Legalna apteka
2023-02-22
Dolegliwości i choroby

Migrena oczna. Czym się charakteryzuje?

Migrena oczna jest trudną do zdiagnozowania dolegliwością. Cechuje się występowaniem aury — objawów neurologicznych poprzedzających wystąpienie napadu bólowego. Pojawiają się one na około godzinę przed napadem w postaci m.in. migających światełek czy mroczków. Co jeszcze warto wiedzieć o migrenie ocznej? Odpowiadamy.

 Na czym polega leczenie migreny ocznej?
Spis treści

Czym jest migrena oczna?

Migrena cechuje się jednostronnym bólem głowy, umiejscowionym za gałką oczną, w czole i w skroni. Napad trwa zazwyczaj od 4 do nawet 72 godzin. Mogą towarzyszyć mu wymioty, nudności, nadwrażliwość na światło czy dźwięk.


W przebiegu migreny można wyróżnić trzy fazy napadu bólowego:

 • objawy występujące przed napadem, tzw. aura;
 • napad bólu głowy; 
 • wyczerpanie, osłabienie, senność.

Migrena oczna charakteryzuje się występowaniem aury na co najmniej 4 minuty i maksymalnie 60 minut przed bólem. Wiąże się to ściśle z symptomami neurologicznymi pojawiającymi się u pacjentów. Zalicza się do nich zaburzenia wzrokowe w postaci objawów dodatnich (mrugające światełka, zygzaki, drętwienie) i ujemnych (pogorszenie widzenia, obniżenie czucia, wystąpienie mroczków).


Niektórzy pacjenci odczuwają aurę migrenową w postaci obrazu zbliżonego do rozbitego lustra czy oparów gorąca. Zdarzają się również zniekształcenie widzianych przedmiotów, zmiana ich rozmiaru czy rozmycie.

Wymienione objawy mogą występować w różnych konfiguracjach. Pojawiają się pojedynczo lub wszystkie w jednym momencie.

Na czym polega leczenie migreny ocznej?

Leczenie migreny ocznej zakłada zrealizowanie dwóch założeń: zniesienie bólu i uniemożliwienie jego rozwoju. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z rzadkimi atakami jest przerwanie napadu poprzez przyjęcie leku przeciwbólowego. Odpowiedni środek należy przyjąć podczas trwania aury, gdyż daje to największą szansę na uzyskanie rezultatów.


W czasie rozwiniętego bólu skuteczność preparatów może być znacznie niższa. Wdrożenie odpowiedniego leku, dopasowanego do indywidualnych predyspozycji pacjenta, zawsze następuje w porozumieniu z lekarzem.


W leczeniu migreny wykorzystuje się m.in. leki takie jak:

 • kwas acetylosalicylowy,
 • naproksen,
 • diklofenak,
 • ibuprofen,
 • ketoprofen,
 • sumatriptan, 
 • eletryptan.

Wszystkie wymienione środki mogą wykazywać efektywność u niektórych pacjentów, u innych będąc całkowicie bezskuteczne. Przy ich dobieraniu jest niezbędna duża cierpliwość ze strony pacjenta.

Czym jest leczenie profilaktyczne migreny ocznej?

Leczenie profilaktyczne wdraża się u pacjentów borykających się z częstymi i bardzo silnymi bólami głowy. Dotyczy to m.in. osób, które:

 • doświadczają trzech lub więcej napadów w miesiącu;
 • mają napady o ciężkim lub wielodniowym przebiegu;
 • nie są podatne na działanie doraźnych metod leczenia;
 • mają do czynienia z przedłużającą się aurą.

W takich sytuacjach leczenie profilaktyczne obejmuje farmakoterapię, fizykoterapię, a także psychoterapię i kurację uzdrowiskową. Głównym celem staje się wtedy zredukowanie liczby ataków, a także zmniejszenie ich intensywności. Wśród najczęściej stosowanych leków należy wyróżnić propranolol, kwas walproinowy, doksepinę i metysergid.


Warto zaznaczyć, że takie leczenie nie może trwać dłużej niż 12 miesięcy. Kończy się je w momencie, gdy bóle ulegną znacznemu zmniejszeniu i da się je kontrolować za pomocą doraźnych środków farmaceutycznych.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Oko jest najważniejszym narządem zmysłu naszego organizmu. Dzięki niemu widzimy, a także przetwarzamy informacje z...
CZYTAJ
Oczopląs do sytuacja, w której konsultacja okulistyczna jest niezbędna. To nie tylko przypadłość utrudniająca codzienne...
CZYTAJ
Astygmatyzm jest jedną z najczęstszych wad wzroku. Występuje z mniejszym lub większym nasileniem u większości...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia