Legalna apteka
2017-03-03
Dolegliwości i choroby

Powracające infekcje pochwy - jak z nimi walczyć?

Infekcje intymne to problem, z którym spotkała się niemal każda kobieta. Szczególna podatność na tego rodzaju infekcje przypada latem, kiedy wysoka temperatura i stopień wilgotności stwarzają idealne warunki do rozwoju grzybów i drożdżaków. Na rozwój infekcji może mieć również wpływ korzystanie z publicznych basenów czy używanie wilgotnych ręczników.

 Powracające infekcje pochwy - jak z nimi walczyć? - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Co odpowiada za infekcje intymne?


Jednak najczęstszą przyczyną wywołującą infekcje intymne są zmiany we florze bakteryjnej pochwy. Jeśli przestaje być ona zdominowana przez pałeczki kwasu mlekowego i traci kwaśny odczyn, narażona jest na rozwój patogennych drobnoustrojów. Do zmian w środowisku pochwy może dochodzić w wyniku:

 • terapii antybiotykami,

 • braku higieny okolic intymnych,

 • nadmiaru higieny (stosowanie irygacji pochwy),

 • otarć nabytych w wyniku stosunków seksualnych.


Zaniedbana lub niewyleczona infekcja intymna może przerodzić się w groźną dla zdrowia formę utajoną. Bez wyraźnych sygnałów może przemieścić się poprzez błony śluzowe do dróg rodnych, atakując szyjkę macicy, gruczoł przedsionkowy, cewkę moczową i pęcherz. Jeśli obejmie jajowody, powstaną utrudniające zajście w ciążę zrosty. U kobiet ciężarnych utajona infekcja intymna może spowodować poronienie, poród przedwczesny oraz zakażenie dziecka.

Jak uniknąć nawrotów infekcji intymnej?


Infekcje intymne, zarówno te bakteryjne, jak i grzybiczne mają tendencję do powracania. Istnieje jednak kilka sposobów, by zminimalizować ryzyko ich nawrotów:

 • Równocześnie z leczeniem infekcji wykonaj badania krwi pod kątem cukrzycy i anemii,

 • Przyjmuj pełne dawki przepisanych leków,

 • Jeśli lekarz tak zaleci, poddaj się leczeniu razem ze swoim partnerem seksualnym,

 • Stosuj specjalnie do tego celu przeznaczone płyny lub żele do higieny intymnej,

 • Ręcznik, jakim wycierasz miejsca intymne, powinien być oddzielny i często zmieniany,

 • Po odbytej toalecie, zawsze podcieraj krocze od przodu ku tyłowi,

 • Uważaj na produkty bogate w cukier,

 • Przed stosunkiem seksualnym Twój partner powinien umyć genitalia, natomiast po stosunku dobrze jest oddać mocz, by wypłukać zgromadzone w pochwie drobnoustroje.


W celu wsparcia flory bakteryjnej pochwy warto również zastosować odpowiednią suplementację uzupełniającą ilość pałeczek kwasu mlekowego. Produktem, który zawiera ich aż 3 miliardy jest Trivagin: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/trivagin-20-kaps,2247.html. Utrzymuje on kwaśne środowisko pochwy i tym samym zmniejsza ryzyko powrotu infekcji.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Dolegliwe pieczenie lub swędzenie są pierwszymi symptomami suchości pochwy, problemu, na który narażone są kobiety...
CZYTAJ
Bakterie, wirusy, grzyby, otarcia – to najczęstsze przyczyny wywołujące stany zapalne pochwy. Sprawdź, które z...
CZYTAJ
Naturalne środowisko pochwy charakteryzuje ogromna liczba bakterii, nazywanych mikroflorą lub środowiskiem pochwy. Odpowiadają one za...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia