• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2023-04-05
Dolegliwości i choroby

Niemy zawał. Czy można mieć zawał serca i nie wiedzieć o tym?

Zawał serca, czyli stan niedokrwienia mięśnia sercowego, kojarzy się z ostrym bólem w klatce piersiowej, dusznościami, uczuciem pieczenia za mostkiem i nadmierną potliwością. Po zauważeniu tych objawów wiadomo jest, że trzeba zacząć natychmiast szukać pomocy. Jednak czasami można mieć zawał serca i o tym nie wiedzieć. Wówczas mowa o niemym zawale. Dowiedz się więcej na jego temat.

 Objawy niemego zawału serca
Spis treści

Niemy zawał serca – czym jest?

Niemy zawał serca, nazywany także cichym, to stan niedokrwienia mięśnia sercowego, który może skutkować jego martwicą tak jak „normalny” zawał. Po przebyciu tej choroby na sercu powstaje blizna, którą można później zobaczyć na wynikach badania EKG lub rezonansu magnetycznego. Dzięki obecności zmian można dokładnie określić zakres uszkodzeń, a także podjąć stosowne postępowanie lecznicze.

Czym się różni niemy zawał od “zwykłego”? Przede wszystkim objawami, które w przypadku opisywanej choroby mogą być bardzo niespecyficzne.

Objawy niemego zawału serca – jakie występują?

Cichy zawał serca może dawać różne symptomy w zależności od Twojego stanu zdrowia i wrodzonych predyspozycji. Wśród najczęściej występujących objawów można wymienić:

 • nagłe uczucie osłabienia,
 • zawroty głowy,
 • ból brzucha,
 • zachwiania równowagi,
 • zgagę,
 • kołatanie serca,
 • duszności.

Pamiętaj, że objawy niemego zawału serca są dużo łagodniejsze niż podczas klasycznego zawału. Z tego powodu wiele osób myli je z przepracowaniem, nadmierną ilością stresu, zatruciem pokarmowym czy migreną. Tymczasem nie należy ich bagatelizować. Jeśli pojawią się nagle, warto zgłosić się do lekarza.

Niemy zawał serca – kto jest na niego narażony?

Cichy zawał serca może wystąpić w najmniej spodziewanym momencie, praktycznie u każdego. Jednak najbardziej na niego podatne są osoby:

 • po 50. roku życia,
 • cierpiące na przewlekłe choroby, np. cukrzycę,
 • zmagające się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego.

Ci pacjenci często mają zmienione odczuwanie bólu, w tym bólu wieńcowego, co utrudnia wykrycie zawału serca na czas.

Cichy zawał serca – jakie skutki?

Niemy zawał serca niesie za sobą takie same konsekwencje jak “zwykły” stan niedokrwienia mięśnia sercowego. Zatem jednym z najpoważniejszych skutków tej choroby jest śmierć pacjenta na skutek zaburzeń rytmu serca, np. migotania komór. Jeśli wystąpi ono przed przyjazdem ratowników lub dotarciem do szpitala, szanse na uratowanie pacjenta są niewielkie.


Wśród innych konsekwencji zawału można wymienić np.:

 • uszkodzenie zastawki,
 • pęknięcie serca,
 • martwicę tkanek,
 • nawrót niedokrwienia,
 • ostrą niewydolność serca z obrzękiem płuc i wstrząsem kardiogennym,
 • zaburzenia rytmu serca i przewodnictwa,
 • tętniaka serca,
 • udar mózgu.

Te problemy mogą być bardzo poważne i mieć długofalowe konsekwencje. Dlatego, aby ich uniknąć, konieczne jest nie tylko wczesne wykrycie zawału, ale także wprowadzenie odpowiedniego leczenia i rehabilitacji kardiologicznej.


Pamiętaj przy tym, że większość pacjentów po stanie niedokrwienia mięśnia sercowego wraca do normalnego trybu życia i aktywności fizycznej. Zawał nie jest więc powodem do tego, żeby przestać uprawiać sport czy pracować.

Podejrzenie niemego zawału – co robić?

Od pewnego czasu szybko się męczysz i zmagasz się z dusznościami? Takie objawy mogą świadczyć o przejściu niemego zawału. Jeśli ich doświadczasz, zgłoś się do lekarza i poproś o wykonanie badań.


Jednym z podstawowych elementów diagnostyki jest ocena stężenie d-dimerów we krwi, czyli cząstek białkowych, które są produktem rozkładu zakrzepów. Podwyższony poziom tej substancji może być potwierdzeniem, że występuje zakrzepica żylna.

Wśród innych metod należy wymienić:

 • elektrokardiogram, czyli EKG – jeśli zawał miał miejsce, na sercu powstała blizna. Jest ona widoczna na wyniku badania jako patologiczna załamka Q;
 • rezonans magnetyczny serca, czyli MR – pozwala wyraźnie określić rozmiar i lokalizację blizny, która powstała przez niedokrwienie serca. Na podstawie wyników MR można postawić diagnozę i wdrożyć leczenie.

Jednocześnie pamiętaj, żeby wyniki każdego badania zawsze konsultować z lekarzem. Tylko specjalista jest w stanie fachowo ocenić zmiany i postawić diagnozę.


Zawał może przebiec bezobjawowo. Jednak nie oznacza to, że nie wystąpią jego negatywne konsekwencje. Warto o tym pamiętać!

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Zawał serca (określany potocznie jako atak serca) to nagły stan patologicznego niedokrwienia mięśnia sercowego, stanowiący...
CZYTAJ
Mimo że zaburzenia odżywiania są problemem o podłożu psychologicznym, dotykają również sfery fizycznej. Są domeną...
CZYTAJ
Migrena oczna jest trudną do zdiagnozowania dolegliwością. Cechuje się występowaniem aury — objawów neurologicznych poprzedzających...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia