hialuronowego, pacjent może doświadczyć bólu, zaczerwienienia, obrzęku lub siniaków w miejscu iniekcji.
 • Choć rzadko, niektóre osoby mogą doświadczyć reakcji alergicznej na kwas hialuronowy, która może objawiać się wysypką, świądem, bólem głowy, zawrotami głowy lub trudnościami w oddychaniu.
 • Istnieje niewielkie ryzyko infekcji związanej z iniekcją kwasu hialuronowego, szczególnie jeśli procedura nie jest przeprowadzana w sterylnych warunkach. 
 • W przypadku iniekcji kwasu hialuronowego do skóry, istnieje ryzyko nieprawidłowego umiejscowienia lub nadmiernego wypełnienia, co może prowadzić do nienaturalnego wyglądu.
 • Rzadko, wstrzyknięcia kwasu hialuronowego do stawu mogą prowadzić do zapalenia stawu.

Aby minimalizować ryzyko komplikacji procedury medyczne związane z kwasem hialuronowym, powinny być przeprowadzane przez wykwalifikowanych profesjonalistów.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Czy wiesz, że rabarbar znano już w starożytnych Chinach? W dzisiejszych czasach uważany jest głównie...
CZYTAJ
Woda termalna szturmem podbija rynek kosmetyków. Mimo że jest to produkty całkowicie naturalny, to jego...
CZYTAJ
Skóra twarzy jest wyjątkowo wrażliwa i ciągle narażona na działanie czynników zewnętrznych. Dlatego jeśli zdecydujesz...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia