• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2022-08-18
Dolegliwości i choroby

Pieluszkowe zapalenie skóry – jak dbać o delikatną skórę dziecka latem?

Skóra niemowląt i małych dzieci jest od 5 do 10 razy cieńsza niż u dorosłego człowieka. Cechuje ją większa wrażliwość, słabsza ochrona przed mikroorganizmami, większa podatność na urazy, a także słabsza adaptacja do wysokich temperatur i skłonność do przesuszania. Wszystko to wpływa na wzmożoną podatność niemowląt i dzieci na problemy skórne, takie jak atopowe, łojotokowe oraz pieluszkowe zapalenia skóry, ciemieniuchę czy pokrzywki. W jakich okolicznościach mogą się pojawić i jak rozpoznać ich objawy? Jak zapobiegać podrażnieniom i w jaki sposób łagodzić symptomy pieluszkowego zapalenia skóry? Odpowiedzi na te pytania o pieluszkowe zapalenie skóry znajdują się poniżej - zapraszamy do lektury!

 Pieluszkowe zapalenie skóry daje charakterystyczne objawy
Spis treści

Jak rozpoznać pieluszkowe zapalenie skóry?

Ponad połowa niemowląt w pierwszych 12 miesiącach życia doświadcza odparzeń pieluszkowych. Mogą one pojawić się już w pierwszym bądź drugim miesiącu życia, ale najczęściej dotyczą dzieci między siódmym a dwunastym miesiącem. Pieluszkowe zapalenie skóry to stan zapalny skóry, z widocznymi na niej plamami rumieniowymi, pęcherzykami i złuszczeniami. W przebiegu pieluszkowego zapalenia skóry zmiany te występują w miejscu przylegania pieluszki do skóry dziecka, a ryzyko ich powstania zwiększa się podczas upałów - właśnie dlatego pieluszkowe zapalenie skóry częściej pojawia się latem. Objawy pieluszkowego zapalenia skóry u dziecka to także niepokój, płacz i dyskomfort, dlatego warto jak najszybciej zastosować miejscowe preparaty przeciwbakteryjne i inne produkty łagodzące, przeznaczone na odparzenia pieluszkowe.

Przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry

Przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry są uwarunkowane indywidualną reakcją organizmu na różnego rodzaju czynniki, takie jak mechaniczne uszkodzenia naskórka, alergie czy infekcje. Latem, ze względu na wysoką temperaturę, a także zmianę otoczenia w związku z wakacyjnymi wyjazdami, zwiększa się ryzyko wystąpienia pieluszkowego zapalenia skóry. Higiena okolicy pieluszkowej często jest w tym czasie utrudniona, a maluch jest narażony na większą ilość drobnoustrojów, dlatego łatwiej łapie infekcje. Pamiętajmy więc, by szczególnie dbać o skórę dziecka w okresie letnim. Już teraz warto przygotować się na ten czas i zadbać o profilaktykę, która pozwoli nam uniknąć pieluszkowego zapalenia skóry.

Zapobieganie i leczenie pieluszkowego zapalenia skóry

Zapobieganie stanom zapalnym skóry zaczyna się przede wszystkim od właściwej higieny okolicy pieluszkowej. Istotny jest wybór odpowiedniego typu pieluszek (np. wykonanych z włókien naturalnych, które są łagodniejsze dla dzieci) i stosowanie skutecznych preparatów pielęgnacyjnych. Ważne jest również to, aby pozwolić skórze oddychać. W czasie przewijania dobrze jest pozostawić malucha na kilkanaście bądź minut bądź w miarę możliwości dłuższy czas bez pieluszki. Wietrzenie sprzyja regeneracji naskórka. Tak jak pieluszki, równie ważne są produkty pielęgnacyjne. Wszystkie płyny, żele i kremy powinny być antyalergiczne i przeznaczone specjalnie do pielęgnacji skóry najmłodszych. Jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry? Warto zaopatrzyć się w delikatny krem do pupy niemowlaka, który będzie miał działanie antyseptyczne, a dodatkowo zawierał takie składniki jak:

  • emolienty, czyli substancje, które pomagają utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry, natłuszczają ją, niwelują podrażnienia i odbudowują płaszcz hydrolipidowy naskórka; pomagają one również chronić skórę przed możliwym negatywnym wpływem czynników środowiskowych, w tym także alergenów;
  • gliceryna, która nawilża i wspiera proces utrzymywania naskórka w dobrej kondycji;
  • pantenol - łagodnie pielęgnujący podrażnioną skórę;
  • lanolina i alantoina – wspierające regenerację i zapewniające odpowiednie nawilżenie;
  • tlenek cynku, który wytworzy barierę ochronną na skórze i będzie ją także pielęgnował.

Stosowanie kremu na odparzenia przy pieluszkowym zapaleniu skóry powinno się odbywać po uprzednim dokładnym oczyszczeniu i osuszeniu okolic intymnych. Po aplikacji na skórę należy odczekać kilka minut, aby preparat dobrze się wchłonął.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Ulewanie u niemowlaka to częsta dolegliwość i chociaż zazwyczaj nie oznacza poważniejszych problemów ze zdrowiem,...
CZYTAJ
Ciemiączko u dziecka potrafi spędzać sen z powiek niejednemu rodzicowi. Czy można bezpiecznie dotykać tego...
CZYTAJ
Zatkany nos to duży dyskomfort dla maluszka, ale też powód niepokoju i problem dla rodziców....
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia