2023-08-10
Porady

Owulacja - naturalny rytm kobiecego ciała

Owulacja to proces w cyklu menstruacyjnym, w którym dojrzała komórka jajowa jest uwalniana z jajnika i przechodzi do jajowodu, gdzie może zostać zapłodniona przez plemniki. Jest to kluczowy moment w cyklu menstruacyjnym i stanowi część układu rozrodczego u kobiet.

 Jak działa cykl menstruacyjny?
Spis treści

Jak działa cykl menstruacyjny?

Cykl menstruacyjny to złożony proces, który zachodzi w organizmie kobiety w celu przygotowania się na ciążę. Cykl menstruacyjny składa się z kilku faz, które są regulowane przez zmiany hormonalne: faza folikularna, owulacja, faza lutealna i menstruacja.

 • Cykl rozpoczyna się od pierwszego dnia menstruacji (okresu). Podczas tej fazy przysadka mózgowa produkuje hormon folikulotropowy (FSH), który stymuluje wzrost pęcherzyka jajnikowego zawierającego komórkę jajową. W miarę wzrostu pęcherzyka, produkuje się estrogen, który wpływa na przygotowanie błony śluzowej macicy (endometrium) do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Faza folikularna zazwyczaj trwa od 10 do 14 dni.
 • Około połowy cyklu, przysadka mózgowa wydziela duże ilości hormonu luteinizującego (LH), co powoduje uwolnienie dojrzałej komórki jajowej z pęcherzyka jajnikowego. To jest moment owulacji. Komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia i przechodzi do jajowodu. 
 • Po owulacji następuje faza lutealna. Pozostałość pękniętego pęcherzyka przekształca się w ciałko żółte, które zaczyna produkować progesteron. Progesteron pomaga przygotować endometrium na przyjęcie zagnieżdżającej się komórki jajowej, zapewniając odpowiednie warunki dla rozwijającej się ciąży. Jeśli zapłodnienie nie nastąpiło, poziom progesteronu spada, co powoduje złuszczenie błony śluzowej macicy, a więc okres menstruacyjny.
 • Jeśli nie nastąpiło zapłodnienie, błona śluzowa macicy jest odrzucana, powodując krwawienie menstruacyjne. Proces menstruacji trwa zazwyczaj od 3 do 7 dni.

Cały ten cykl trwa zwykle około 21 do 35 dni, przy czym średnia długość wynosi około 28 dni. Czas trwania poszczególnych faz może się różnić u różnych kobiet i może ulegać zmianom z powodu różnych czynników, takich jak stres, zmiany hormonalne, stan zdrowia i wiek. Cykl menstruacyjny jest złożonym procesem regulowanym przez układ hormonalny, który przygotowuje organizm kobiety na możliwość ciąży. Regularność cyklu może być również ważnym wskaźnikiem zdrowia reprodukcyjnego kobiety. W przypadku nieregularności cyklu lub problemów z owulacją warto skonsultować się z lekarzem.

Oznaki owulacji

Owulacja jest procesem, w którym komórka jajowa jest uwalniana z jajnika i przechodzi do jajowodu, gotowa do zapłodnienia. Istnieją pewne oznaki i objawy, które mogą wskazywać na nadchodzącą owulację.

 • Śluz szyjkowy: podczas owulacji zmienia się wydzielina szyjkowa (śluz szyjkowy). Jest on przezroczysty i bardziej lepki w porównaniu z innymi dniami cyklu. Może to ułatwić przetrwanie plemników w drogach rodnych, zwiększając szanse na zapłodnienie.
 • Ból lub uczucie mrowienia: niektóre kobiety odczuwają delikatne bóle lub uczucie mrowienia w okolicach jajnika, z którego uwolniona zostaje komórka jajowa. 
 • Zmiana temperatury ciała: podczas owulacji może wystąpić niewielki wzrost temperatury ciała. Jest to związane z wydzielaniem progesteronu po owulacji. 
 • Zwiększone libido: niektóre kobiety mogą odczuwać wzmożony popęd seksualny w okolicach owulacji. To naturalne, ponieważ organizm może "sygnalizować" gotowość do zapłodnienia. 
 • Wrażliwość piersi: u niektórych kobiet piersi mogą stać się bardziej wrażliwe i opuchnięte w okolicach owulacji. 
 • Wzmożona wrażliwość zmysłów: w niektórych przypadkach owulacja może wpłynąć na zwiększoną wrażliwość zmysłów, takich jak węch czy smak.

Metody śledzenia owulacji

Istnieje kilka metod śledzenia owulacji, które pozwalają kobietom określić, kiedy zachodzi najbardziej płodny okres w cyklu menstruacyjnym. Te metody pomagają w określeniu, kiedy komórka jajowa jest uwalniana i są szczególnie przydatne dla par, które planują zajście w ciążę. Metody śledzenia owulacji to między innymi: monitorowanie temperatury ciała, obserwacja śluzu szyjkowego, testy owulacyjne, aplikacje mobilne, obserwacja szyjki macicy.

 • Monitorowanie temperatur ciała: metoda ta polega na codziennym mierzeniu temperatury ciała o stałej porze rano, zanim wstaniemy z łóżka. Po owulacji, poziom progesteronu wzrasta, co powoduje niewielki wzrost temperatury ciała (o około 0,3-0,5 stopnia Celsjusza). Monitorowanie tej temperatury przez kilka cykli może pomóc w określeniu okresu owulacji.
 • Obserwacja śluzu szyjkowego: metoda ta polega na obserwowaniu zmian w konsystencji i wyglądzie wydzieliny szyjkowej. W okolicach owulacji śluz staje się przezroczysty, śliski i lepki, co ułatwia przetrwanie plemników i jest korzystne dla zapłodnienia. 
 • Testy owulacyjne: testy owulacyjne dostępne w aptekach mierzą poziom hormonu luteinizującego (LH) w moczu. Wzrost poziomu LH jest wskazówką, że owulacja jest blisko, zwykle w ciągu 24- 36 godzin. Testy te są łatwe w użyciu i mogą pomóc w precyzyjnym określeniu okresu owulacji.
 • Aplikacje mobilne: istnieje wiele aplikacji mobilnych, które pomagają śledzić cykl menstruacyjny i przewidywać okres owulacji. Aplikacje te wykorzystują dane wprowadzane przez użytkownika, takie jak daty menstruacji i obserwacje dotyczące śluzu szyjkowego, aby przewidzieć dni płodne.
 • Monitorowanie szyjki macicy: niektóre kobiety śledzą zmiany w szyjce macicy, takie jak kształt, konsystencja i położenie, aby określić okres owulacji. Ta metoda wymaga jednak większej wprawy i może być bardziej zaawansowaną formą śledzenia owulacji.

Owulacja a płodność

Owulacja jest kluczowym elementem w procesie płodności u kobiet. Jest to moment, w którym dojrzała komórka jajowa jest uwolniona z jajnika i przechodzi do jajowodu, gdzie może być zapłodniona przez plemniki. Płodność kobiety jest ściśle związana z owulacją, ponieważ to właśnie w tym czasie szanse na zajście w ciążę są największe.
Kiedy zachodzi owulacja, komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia przez plemniki i może przeżyć w jajowodzie przez około 12-24 godziny. Plemniki mają zdolność przeżycia w drogach rodnych kobiety przez kilka dni, więc jeśli stosunek płciowy odbywa się w okolicach owulacji lub tuż przed nią, istnieje szansa na zapłodnienie i poczęcie dziecka.
Owulacja odgrywa zatem kluczową rolę w płodności, ponieważ to w tym okresie zachodzi największe prawdopodobieństwo poczęcia. Dla par planujących ciążę, śledzenie owulacji może być ważnym narzędziem w określeniu najbardziej płodnych dni w cyklu i zwiększeniu szans na poczęcie.
Warto jednak pamiętać, że płodność zależy od wielu czynników, takich jak wiek, stan zdrowia, styl życia i inne. Nie wszystkie kobiety mają regularną owulację, a czasem może występować nieregularność cyklu menstruacyjnego, co wpływa na płodność. Jeśli para ma trudności w zajściu w ciążę lub jest zaniepokojona płodnością, warto skonsultować się z lekarzem, który może przeprowadzić odpowiednie badania i ocenić stan zdrowia reprodukcyjnego, aby pomóc w zrozumieniu i rozwiązaniu problemów z płodnością.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Chlamydia to jedna z najczęściej rozprzestrzeniających się chorób przenoszonych drogą płciową (STD), powodowana przez bakterię Chlamydia...
CZYTAJ
Babka płesznik (Plantago psyllium) to roślina z rodziny babkowatych, której nasiona słyną z wysokiej zawartości błonnika...
CZYTAJ
Zespół Alkoholowy Płodowy (FAS) to poważny stan zdrowia, który może wystąpić u dzieci, które były narażone...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia