• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
 • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2021-11-09
Porady

Suchość w gardle i przełyku. Jak sobie z nią poradzić?

Wrażenie swędzenia i drapania w gardle bywa powodem poważnego dyskomfortu. Jeśli i ty zmagasz się z takimi dolegliwościami, z pewnością szukasz sprawdzonych sposobów na ich złagodzenie. Sprawdź, jak można poradzić sobie z uciążliwą suchością w gardle oraz przełyku.


Chociaż suchość w gardle i przełyku dotyczy głównie seniorów, może dotyczyć także dużo młodszych osób. Często narzekają na nią nauczyciele oraz inne osoby pracujące głosem. Nie można jednak bagatelizować takich objawów, ponieważ mogą świadczyć o pewnych problemach zdrowotnych.

 suchość w gardle
Spis treści

Suchość w gardle i przełyku – skąd się bierze?

Czy wiesz, że wraz z wiekiem spada wydajność funkcji prowadzącej do nawilżania organizmu? Może dochodzić m.in. do stopniowego zanikania śluzówek i gruczołów odpowiadających za produkcję śliny. Oznacza to, że w momencie niedostatecznej ilości płynów w organizmie dochodzi do zintensyfikowania odczuwania braków wody, co objawia się m.in. suchością gardła czy drapaniem w przełyku.


Warto jednak mieć świadomość, że suchość w gardle i przełyku może towarzyszyć również takim schorzeniom jak:

 • zespół Sjögrena 
 • cukrzyca 
 • choroby nerek 
 • nadczynność tarczycy 
 • refluks żołądkowo-przełykowy.

Przypadłość może mieć też związek z przyjmowaniem niektórych leków, np. psychotropowych, kardiologicznych, moczopędnych, antyhistaminowych.


Jak przeciwdziałać suchości gardła i przełyku?

Sposób postępowania w przypadku suchości gardła i przełyku w dużej mierze uzależniona jest od przyczyny problemu. Jeśli za takie dolegliwości odpowiadają np. konkretne choroby, podstawą jest ich prawidłowe leczenie, co pozwoli zminimalizować dyskomfort. 

 • Prawidłowa higiena jamy ustnej

W walce z suchością gardła i drapaniem w przełyku może pomóc właściwa higiena jamy ustnej. Chodzi nie tylko o dokładne szczotkowanie zębów, ale również oczyszczanie języka oraz wewnętrznej powierzchni policzków. 

 • Optymalne nawodnienie

Organizm potrzebuje odpowiedniej ilości płynów. W przeciwnym razie może dochodzić do wysuszenia śluzówek – w tym gardła. Warto zatem pamiętać, aby każdego dnia wypijać odpowiednią ilość wody – nawet do 3 litrów. Wartość ta może wzrosnąć nawet do 4 litrów dziennie w okresie upałów – tak wynika z rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). 

 • Nawilżanie powietrza

Przebywanie w klimatyzowanych lub nadmiernie ogrzewanych pomieszczeniach może doprowadzić do przesuszania śluzówki. Dlatego warto zadbać o dostateczne nawilżanie powietrza, co przełoży się na złagodzenie objawów ze strony gardła i przełyku. Można zaopatrzyć się w specjalne urządzenia do nawilżania powietrza lub zwiększyć ilość roślin w pokoju – szczególnie pomocne będą np. anturium, bluszcz, sansewieria, paproć.

 • Regularne inhalacje

Aby złagodzić uciążliwą suchość w gardle i przełyku, warto regularnie wykonywać inhalacje nawilżające drogi oddechowe.


Do przeprowadzania nebulizacji świetnie sprawdza się rozwór soli fizjologicznej – standardowy lub z dodatkiem kwasu hialuronowego. Ten domowy zabieg polega na podawaniu roztworu drogą wziewną za pomocą specjalnego inhalatora do nebulizacji.


Warto podkreślić, że inhalacje z wykorzystaniem soli fizjologicznej pomagają łagodzić dolegliwości, takie jak katar czy kaszel. 

 • Stosowanie ziołowych naparów i płukanek

Ziołowe napary z szałwii czy rumianku pozwalają złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Można je stosować do picia lub w formie płukanek.


Dobrym rozwiązaniem jest też sięgnięcie po gotowe mieszanki ziół przeznaczone do stosowania w formie płukanek.

 • Stosowanie tabletek do ssania lub syropów nawilżających gardło

W aptece można zaopatrzyć się w preparaty do ssania lub syropy, które – dzięki zawartości składników aktywnych – pomagają wyeliminować suchość gardła i przełyku. Najczęściej spotykane są produkty zawierające prawoślaz czy porost islandzki. Są to rośliny, których składniki aktywne pomagają nawilżać śluzówkę gardła oraz wspomagają regenerację błony śluzowej.


Pamiętaj! Jeśli suchość gardła i przełyku nie mija – mimo stosowania różnych metod – warto skonsultować się z lekarzem. Być może przyczyna dolegliwości jest poważniejsza – ma związek z twoim stanem zdrowia.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Wirusowe zapalenie gardła jest jedną z najczęstszych infekcji, która w dodatku dosięgnąć nas może przez...
CZYTAJ
Ciąża to wyjątkowy czas, w trakcie którego otaczasz specjalną troską siebie i dziecko. Niestety, mimo...
CZYTAJ
Jesień to okres najczęstszych zachorowań na przeziębienie, grypę, zapalenie gardła czy anginę. Nowa pora roku oznacza...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia