2023-03-14
Zdrowa skóra i uroda

Składniki aktywne w walce z przebarwieniami

Zależy Ci na pięknej, zdrowej skórze, ale masz problem z przebarwieniami? Istnieje wiele kosmetyków, które obiecują rozwiązanie tego problemu, ale nie zawsze są one skuteczne. Musisz więc pamiętać, że kluczową rolę w działaniu każdego preparatu odgrywają składniki aktywne. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, jakie substancje naprawdę mogą pomóc Ci w walce z przebarwieniami.

 Jak działa Thiamidol na skórze?
Spis treści

Składniki aktywne w kosmetykach – co to takiego?

Czym w zasadzie są składniki aktywne? Mówiąc najprościej, są to substancje, które faktycznie oddziałują na skórę. Dlatego stanowią one najważniejszy element kosmetyków. Składniki aktywne to związki chemiczne lub naturalne ekstrakty, które odpowiadają za pozytywne efekty pielęgnacyjne dla skóry, włosów lub paznokci. Każdy z nich ma swoje unikalne właściwości i działa na różne problemy skórne. Na rynku dostępne jest wiele kosmetyków zawierających różne składniki aktywne, takie jak np. kwas hialuronowy, retinol, ekstrakt z zielonej herbaty, witamina C czy kolagen.

Thiamidol – jedna z najskuteczniejszych substancji w walce z przebarwieniami

Jak już wspomnieliśmy, poszczególne składniki aktywne działają na różne rodzaje problemów skórnych. Jeśli chodzi o przebarwienia, to obecnie jednym z najciekawszych rozwiązań jest opatentowany przez markę Eucerin Thiamidol. Ten stosunkowo nowy składnik kosmetyczny zyskał popularność właśnie dzięki swoim właściwościom redukującym przebarwienia skóry. Stosowany jest on w różnego rodzaju kosmetykach, takich jak kremy, czy serum, a także w produktach do ochrony przeciwsłonecznej.

Jak działa Thiamidol na skórze?

Jak już wspomnieliśmy, to składniki aktywne odpowiadają za faktyczne działanie środków kosmetycznych. W jaki sposób na skórę działa Thiamidol? Jego skuteczność tkwi w możliwości hamowania enzymu tyrozynazy, która bierze udział w produkcji melaniny. Ta ostatnia jest naturalnym barwnikiem skóry, a jej nadmiar może prowadzić do powstawania plam pigmentacyjnych i przebarwień.


Enzym tyrozynazy jest kluczowym elementem w procesie syntezy melaniny. Thiamidol działa na ten enzym w sposób konkurencyjny, wiążąc się z nim i hamując w ten sposób jego aktywność. W rezultacie produkcja melaniny zostaje zredukowana, co powoduje zmniejszenie intensywności istniejących plam pigmentacyjnych oraz co bardzo ważne –zapobiega także powstawaniu nowych.

Inne składniki aktywne, które pomagają w redukcji przebarwień

Oczywiście Thiamidol to nie jedyny składnik aktywny, który pomaga w walce z przebarwieniami. Na rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele innych substancji o dowiedzionej skuteczności. Należą do nich:

  • Kwas azelainowy – substancja, która działa przeciwzapalnie, hamuje aktywność melanocytów i redukuje ilość melaniny w skórze.
  • Kwas kojowy – hamuje aktywność tyrozynazy, enzymu odpowiedzialnego za produkcję melaniny, a tym samym zmniejsza jej ilość w skórze.
  • Witamina C – działa jako silny przeciwutleniacz, redukuje stres oksydacyjny w skórze, który może przyczyniać się do powstawania przebarwień.
  • Niacynamid (witamina B3) – redukuje produkcję melaniny, zmniejsza widoczność istniejących przebarwień i zapobiega powstawaniu nowych.
  • Kwas salicylowy – działa keratolitycznie, czyli złuszcza martwy naskórek, co pomaga w redukcji przebarwień skóry.
  • Retinol – działa przeciwstarzeniowo, pobudza odnowę komórkową, zwiększa produkcję kolagenu i elastyny oraz zmniejsza widoczność przebarwień.

Które kosmetyki warto wybrać na bazie składników aktywnych?

Wybierając krem na przebarwienia, należy pamiętać, że każdy składnik aktywny ma swoje własne właściwości, a jego efektywność jest uzależniona od rodzaju i przyczyny przebarwień skóry. Co więcej, niektóre substancje mogą działać drażniąco, szczególnie jeśli ma się skórę wrażliwą lub skłonną do alergii. Dlatego przed użyciem produktów kosmetycznych zawsze warto skonsultować się z dermatologiem lub farmaceutą. Warto też wybierać łagodniejsze preparaty ze wspomnianym Thiamidolem, który wyróżnia się nie tylko skutecznością, ale też brakiem negatywnego oddziaływania na skórę.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Beta-karoten kojarzy się z latem. Dlaczego? Ponieważ ci, którzy chcą wzmocnić swoją opaleniznę lub nadać...
CZYTAJ
Utrata zbędnych kilogramów to pragnienie wielu osób z nadwagą. Jednak istnieje duże ryzyko wystąpienia efektu...
CZYTAJ
Rano pobudka i zaczynasz kolejny dzień pod presją czasu. Wieczorem padasz, bo zmęczenie odbiera Ci...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia