• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
 • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2021-07-19
Porady

Porady ekspertów: jak wybrać dobry ciśnieniomierz?

Z nadciśnieniem tętniczym zmaga się nawet 10 mln Polaków [1], a część osób nawet nie ma świadomości istnienia swojej choroby. Tymczasem jest to poważna dolegliwość, której konsekwencją – jeśli nie jest leczona – mogą być m.in. udar mózgu, zawał serca, niewydolność serca. Z tego powodu istotną rolę odgrywają działania prewencyjne, tj. pomiar ciśnienia tętniczego w domowych warunkach. Sprawdź, jak wybrać dobry ciśnieniomierz.


Nadciśnienie tętnicze jest chorobą, na rozwój której wpływają m.in. takie czynniki jak: 

 • nadmierne spożycie sodu 
 • otyłość
 • stres 
 • siedzący tryb życia 
 • alkohol, palenie papierosów 
 • uwarunkowania genetyczne.

Warto przy tym podkreślić, że ze schorzeniem najczęściej zmagają się osoby w wieku 55-74 lat. Dlatego – szczególnie, jeśli ktoś należy do grupy ryzyka – należy systematycznie dokonywać pomiarów ciśnienia tętniczego.

 Porady ekspertów: jak wybrać dobry ciśnieniomierz?
Spis treści

Ciśnieniomierz klasyczny

W niektórych przychodniach można jeszcze spotkać się z pomiarem ciśnienia tętniczego za pomocą klasycznego ciśnieniomierza. Jego najbardziej typową wersją jest model zegarowy (sprężynowy), w przypadku, którego zachodzi konieczność ręcznego napompowania mankietu, a następnie odczyt pomiaru.


Ciśnieniomierz automatyczny – idealny do użytku domowego

Do użytku domowego przeznaczone są automatyczne ciśnieniomierze elektroniczne, dzięki którym szybko i poprawnie można dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Ich ogromną przewagą jest to, że w zasadzie nie wymagają większego zaangażowania ze strony pacjenta – całość sprowadza się wyłącznie do umieszczenia mankietu w odpowiednim miejscu. Jak działa taki ciśnieniomierz? Po założeniu mankietu należy wcisnąć odpowiedni przycisk i poczekać aż mankiet automatycznie się napompuje. Następnie dochodzi do „upuszczenia” powietrza, a po zakończonym procesie na wyświetlaczu pojawia się wynik.


Warto przy tym podkreślić, że nowoczesne modele ciśnieniomierzy automatycznych działają w oparciu o tzw. metodę „od dołu” (FDS System). Oznacza to, że pomiar ciśnienia tętniczego odbywa się już w momencie pompowania mankietu. Takie rozwiązanie zapewnia większy komfort, ponieważ eliminuje ryzyko zbyt mocnego uciskania miejsca, do którego przylega makiet.


Ciśnieniomierz – naramienny czy nadgarstkowy?

Ciśnieniomierze automatyczne występują w dwóch wariantach – w zależności od tego, gdzie należy umieścić mankiet.

 • Ciśnieniomierze naramienne – w tym przypadku mankiet należy umieścić mniej więcej 2-3 cm nad zgięciem łokciowym. 
 • Ciśnieniomierze nadgarstkowe – tutaj mankiet należy założyć na nadgarstku.

Chociaż ten drugi wariant może być wygodniejszy w obsłudze, znacznie lepszym rozwiązaniem jest ciśnieniomierz naramienny. Pomiary dokonywane przy jego pomocy uważane są za dokładniejsze. W przypadku ciśnieniomierza nadgarstkowego pomiar może być za zaburzony np. przy problemach z krążeniem w kończynach.


Ciśnieniomierz z dodatkowymi funkcjonalnościami – czy warto?

Nowoczesne ciśnieniomierze wyposażone są w dodatkowe funkcjonalności, które mają zwiększyć przydatność takiego urządzenia. Czy warto jednak inwestować w tak zaawansowany sprzęt?


Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy od indywidualnych oczekiwań. Dobrym pomysłem może jednak okazać się zakup ciśnieniomierza z takimi funkcjami jak: 

 • pomiar pulsu 
 • wykrywanie arytmii (IHB) 
 • pojemna pamięć pomiarów 
 • funkcja pamięci dla 2 użytkowników.


Ważny nie tylko ciśnieniomierz…

Wybór ciśnieniomierza to zaledwie jedna kwestia, od której zależy poprawność wyników. Znaczenie ma również poprawność wykonania samego badania. Należy pamiętać o: 

 • przyjęciu prawidłowej pozycji- pozycja siedząca, ramię powinno być podparte o stolik i znajdować się powyżej wysokości serca. Ważna jest cisza i spokojny oddech. 
 • przeprowadzeniu pomiaru po kilkuminutowym odpoczynku.

Ważne jest także to, aby zapisywać wyniki – szczególnie, jeśli istnieje podejrzenie nadciśnienia tętniczego. Ułatwi to – w razie konsultacji z lekarzem – ustalenie dalszego sposobu postępowania.


Przypisy:

 1. https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/raport-nfz-nadcisnienie-tetnicze,7352.html
Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Ciśnienie krwi człowieka nie jest wartością stałą. W zdrowym organizmie ciśnienie tętnicze regulowane jest na...
CZYTAJ
Dzień Babci i Dziadka to świetna okazja na sprezentowanie im czegoś na poprawę zdrowia i...
CZYTAJ
Wraz z wiekiem zwiększa się zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Z tego względu seniorzy powinni...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia