2017-02-28
Zdrowa skóra i uroda

Sposoby na mocne paznokcie

Słabe paznokcie to paznokcie kruche, łamiące się, nieestetyczne, z rozdwajającymi się końcówkami. Istnieją jednak na szczęście skuteczne sposoby na to, jak wzmocnić paznokcie, a jeśli borykasz się z tym problemem – koniecznie się z nimi zapoznaj.

 Sposoby na mocne paznokcie - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Przyczyny słabych paznokci

Powodów złej kondycji paznokci może być kilka. Zanim więc odpowiemy na pytanie o to, jak wzmocnić paznokcie, należy zapytać o źródło problemu, które nie dotyczy przecież wyłącznie kobiet. Bardzo często słabe paznokcie to efekt nieodpowiedniej diety. Jeśli w naszym organizmie brakuje witamin i minerałów, często cierpią z tego powodu właśnie paznokcie. Na przykład niedobór witaminy B7 (biotyny) poza sennością i ogólną apatią skutkuje wypadaniem włosów i właśnie łamliwością paznokci. Innymi przyczynami problemu mogą być brak odpowiedniego nawilżania, często kontakt z chemikaliami czy po prostu proces starzenia się. Jeśli zdołamy zdiagnozować przyczynę problemu, łatwiej znajdziemy receptę na to, jak wzmocnić paznokcie. Oczywiście niekiedy źródło problemu może być poważniejsze i wtedy nie obędzie się niestety bez wizyty w gabinecie lekarskim, często jednak jesteśmy w stanie zaradzić łamliwym paznokciom we własnym zakresie.

Jak wzmacniać paznokcie? Po pierwsze – od zewnątrz

Podobnie jak ma to miejsce z włosami, także paznokciom można pomóc, dbając o dostarczenie organizmowi najważniejszych witamin i minerałów. Jak wzmocnić paznokcie? Zastosować zbilansowaną dietę bogatą w witaminy A i C, witaminy z grupy B, a także cynk, magnez i krzem. W naszym codziennym menu nie powinno więc zabraknąć masła, mięsa (świetnie sprawdzi się wątróbka), orzechów ziemnych, żółtek jaj, bananów, roślin strączkowych czy oleju roślinnego. Sposobem na to, jak wzmocnić paznokcie, jest również spożywanie żelatyny, którą znajdziemy w galaretkach lub dżemach.

Pamiętaj o pielęgnacji paznokci

Obecnie nie brakuje różnego rodzaju środków, które, działając od zewnątrz, pomogą nam poprawić kondycję paznokci. Sposobem na to, jak wzmocnić paznokcie, jest z pewnością stosowanie odpowiednich preparatów nawilżających. Kremy o takich właściwościach warto nakładać na dłonie (stopy zresztą też) po każdym myciu. Ponadto, sposobem na to, jak wzmocnić paznokcie, są rozmaite płukanki, wywary i maseczki. Wcieranie czy też płukanie paznokci w oliwie z oliwek, wywarze ze skrzypu polnego, olejku migdałowym z solą, olejku rycynowym, olejku arganowym zmieszanym z cytrynowym, czy wreszcie klarowanym maśle przynosi znakomite efekty. Takie mieszanki nie tylko nawilżają paznokcie, ale i je regenerują. W Aptece Melissa znajdziesz wiele preparatów na wzmocnienie paznokci, ale szczególnie polecany jest Biotebal, który znajdziesz na: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/biotebal-5-30-tabl,2110.html.


Oczywiście sposobem na to, jak wzmocnić paznokcie, są również specjalnie stworzone w tym celu preparaty, zawierające między innymi proteiny i ceramidy, które bardzo skutecznie pomagają w odbudowie płytki paznokcia. Popularne są również odżywki. Odżywki zawierające witaminy A, E i H pomogą nam zregenerować paznokcie.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Każda kobieta zna ten problem. Są łamliwe, rozdwajające się lub pożółkłe od prac domowych, częstego...
CZYTAJ
Rozdwajające się, łamliwe paznokcie to zmora niejednej kobiety. Czynniki zewnętrzne, używanie środków chemicznych podczas prac...
CZYTAJ
Przyczyną złej kondycji paznokci jest najczęściej dieta uboga w składniki mineralne i witaminy. Może to...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia