2022-02-15
Porady

Rodzaje testów na obecność koronawirusa. Jak działają i ile kosztują?

Koronawirus SARS-Cov-2 nie odpuszcza – na COVID-19 choruje coraz więcej osób. Z uwagi na łatwość zakażenia i w celu jego nierozprzestrzenienia zaleca się wykonywanie testów. Na rynku dostępne są ich dwa najbardziej popularne rodzaje – antygenowy i PCR. Sprawdź, na czym polegają różnice i dowiedz się, ile kosztuje przeprowadzenie takiego badania.


COVID-19 jest chorobą, która może przebiegać bez wyraźnych objawów, dawać symptomy podobne do przeziębienia czy grypy albo wiązać się z ciężką infekcją układu oddechowego. Szczególne zagrożenie dla zdrowych osób stanowią chorzy bezobjawowi lub skąpoobjawowi, dlatego koniecznością jest wykonywanie testów laboratoryjnych.

 Różne sposoby wykonania testu na wykrycie koronawirusa.
Spis treści

Testy na obecność koronawirusa – rodzaje

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zakażenie koronawirusem SARS-Cov-2 rozpoznaje się w oparciu o przeprowadzone test diagnostyczne. Pozwalają one na wykrycie / wykluczenie obecności materiału genetycznego lub białkowego antygenu wirusa w materiale pobranym od pacjenta.

Testy RT-PCR

Testy RT-PCR to testy genetyczne, których istotą jest wykrywanie materiału genetycznego wirusa (RNA) w pobranym materiale. Od pacjenta uzyskuje się wymaz z nosogardzieli za pomocą specjalnej giętkiej szpatułki.


Tego rodzaju testy charakteryzują się wysoką czułością. Między innymi z tego powodu pozwalają na wykrycie infekcji nie tylko u pacjentów z wyraźnymi objawami. Warto bowiem mieć świadomość, że dodatni wynik (wskazujący na zakażenie SARS-Cov-2) można uzyskać:

  • przed wystąpieniem objawów klinicznych u pacjenta,
  • przy bezobjawowym lub skąpoobjawowym przebiegu.

Testy antygenowe

Testy antygenowe, które – dzięki zastosowaniu metody immunochromatograficznej lub immunochemicznej – pozwalają na wykrycie białkowego antygenu wirusa SARS-Cov-2. Materiałem poddawanym diagnostyce jest wymaz z nosogardzieli.

Ich przewagą jest krótki czas oczekiwania na wynik – często pojawia się w ciągu 15-30 minut od pobrania wymazu.

Tego rodzaju testy, w przeciwieństwie do testów PCR, charakteryzują się niską czułością. Wykrywają zakażenie wyłącznie w aktywnej fazie – wtedy, gdy w próbce znajduje się najwięcej wirusa. Między innymi z tego powodu potwierdzenie infekcji następuje wyłącznie u pacjentów z objawami choroby.

Z uwagi na specyfikę testów antygenowych, uzyskany negatywny wynik nie jest jednoznaczny z brakiem zakażenia. Jako że nie wyklucza infekcji, koniecznością jest potwierdzenie wyniku testem RT-PCR.

Testy na obecność koronawirusa – ile kosztują?

Testy na obecność koronawirusa możesz wykonać prywatnie lub ze skierowaniem. To, którą opcję wybierzesz, wpłynie na koszt przeprowadzonego badania.

Darmowe testy ze skierowaniem

Jeśli masz skierowanie od lekarza POZ, wówczas test wykonasz bezpłatnie – w jednej ze wskazanych placówek, która ma podpisaną umowę z NFZ.

Jeszcze do niedawna bezpłatnie można było wykonać wyłącznie test genetyczny, tj. RT-PCR. Obecnie od 27 stycznia 2022 roku istnienie możliwość przeprowadzenia testu antygenowego bezpłatnie – w aptece, która bierze udział w programie Ministerstwa Zdrowia.

Prywatne testy bez skierowania

Jeżeli nie dysponujesz skierowaniem na test, a musisz go wykonać, np. w celach turystycznych, możesz przeprowadzić takie badanie odpłatnie. Zarówno testy PCR, jak i antygenowe wykonywane są w prywatnych laboratoriach diagnostycznych w każdym mieście. Koszt uzależniony jest nie tylko od wewnętrznej polityki laboratorium, ale również od rodzaju badania.

  • Cena testu RT-PCR oscyluje w granicach 350-400 zł.
  • Koszt testu antygenowego wynosi ok. 150 zł.

Pamiętaj! Testy ze skierowaniem i prywatne są rejestrowane. Uzyskanie pozytywnego wyniku będzie wiązało się z nałożeniem izolacji domowej.

Testy z apteki

Od niedawna antygenowe testy na obecność koronawirusa dostępne są w aptekach. Możesz je zakupić i wykonać samodzielnie – już w domu. Koszt takiego testu oscyluje w granicach 30-40 zł za jedną sztukę.


To, jaki test wybierzesz, zależy w dużej mierze od ciebie. Jeżeli jednak masz podejrzenie choroby, a nie odczuwasz żadnych objawów, lepszym rozwiązaniem będzie test PCR. Jeśli natomiast odczuwasz pewne dolegliwości i chcesz upewnić się co do infekcji, możesz wykonać apteczny test antygenowy.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Przeziębienie i grypa to typowe infekcje wirusowe, z którymi spotykamy się praktycznie w każdym sezonie...
CZYTAJ
Choroba COVID-19, z pandemią której walczy cały świat, nie tylko wywróciła nasze życie do góry...
CZYTAJ
Wariant Omikron, czyli jedno z najnowszych wcieleń koronawirusa COVID-19, charakteryzuje się bardzo dużą zaraźliwością. Na...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia