Legalna apteka
2018-01-25
Zdrowa skóra i uroda

Poznaj 4 przyczyny pękających pięt

Gładkie i piękne stopy to marzenie wszystkich kobiet. Niestety, ich pielęgnacja wymaga sporo wysiłku i regularnej pielęgnacji, ponieważ skóra na stopach łatwo rogowacieje. Ten problem dotyczy zwłaszcza pękających pięt, a jego przyczyny mogą być uwarunkowane niewłaściwą pielęgnacją i stanem zdrowia.

 Poznaj 4 przyczyny pękających pięt - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

4 podstawowe przyczyny powodujące pękanie pięt

  1. Sucha skóra. W przypadku tendencji do przesuszania skóry, pękające pięty będą wymagały silniejszych specyfików nawilżających niż podczas tradycyjnej pielęgnacji. Podobnie przyczyną pękających pięt może być odwodnienie organizmu. W tym wypadku nawilżanie skóry z zewnątrz może się okazać niewystarczające i trzeba zadbać o odpowiednią ilość wypitych płynów.

  2. Przesadne ścieranie naskórka. Nadgorliwość w usuwaniu zrogowaciałej skóry może spowodować odwrotny do oczekiwanego efekt. Jeśli usuwamy naskórek pumeksem lub tarką zbyt często i głęboko, będzie on odrastał szybciej i będzie grubszy.

  3. Za ciasne obuwie i skarpetki nieprzepuszczające powietrza. Długotrwale ściśnięta stopa i brak dostępu do powietrza również negatywnie wpływają na stan pięt i mogą powodować ich pękanie.

  4. Stan zdrowia. Jedną z przyczyn suchej skóry, doprowadzającej do pękania pięt, może być cukrzyca. Skóra diabetyków jest delikatniejsza i bardziej podatna na uszkodzenia. Również niedobór witaminy B5 i regularne przyjmowanie leków rozrzedzających krew, utrudniają gojenie się pęknięć i drobnych ran na piętach.

Przyczyny pękania pięt i sposoby radzenia sobie z nimi

Problem pękających pięt może dotyczyć także osób z nadwagą. Jest to spowodowane silnym uciskiem stopy na podłoże, dlatego wygodne obuwie jest szczególnie ważne dla osób z dodatkowymi kilogramami. Jednak bez względu na przyczyny pękających pięt, istnieją sprawdzone sposoby na piękne i gładkie stopy. Kluczową sprawą w walce ze zrogowaciałą skórą stóp jest całoroczna i regularna pielęgnacja. Bardzo ważne jest usuwanie twardej skóry pięt za pomocą tarki, pumeksu lub peelingu. Należy jednak pamiętać o tym, by nie przesadzić z tą formą pielęgnacji, aby nie uzyskać odwrotnego efektu.


Niezbędne są również odpowiednie preparaty na pękające pięty. Apteka Melissa posiada duży wybór kremów i balsamów: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/pekajace-stopy,71.html, które dogłębnie nawilżają i odżywiają naskórek, przywracając stopom gładkość. Ich regularne stosowanie skutecznie zapobiega pęknięciom i powstawaniu twardej skóry na stopach. Nie należy zaniedbywać pielęgnacji stóp, ponieważ pękające pięty są problemem nie tylko estetycznym, ale także są siedliskiem bakterii i wirusów. Zaniedbane pięty mogą więc być przyczyną infekcji i przykrego zapachu stóp.

Zdjęcie autora
Autor
Adrianna Brodecka
Choć ukończyłam zarządzanie, szczęśliwie już pierwsze doświadczenia zawodowe pokierowały mnie w stronę branży farmaceutycznej. Dzięki temu w pracy mogę łączyć i rozwijać swoje pasje. Kosmetyczne INCI nie ma przede mną tajemnic. Uważnie czytam składy kosmetyków, ale też produktów spożywczych i wybieram to co, naturalne i bez zbędnych dodatków. W wolnych chwilach z przyjemnością poświęcam się gotowaniu pysznych, zdrowych i w 100% roślinnych potraw - którymi czasem chwalę się na instagramie @adi_plantbasedblondie ;). W Melissie piszę o tym, co lubię - kosmetykach i zdrowym stylu życia.
Podobne wpisy
Problem z odciskami na stopach dotyka wielu ludzi i to bez względu na płeć czy...
CZYTAJ
Pękające pięty często stają się źródłem kompleksów. Problematyczne są szczególnie latem, kiedy nosimy klapki i...
CZYTAJ
Odciski na stopach – lub dłoniach - to inaczej modzele. Pojawiają się na skórze w...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia