2017-02-07
Zdrowie dziecka

Jak postępować w przypadku ulewań u niemowlaka?

Ulewanie u niemowlaka to częsta dolegliwość i chociaż zazwyczaj nie oznacza poważniejszych problemów ze zdrowiem, a i nie jest bolesna dla samego dziecka, przysparza rodzicom wielu zmartwień. Ulewanie u niemowlaka to odruch organizmu polegający na wypływaniu z ust małych ilości pokarmu, do którego dochodzi najczęściej tuż po karmieniu. Zazwyczaj nie jest niczym groźnym i wiązać go należy z niedojrzałością mięśni przełyku, chociaż w przypadku występowania tej dolegliwości rodzice zawsze powinni zachować czujność i nie stronić od wizyty w gabinecie pediatry. Innymi bowiem przyczynami ulewania u niemowlaka mogą być alergia, nawał pokarmu u matki, a niekiedy i refluks żołądkowo-przełykowy.

 Jak postępować w przypadku ulewań u niemowlaka? - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Niedojrzałość mięśni przełyku lub połykanie powietrza


Według badań z dolegliwością tą zmaga się co drugie dziecko, zazwyczaj przez kilka pierwszych miesięcy życia, ale niekiedy nawet przez ponad rok. Jeśli za ulewanie u niemowlaka odpowiada niedojrzałość mięśni przełyku, a co za tym idzie to one blokują cofanie się pokarmu, nie ma powodów do niepokoju. Należy również pamiętać, że powszechną przyczyną ulewania u niemowlaka może być połykanie powietrza podczas jedzenia. Nagromadzone w żołądku powietrze wypycha w takim przypadku niewielkie ilości pokarmu.

Alergia i refluks

Szczególną czujność należy zachować w przypadku, gdy ulewaniom u niemowlaka towarzyszą konkretne objawy, takie jak spadek wagi dziecka, pojawienie się wysypki lub częste infekcje (na przykład zapalenie dróg oddechowych). Wówczas konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty i zdiagnozowanie problemu. Wymienione wyżej objawy są najczęściej oznaką alergii pokarmowej na mleko lub refluksu żołądkowo-przełykowego, a żeby sobie poradzić z tym problemem, a przy okazji i z ulewaniem u niemowlaka, lekarz przepisze odpowiednie leki. W przypadku zdiagnozowania refluksu żołądkowo-przełykowego pediatra zaleci również karmienie mlekiem modyfikowanym oznaczonym symbolem AR (antyrefluksowym).

Jak postępować w przypadku ulewań u niemowlaka?

Jeśli dziecko karmione jest piersią należy zadbać o prawidłowe położenie główki, która zawsze powinna być wyżej od nóżek. Po posiłku należy również pamiętać o tym, aby dziecko odbiło, a zatem nosić go trzeba wówczas wyłącznie w pionie. Ulewanie u niemowlaka to niekiedy również efekt zbyt dużej aktywności ruchowej dziecka po karmieniu, dlatego zaraz po posiłku zrezygnujmy z zabawy. Najlepiej, oczywiście gdy dziecko już odbije, ułożyć je na boku, a pod materac od strony główki wsunąć ręcznik, aby główka była nieco wyżej. Ulewanie u niemowlaka wiązać się może ponadto z nawałem pokarmu, warto więc pamiętać, aby w przypadku jego występowania przed karmieniem odciągnąć nieco mleka.


W przypadku występowania ulewania u niemowlaka pediatrzy odradzają również traktowanie karmienia jako swoistej formy uspokajania dziecka, bo nadmiar mleka w żołądku sprzyja nasilaniu się tej dolegliwości. Jeśli dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym, należy zachować odpowiednie odstępy czasowe między karmieniami i ograniczyć połykanie powietrza poprzez zakup smoczków o niewielkich otworach. Dostępne na rynku specjalistyczne mleka dedykowane dzieciom zmagającym się z tą dolegliwością zostały szczegółowo przebadane. Można je więc stosować, nawet u noworodków. W Aptece Melissa znajdziesz mleka specjalistyczne przeciw ulewaniu u niemowlaków najczęściej wybieranych producentów: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/przeciw-ulewaniu,983.htmlInnym sposobem na ulewania u niemowlaka i to zarówno, gdy dziecko karmimy piersią, jak i mlekiem modyfikowanym, jest zagęszczanie pokarmu. Zanim jednak zdecydujemy się na zmieszanie mleka z preparatami zagęszczającymi, skonsultujmy się z lekarzem.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Z alergią pokarmową zmaga się według statystyk co dziesiąte niemowlę. Oczywiście można sobie z nią...
CZYTAJ
Odparzenia pieluszkowe u niemowląt to jedna z najczęstszych dolegliwości, z którą borykają się dzieci w...
CZYTAJ
Duży wybór butelek dla niemowląt dostępnych na rynku może budzić wątpliwości, która z nich będzie...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia