• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2018-09-20
Porady

Nić dentystyczna a higiena przestrzeni międzyzębowych

Każdy dentysta potwierdzi, że w ramach codziennej higieny jamy ustnej kluczowe, poza dokładnym szczotkowaniem zębów, jest oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznej. Przeczytaj, dlaczego jej używanie jest tak ważne!

 Nić dentystyczna a higiena przestrzeni międzyzębowych - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Nić dentystyczna – podstawa higieny jamy ustnej


Regularne nitkowanie przestrzeni międzyzebowych pomaga ochronić zęby i dziąsła przed chorobami przyzębia. Przestrzenie międzyzębowe to idealne miejsce dla rozwoju bakterii, które w szybkim czasie mogą przekształcić się w próchnicę. To właśnie tam – w ciasnych szczelinach między zębami - gromadzą się resztki pokarmów oraz osad nazębny. Szczoteczka, nawet soniczna, nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków w jamie ustnej. Właśnie dlatego regularne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną powinno stanowić element codziennej higieny i poprzedzać mycie zębów. Dzięki temu pasta jest w stanie skuteczniej oczyścić nawet trudno dostępne miejsca.


Używanie nici dentystycznych jest niezwykle proste. Wystarczy oderwać ok. 40 cm kawałek nici, owinąć jej część między palcami wskazującymi obu dłoni, zachowując kilka centymetrów przerwy, i poruszając ją w przód i tył oczyszczać przestrzenie międzyzębowe. Bardzo ważne jest, by podczas czyszczenia kolejnych zębów używać nowych kawałków nitki. Aby przyniosło zamierzone efekty, należy poświęcić na nitkowanie ok. 3-4 minuty dziennie.

Rodzaje nici dentystycznych

Robiąc zakupy, możemy natknąć się na różne rodzaje nici dentystycznych, co nie ułatwia dokonania wyboru. Różnią się zarówno grubością, długością, strukturą, jak i smakiem. Wyróżniamy nici: niewoskowane i woskowane, o smaku neutralnym lub miętowym, antybakteryjne, wybielające, ortodontyczne lub odświeżające oddech. Warto skonsultować się ze swoim stomatologiem, który podpowie, która z nich będzie najbardziej odpowiednia dla naszych zębów.


Z nici dentystycznych powinny korzystać przede wszystkim osoby zmagające się z częstymi stanami zapalnymi jamy ustnej – przede wszystkim dziąseł. Dzięki usunięciu resztek pokarmowych i płytki nazębnej z przestrzeni międzyzębowych, znacznie poprawia się stan zdrowia dziąseł. W przypadku stanów zapalnych dziąseł warto wybrać nici nasączone chlorcheksydyną, wykazującą działanie antyseptyczne i antybakteryjne.


W internetowej Aptece Melissa znajdziesz szeroki wybór nici dentystycznych: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/nici,520.html. Znajdziesz tu nici tradycyjne, woskowane, pęczniejące, czarne, miętowe, z chlorcheksydyną, z fluorem, dostosowane dla osób noszących aparaty ortodontyczne, a nawet nici specjalistyczne z wykałaczkami i czyścikami do języka. Wybierz spośród nich odpowiednią dla siebie i spraw, by pielęgnacja jamy ustnej była jeszcze bardziej skuteczna!

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Odpowiednia szczoteczka do zębów to podstawa właściwej higieny i pielęgnacji jamy ustnej. Pomaga w zachowaniu...
CZYTAJ
Fluor dodawany do pasty do zębów odgrywa bardzo istotną rolę w profilaktyce próchnicy oraz remineralizacji...
CZYTAJ
Każdy z nas ma nieco inny kolor zębów, który waha się od bieli aż po...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia