Legalna apteka
2021-08-13
Zdrowa skóra i uroda

Olej rycynowy. Kto powinien go stosować?

Właściwości oleju rycynowego są znane od tysięcy lat. Już w starożytności wiele osób chętnie po niego sięgało w celach zdrowotnych. Często był także wykorzystywany zewnętrznie na włosy lub skórę w celu poprawy ich kondycji oraz wyglądu. Mimo to obecnie niewiele osób zna jego bogate właściwości czy szerokie możliwości wykorzystania. Dowiedz się, kiedy warto sięgnąć po olej rycynowy.

 olej rycynowy
Spis treści

Czym jest olej rycynowy?

Olej rycynowy (łac. Oleum Ricini) jest pozyskiwany z nasion rącznika pospolitego w procesie tłoczenia na zimno lub gotowania z wodą. Takie działanie pozwala na rozłożenie toksycznej rycyny, która odpowiada za śmiertelne skutki spożycia tej rośliny [1]. W rezultacie powstaje w pełni bezpieczny i skuteczny środek, który uzyskał m.in. pozytywną opinię Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków.


Głównymi producentami oleju rycynowego są Chiny, Brazylia oraz Indie. Co roku na rynku pojawia się od 270 do 360 tysięcy ton produktu, który jest wykorzystywany przy wytwarzaniu mydeł, smarów, farb, farmaceutyków, a nawet perfum oraz jako środek leczniczy i kosmetyczny [2].

Co zawiera olej rycynowy?

Prace nad składem oleju rycynowego trwały przez długi czas. Według najnowszych badań jego głównym składnikiem jest gliceryd 18-węglowego kwasu rycynolowego. To on odpowiada za wyjątkowe cechy produktu. Oprócz tego olej rycynowy zawiera glicerydy kwasów oleinowego, linolowego, palmitynowego oraz stearynowego [3].

Olej ma gęstą konsystencję oraz biały lub jasnożółty kolor. Nie rozpuszcza się w wodzie, a kiedy jest chłodny, z trudem rozsmarowuje się na skórze. Aby łatwiej go nałożyć na skórę, warto najpierw go delikatnie podgrzać, np. rozcierając w dłoniach.

Jakie właściwości ma olej rycynowy?

Olej rycynowy jest najbardziej znany ze swoich medycznych i kosmetycznych właściwości, dlatego wiele osób wykorzystuje go w czystej postaci zarówno doustnie, jak i zewnętrznie – na skórę i włosy.


Produkt po spożyciu jest rozkładany na kwas rycynolowy, który wspomaga procesy zmniejszające wchłanianie płynów i soli w jelicie cienkim. Dzięki temu pomaga rozluźnić stolec, a przez to ułatwić jego wydalanie. Co więcej wspiera także działania pobudzające perystaltykę jelit, dzięki czemu wspomaga szybsze wypróżnianie się [4].


Składniki aktywne, które są zawarte w oleju rycynowym, wspierają również pielęgnację skóry i włosów. Dzięki swoim właściwościom wspomagają:

 • działania zapobiegające rozwijaniu się stanów zapalnych i bakterii,
 • procesy antyoksydacyjne [5],
 • nawilżanie skóry oraz włosów,
 • pobudzenie cebulek kosmyków, brwi oraz rzęs,
 • stymulowanie produkcji kolagenu,
 • zatrzymanie wilgoci w głębokich warstwach skóry,
 • odbudowę płaszcza lipidowego naskórka, co ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku cery trądzikowej [6].

Olej rycynowy wspiera również regenerowanie kosmyków i wygładzanie ich łusek, dzięki czemu pomaga uzyskać efekt gładkich, miękkich i lśniących pasm. Co więcej, wspomaga przyciemnianie i pobudzanie wzrostu nie tylko włosów, ale także rzęs i brwi. W rezultacie pomaga osiągnąć rezultat optycznie dłuższych i gęstszych włosków na głowie i wokół oczu [7].

Kiedy warto sięgnąć po olej rycynowy?

Zastanawiasz się, w jakich sytuacjach przyda Ci się olej rycynowy? Sięgnij po niego, jeśli:

 • zmagasz się z zaparciami i szukasz doraźnego środka przeczyszczającego,
 • masz bóle głowy, mięśni, stawów, brzucha, a nawet kręgosłupa i potrzebujesz produktu, który pomoże ulżyć w dolegliwościach,
 • chcesz zmyć makijaż i zanieczyszczenia z twarzy, w tym sebum, w naturalny sposób przyjazny skórze,
 • marzysz o mocnych i długich rzęsach, brwiach oraz włosach, ale nie chcesz wydawać dużo pieniędzy na profesjonalne produkty do ich pielęgnacji.

Dobrym pomysłem jest wybranie tego oleju także wtedy, gdy zmagasz się z suchą skórą, zwłaszcza w okolicy pięt. Wystarczy okład z materiału nasączonego tą substancją, aby składniki aktywne pomogły zmiękczyć i nawilżyć naskórek.

Jakie są przeciwwskazania stosowania oleju rycynowego?

Unikaj oleju rycynowego, jeśli jesteś uczulony lub masz nadwrażliwość na którykolwiek z jego składników aktywnych. Pamiętaj o tym, żeby zaprzestać jego stosowania, jeśli np. po nałożeniu na skórę wystąpiły jakiekolwiek działania niepożądane.


Nie zaleca się także używania oleju w ciąży i podczas karmienia piersią, ponieważ nie ma badań potwierdzających jego bezpieczeństwo dla płodów, noworodków i niemowląt [8].


Olej rycynowy może być Twoim sprzymierzeńcem w walce o zdrową skórę, włosy, rzęsy i brwi oraz prawidłowe funkcjonowanie perystaltyki jelit.Bibliografia:
1. 
https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/39982,Olej-rycynowy-plyn
2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Olej_rycynowy
3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Olej_rycynowy
4. https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-summary/castor-oil-summary-public_pl.pdf
5. https://journals.viamedica.pl/forum_dermatologicum/article/view/47568/37329
6. https://rytmynatury.pl/olej-rycynowy/
7. https://www.olej.edu.pl/zastosowania-oleju-rycynowego/


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Włosy w dużej mierze są zwierciadłem naszego organizmu. Po ich kondycji można poznać, czy w...
CZYTAJ
Rzęsy to ozdoba oczu, które pomalowane pięknie wzmacniają spojrzenie. Choć ich podstawową funkcją jest ochrona...
CZYTAJ
Niedobór błonnika w diecie i spożywanie dużych ilości produktów przetworzonych, a także brak ruchu to...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia