2022-04-12
Porady

Popularny zamiennik cukru. Czym jest ksylitol?

Chociaż powszechnie wiadomo, że biały cukier w nadmiarze jest szkodliwy, nie każdy potrafi z niego zrezygnować. Wcale jednak nie musisz odmawiać sobie słodkich przekąsek, ponieważ istnieje kilka alternatywnych rodzajów „słodziwa”. Poznaj ksylitol – niskokaloryczny środek słodzący. Wygląda i smakuje jak cukier, ale ma nawet 40% mniej kalorii. Nic więc dziwnego, że ksylitol cieszy się ogromną popularnością wśród osób, które z jakichś powodów muszą / chcą zrezygnować z klasycznego cukru. Warto więc dowiedzieć, się, w czym jeszcze tkwi fenomen tego naturalnego słodziku.

 ksylitol
Spis treści

Ksylitol – co to? 

Ksylitol jest środkiem słodzącym pochodzenia naturalnego, pozyskiwanym z kory brzozy. Pochodzi z Finlandii, a został odkryty pod koniec XIX wieku.

Z chemicznego punktu widzenia stanowi alkohol cukrowy, dlatego jest nieco inaczej metabolizowany niż cukry.

Do złudzenia przypomina biały cukier: 

  • ma postać białych kryształków,
  • charakteryzuje się odrobinę mniejszą słodkością. 

Jego przewagą jest dużo niższa kaloryczność oraz niski indeks glikemiczny. Ponadto wykazuje wiele innych właściwości, które czynią go lepszą alternatywą białego cukru. 

Jak stosować ksylitol? 

Ksylitol – jako zamiennik cukru – znajduje zastosowanie przede wszystkim w kuchni. Można nim słodzić herbatę czy kawę, dodawać do deserów i słodkich wypieków. Pamiętaj! Ksylitol nie stanowi pożywki dla drożdży, dlatego nie może zastąpić cukru w cieście drożdżowym. Z uwagi na brak zdolności do karmelizacji, nie przyrządzisz z niego bezików czy tortów bezowych.

Ksylitol – poznaj jego cenne właściwości 

Ksylitol stanowi doskonały substytut białego cukru – nie tylko dla osób zmagających się z nadmiarem kilogramów. Okazuje się, że z jego cennych właściwości mogą skorzystać chorujący na cukrzycę oraz mający tendencję do rozwoju próchnicy.

Pomaga utrzymać optymalną masę ciała 

Ksylitol wyróżnia się niską kalorycznością, dzięki czemu spożywanie słodkich przekąsek / deserów pomaga w utrzymaniu odpowiedniego zapotrzebowania energetycznego. Ponadto nie powoduje nagłych skoków stężenia glukozy we krwi, co pomaga uniknąć podjadania między posiłkami. To te właściwości sprzyjają walce z nadmiarem kilogramów oraz utrzymaniu optymalnej masy ciała. Powszechnie uważa się, że ksylitol wspiera opróżnianie żołądka, a także wykazuje podobieństwo do błonnika pokarmowego. 

Odpowiedni dla osób z cukrzycą i insulinoopornością 

Osoby zmagające się z cukrzycą muszą wyeliminować z diety wszelkie źródła białego cukru, który jest metabolizowany z udziałem insuliny, powodując jej nagły wyrzut. Z ksylitolem jest inaczej – jego rozkład odbywa się w procesie fermentacji bakteryjnej w jelicie grubym lub bezpośrednio w wątrobie. Dzięki temu nie dochodzi do wyrzutu insuliny. 

Wspomaga walkę z próchnicą 

Czy wiesz, że ksylitol dodawany jest do past do zębów – jednak nie tylko w celu „osłodzenia” ich smaku? Badania naukowe potwierdzają, że ten alkohol cukrowy pomaga zapobiec rozwojowi próchnicy. Z uwagi na swoją specyfikę, bakterie w jamie ustnej nie przekształcają go w kwasy. Ponadto: 

  • pomaga przywrócić równowagę kwasowo-zasadową,
  • przeciwdziała powstawaniu płytki nazębnej,
  • wspomaga proces mineralizacji szkliwa.   

Czy ksylitol szkodzi? 

Zgodnie ze stanowiskiem Amerykańskiego Urzędu ds. Żywności i Leków (FDA), ksylitol jest bezpiecznym dla organizmu zamiennikiem cukru. Może być więc stosowany bez większych obaw o swoje zdrowie. Warto jednak mieć świadomość, że w spożywaniu ksylitolu – podobnie jak ze wszystkimi innymi produktami – należy zachować umiar. Nadmierna jego ilość w organizmie może działać przeczyszczająco lub nawet powodować biegunki. Jeśli zależy ci na zmniejszeniu ilości cukru w swojej diecie, ale nie możesz oprzeć się wypijaniu słodkich napojów czy jedzeniu słodyczy, wybierz ksylitol. 


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Stopa cukrzycowa, określana również jako zespół stopy cukrzycowej, to groźne, przewlekłe powikłanie cukrzycy (pojawiające się...
CZYTAJ
Glukometr jest urządzeniem, który pozwala na codzienne kontrolowanie poziomu cukru we krwi we własnym domu....
CZYTAJ
Każdy produkt ma nieco inny indeks glikemiczny. Dieta o niskim współczynniku jest wskazana w przypadku...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia