2017-02-28
Zdrowie dziecka

Sposoby na odparzenia u niemowlaka

Odparzenia pieluszkowe u niemowląt to jedna z najczęstszych dolegliwości, z którą borykają się dzieci w pierwszych dwóch latach życia. Rodzice powinni zachować szczególną czujność przez cały ten okres, bo nawet drobne zaczerwienienie może stać się zwiastunem poważnego i bolesnego problemu.

 Sposoby na odparzenia u niemowlaka - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Przyczyny odparzeń pieluszkowych


Cienka warstwa lipidowa dziecka jest bezpośrednią przyczyną odparzeń pieluszkowych. Jeśli więc rodzice zbyt rzadko zmieniają pieluchy, a ich pociechy narażone są tym samym na długotrwały kontakt moczu lub kału ze skórą, ryzyko wystąpienia odparzeń pieluszkowych jest bardzo duże. Szczególną czujność należy zachować wówczas, gdy dziecko jest poddane antybiotykoterapii, przeszło szczepienie lub przyjmuje nowy rodzaj pokarmu. Właśnie wówczas bowiem zmienia się skład pokarmu i powstający podczas rozkładu moczu lub kału amoniak staje się bardziej niebezpieczny dla skóry dziecka.

Profilaktyka przy odparzeniach pieluszkowych

Zachowajmy więc wzmożoną czujność we wskazanych wypadkach, co wiązać się może z kilkoma dodatkowymi zmianami pieluchy (zwłaszcza gdy używamy pieluchy tetrowej), niemniej tylko w ten sposób często możemy zawczasu zaradzić problemowi odparzeń pieluszkowych. Przy okazji należy pamiętać, aby podczas kąpieli dokładnie umyć dziecko, a po jej zakończeniu użyć oliwki, która zapobiegnie wysuszaniu skóry maluszka. Z kolei w dni upalne, gdy skóra dziecka poci się bardziej, należy ją częściej wycierać i zmieniać pieluchę. Na odparzenia pieluszkowe nasza pociecha narażona jest zwłaszcza w nocy, dlatego zachowajmy czujność również w trakcie snu. Kilkugodzinny kontakt rozkładającego się moczu lub kału ze skórą może spowodować odparzenia pieluszkowe, a nawet bardzo bolesne pieluszkowe zapalenie skóry. Pieluchy należy więc zmieniać co dwie godziny (i oczywiście zawsze po kupie), a przy okazji nie przesadzać z ilością zasypek, bo i nadmiar pudru może stać się źródłem kłopotu.

Odparzenie pieluszkowe – jak sobie z nimi radzić?

Jeśli mimo przedsięwziętych środków zapobiegawczych zauważyliśmy, że w okolicy odbytu lub cewki moczowej dziecka pojawiło się zaczerwienie należy czym prędzej wykąpać naszą pociechę, a miejsca które uległy odparzeniu pieluszkowemu posmarować specjalnym kremem. W Aptece Melissa znajdziesz wiele preparatów na odparzenia pieluszkowe, ale szczególnie polecany jest Bepanthen Baby, który znajdziesz na: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/bepanthen-baby-masc-ochronna-100-g,878.html. Zaczerwienienia nie wolno bagatelizować, gdyż już po upływie dwóch dni może się ono przeobrazić w pieluszkowe zapalenie skóry, to zaś niestety wiąże się z cierpieniem maluszka. Ból towarzyszący niezaleczonemu odparzeniu pieluszkowemu, które przeszło w ostre zapalenie skóry zwykle porównuje się z pieczeniem występującym po poparzeniu słonecznym. W takim wypadku nieodzowna jest wizyta u lekarza, który przepisze specjalistyczną maść z antybiotykiem.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Ulewanie u niemowlaka to częsta dolegliwość i chociaż zazwyczaj nie oznacza poważniejszych problemów ze zdrowiem,...
CZYTAJ
DHA jest kwasem tłuszczowym z rodziny niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych NNKT – omega 3. Kwasy...
CZYTAJ
Kiedy Twój świat wywraca się do góry nogami, wraz z nadejściem upragnionego dziecka, naturalną koleją...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia