• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
 • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2023-07-11
Zdrowie kobiety

Tabletki antykoncepcyjne, skuteczna metoda planowania rodziny i ochrony zdrowia kobiet

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod antykoncepcji hormonalnej. Głównie, działają poprzez:

 • zmianę poziomów hormonów, które kontrolują owulację;
 • zmianę warunków w szyjce macicy, co utrudnia plemnikom dostęp do jajeczka,
 • zmianę błony śluzowej macicy, co utrudnia implantację jajeczka, jeśli dojdzie do zapłodnienia.

Tabletki antykoncepcyjne są dostępne na receptę i należy je zażywać codziennie o tej samej porze.
Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych jest bardzo wysoka, szczególnie jeśli są one zażywane prawidłowo i regularnie.

 Zasada działania tabletek antykoncepcyjnych
Spis treści

Zasada działania tabletek antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne, często nazywane "pigułkami", działają poprzez manipulację poziomami hormonów w organizmie kobiety. Ich podstawowa zasada działania polega na zapobieganiu owulacji, czyli procesowi, w którym jajnik uwalnia jajeczko gotowe do zapłodnienia. Główne składniki tabletek antykoncepcyjnych to syntetyczne wersje hormonów: estrogenu i progestagenu.

Zawarte w pigułkach antykoncepcyjnych hormony zapobiegają owulacji, zmieniają śluz szyjkowy lub błonę śluzową macicy.

 • Zapobieganie owulacji: wysokie poziomy estrogenu i progestagenu sygnalizują mózgowi, że jest wystarczająco dużo tych hormonów, co skutkuje zahamowaniem procesu owulacji.
 • Zmiana śluzu szyjkowego: progestageny zwiększają gęstość śluzu szyjkowego, co utrudnia plemnikom dostęp do jajeczka. 
 • Zmiana błony śluzowej macicy: hormony w tabletce antykoncepcyjnej mogą również wpływać na błonę śluzową macicy, czyniąc ją mniej przyjazną dla zagnieżdżenia się zapłodnionego jajeczka.

Warto pamiętać, że skuteczność tych środków zależy od prawidłowego stosowania. Niektóre czynniki, takie jak pominięcie tabletki, choroba czy stosowanie niektórych leków, mogą zmniejszyć skuteczność antykoncepcji hormonalnej.

Rodzaje tabletek antykoncepcyjnych: monofazowe, dwufazowe, trzyfazowe

Tabletki antykoncepcyjne różnią się nie tylko składnikami, ale również ilością hormonów w każdej tabletce w opakowaniu. Na tej podstawie, tabletki antykoncepcyjne można podzielić na trzy główne typy: monofazowe, dwufazowe i trzyfazowe.

 • Tabletki monofazowe są to najczęściej stosowane tabletki antykoncepcyjne. Wszystkie tabletki w jednym opakowaniu (poza tabletkami placebo, jeśli są obecne) zawierają dokładnie taką samą dawkę hormonów - estrogenu i progestagenu. Dzięki temu poziom hormonów w organizmie kobiety jest stale kontrolowany przez cały cykl.
 • Tabletki dwufazowe - w jednym opakowaniu tych tabletek są dwie różne dawki hormonów. Zmiana dawki zazwyczaj następuje raz w cyklu, najczęściej po 7 lub 10 dniach. Celem jest naśladowanie naturalnych wahań hormonów w cyklu menstruacyjnym kobiety. 
 • Tabletki trzyfazowe - w jednym opakowaniu tych tabletek znajdują się trzy różne dawki hormonów. Dawki zmieniają się dwa razy w cyklu, naśladując naturalne zmiany w cyklu kobiety.

Każdy z tych typów tabletek ma swoje zalety i wady, a najlepszy wybór zależy od indywidualnych potrzeb i odpowiedzi organizmu kobiety na różne poziomy hormonów. Przed wyborem metody antykoncepcji warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże wybrać najodpowiedniejszą opcję.

Składniki i dawkowanie tabletek antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne zawierają syntetyczne formy dwóch hormonów produkowanych naturalnie przez organizm kobiety: estrogenu i progestagenu. Te hormony są kluczowe dla regulacji cyklu menstruacyjnego i owulacji. W tabletkach antykoncepcyjnych są one używane do zapobiegania ciąży poprzez zahamowanie owulacji i zmianę warunków w macicy, co utrudnia zagnieżdżenie się zapłodnionego jajeczka.

 • Estrogen: w większości tabletek antykoncepcyjnych jest to etynyloestradiol. W niektórych nowszych produktach używa się estradiolu, który jest identyczny z naturalnie występującym estrogenem. Dawkowanie estrogenu w tabletkach antykoncepcyjnych zwykle wynosi od 10 do 35 mikrogramów na tabletkę.
 • Progestagen: jest wiele różnych typów progestagenów używanych w tabletkach antykoncepcyjnych, takich jak np. levonorgestrel, noretindron, drospirenon, desogestrel. Dawkowanie progestagenu może się różnić w zależności od konkretnego składnika i marki pigułki.

Zasada dawkowania pigułek antykoncepcyjnych jest prosta - kobieta powinna zażywać jedną tabletkę dziennie, codziennie o tej samej porze. Typowy cykl tabletek antykoncepcyjnych trwa 28 dni i obejmuje 21 dni zażywania tabletek zawierających hormony, a następnie 7 dni zażywania tabletek placebo (bez hormonów) lub przerwę od zażywania tabletek. W czasie tych 7 dni zwykle pojawia się krwawienie, które jest odpowiednikiem menstruacji.

Ważne jest, aby pamiętać, że skuteczność tabletek antykoncepcyjnych w dużej mierze zależy od prawidłowego ich zażywania. Opuszczenie jednej lub kilku tabletek, choroby takie jak grypa lub biegunka, a także stosowanie niektórych innych leków, mogą zmniejszyć skuteczność antykoncepcji hormonalnej.

Jak prawidłowo stosować tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji, ale aby były naprawdę skuteczne, muszą być stosowane prawidłowo.

 • Pierwszą tabletkę należy przyjąć pierwszego dnia cyklu menstruacyjnego (pierwszy dzień krwawienia), chyba że lekarz zaleci inaczej.
 • Tabletki antykoncepcyjne muszą być zażywane codziennie, najlepiej o tej samej porze każdego dnia, aby utrzymać stały poziom hormonów w organizmie.
 • Tabletki należy połknąć, popijając szklanką wody. Nie należy ich rozgryzać ani żuć.

W przypadku pominięcia tabletki, należy to jak najszybciej nadrobić. Jeśli minęło więcej niż 24 godziny, trzeba postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania leku lub skonsultować się z lekarzem.
Zazwyczaj tabletki antykoncepcyjne są zażywane przez 21 dni, a następnie robi się przerwę na 7 dni, w trakcie której pojawia się krwawienie (tzw. "krwawienie odbiciowe"). Niektóre marki oferują 28-dniowe cykle, z 21 tabletkami zawierającymi hormony i 7 placebo.
Kobiety stosujące hormonalną antykoncepcję powinny regularnie monitorować swoje zdrowie i omawiać z lekarzem wszelkie skutki uboczne.

Potencjalne skutki uboczne i ryzyko tabletek antykoncepcyjnych

Podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych, niektóre kobiety mogą doświadczyć skutków ubocznych wynikających ze zmian hormonalnych. Wśród skutków ubocznych najczęściej wymienia się: zmiany nastroju, wahania wagi, nudności czy bolesne miesiączki. Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych wiąże się również z pewnymi ryzykami zdrowotnymi, w tym z: zakrzepicą, rakiem piersi i szyjki macicy oraz nadciśnieniem tętniczym. Przed rozpoczęciem zażywania tabletek antykoncepcyjnych zawsze należy skonsultować się z ginekologiem, aby omówić potencjalne skutki uboczne i ryzyka, zwłaszcza jeśli kobieta pali, ma ponad 35 lat, lub cierpi na jakiekolwiek przewlekłe schorzenia.

Tabletki antykoncepcyjne a zdrowie kobiet: wpływ na ciało i nastrój

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może mieć zarówno pozytywny jak i negatywny wpływ na zdrowie kobiety.
Wśród pozytywnych aspektów wymienić należy: poprawę kondycji skóry trądzikowej, łagodzenie niektórych z objawów PMS i PMDD (zmienność nastroju, drażliwość, odczucie wzdęcia i bolesność piersi) oraz regulacja miesiączki (tabletki antykoncepcyjne mogą prowadzić do bardziej regularnych, krótszych i lżejszych okresów). Niestety, tabletki antykoncepcyjne mogą również prowadzić do pewnych negatywnych skutków, takich jak zwiększone ryzyko zakrzepicy, nieznaczne zwiększenie ryzyka raka piersi i szyjki macicy, oraz potencjalne skutki uboczne takie jak nudności, bolesność piersi, oraz wzrost masy ciała. Niektóre kobiety doświadczają także wahania nastroju, drażliwości, depresji lub lęku podczas zażywania tabletek.
Jest ważne, aby kobiety omówiły potencjalne skutki uboczne i korzyści ze swoim lekarzem przed rozpoczęciem zażywania tabletek antykoncepcyjnych. Lekarz może pomóc w wyborze metody antykoncepcji, która będzie najbezpieczniejsza i najbardziej efektywna.

Alternatywy dla tabletek antykoncepcyjnych

Dla kobiet, które z różnych względów nie chcą bądź nie mogą stosować pigułek, dostępne są alternatywne metody antykoncepcji, takie jak: wkładka domaciczna, implant, zastrzyki, plastry czy prezerwatywy.

 • Wkładka antykoncepcyjna to małe urządzenie, które lekarz umieszcza wewnątrz macicy. Istnieją dwa główne rodzaje wkładek - miedziane, które działają przez zapobieganie zapłodnieniu, i hormonalne, które uwalniają progestagen i działają podobnie do tabletek antykoncepcyjnych.
 • Implant to mała rurka zawierająca progestagen, która jest wszczepiana pod skórę, np. na ramieniu. Implanty antykoncepcyjne mogą być skuteczne przez 3 do 5 lat.
 • Zastrzyki antykoncepcyjne zawierają progestagen i są podawane przez lekarza co trzy miesiące.
 • Plaster antykoncepcyjny uwalnia estrogen i progestagen, które następnie są wchłaniane przez skórę. Plastry są powinny być zazwyczaj zmieniane raz w tygodniu. 
 • Pierścień antykoncepcyjny, to miękki plastikowy pierścień umieszczany w pochwie, gdzie uwalnia hormony estrogenu i progestagenu.
 • Diafragma lub kapturek naszyjkowy to bariery antykoncepcyjne umieszczane w pochwie przed seksem w celu zapobieżenia dostaniu się plemników do macicy. 
 • Prezerwatywy zarówno męskie, jak i żeńskie, są jedynymi metodami antykoncepcji, które jednocześnie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
 • Naturalne metody planowania rodziny polegają na monitorowaniu cyklu menstruacyjnego i rozpoznawaniu objawów owulacji, aby unikać współżycia w dni płodne.

Każda z tych metod ma swoje zalety i wady, a skuteczność każdej z nich może różnić się w zależności od indywidualnych okoliczności. Dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby omówić różne opcje i wybrać najodpowiedniejszą dla siebie metodę antykoncepcji.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Zdarza się, że kobieta, która karmi piersią chce stosować antykoncepcję. Niestety często nie wie, jaką...
CZYTAJ
Tabletka "dzień po", znana również jako awaryjna antykoncepcja, to lek używany po stosunku płciowym w celu...
CZYTAJ
Elektrolity są minerałami, które występują w naszych ciałach, zazwyczaj w postaci jonów. Są niezbędne dla wielu...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia