2021-08-09
Zioła i preparaty naturalne

Właściwości lecznicze kocimiętki. Co warto o nich wiedzieć?

Ma gładkie, niewielkie liście, drobne, fioletowe kwiatki i intensywny, cytrynowy zapach – kocimiętka jest piękną rośliną, która najbardziej znana jest z tego, że przyciąga pszczoły oraz koty i rośnie na w miejscach bardzo nasłonecznionych. Do tego, ma wiele właściwości leczniczych i dawniej ta roślina była często wykorzystywana w tym celu. Dowiedz się więcej o właściwościach kocimiętki.

 Właściwości lecznicze kocimiętki
Spis treści

Kocimiętka – co to jest?

Najpopularniejszą odmianą kocimiętki jest kocimiętka właściwa (Nepeta cataria L.). Jest to obcy gatunek, który pochodzi z terenów wschodnio-śródziemnomorskich. W Polsce występuje na nizinach, pogórzu i w niskich partiach gór, dzięki czemu można spotkać go dosłownie wszędzie. Kocimiętce nie przeszkadza susza, dlatego często jest postrzegana jako chwast, a jej cenne właściwości pozostają niedocenione.


Kocimiętka jest często mylona z melisą lekarską. Oba gatunki wywodzą się z rodziny jasnotowatych, jednak zioło przyciągające koty wyróżnia się:

 • długą łodygą nawet do 1m wysokości, która ma krótkie, szare włoski,
 • liśćmi o długości 8 cm u nasady w kształcie serca, a z wierzchu pokrytymi delikatnym meszkiem,
 • kwiatami zebranymi w nibyokółki z drobnymi kielichami w fioletowym lub białym kolorze,
 • rozłupnią złożoną z trójgraniastych i brązowych owoców.

Kwiaty kocimiętki kwitną przez całe lato, dzięki czemu można cieszyć się jej aromatem przez długie miesiące. Osiąga ona wysokość od 40 do 100 cm, więc świetnie prezentuje się na rabatach w towarzystwie innych roślin.


Kocimiętka jest szczególnie ceniona przez pszczelarzy ze względu na miododajne właściwości, dlatego często rośnie wokół pasiek. Czasami pszczelarze nacierają kocimiętką ule, aby przywabić pszczoły.


Kocimiętka – jakie składniki zawiera?

Najbardziej cennymi częściami kocimiętki są jej liście. Zawierają 1% olejku eterycznego, którego głównym składnikiem jest nepetalakton i jego pochodne. Substancja ta wspiera:

 • eliminowanie bakterii,
 • odstraszanie owadów, w tym komarów i muszek,
 • uspokajanie i kojenie nerwów[1] .

W składzie kocimiętki znajdują się również:

 • garbniki, które wspomagają działania przeciwko bakteriom i wirusom. Pomagają również walczyć z biegunką oraz wzmacniać ścianki naczyń włosowatych[2] ,
 • gorycze, które wspierają działania uspokajające i wzmacniające produkcję soków żołądkowych[3] .

Składniki te wspomagają także zmniejszanie gorączki, zwiększanie produkcji potu, łatwiejsze zasypianie i tonizowanie układu nerwowego. Pomagają też radzić sobie z infekcjami układu oddechowego, w tym np. z przewlekłym zapaleniem oskrzeli. Wiele osób ceni to, że wspierają działania moczopędne i wiatropędne, co jest istotne zwłaszcza przy zaburzeniach trawienia lub bólach brzucha[4].


Jednak aby wykorzystać właściwości kocimiętki, należy najpierw odpowiednio ją przyrządzić.


Sposoby wykorzystania kocimiętki – co z niej przygotować?

Chcesz sprawdzić właściwości tej aromatycznej rośliny, ale nie wiesz, jak ją przyrządzić? Najłatwiejszym sposobem jest przygotowanie herbaty lub naparu z jej liści. W tym celu możesz wykorzystać gotowe suszone ziele lub samodzielnie zebrane i odpowiednio wysuszone liście.


Przepis na herbatę z kocimiętki


Wsyp dwie łyżeczki suszu do szklanki lub kubka. Zalej ziele gorącą wodą i przykryj talerzykiem, aby uwolnione pod wpływem temperatury olejki eteryczne pozostały w napoju. Odczekaj 15-20 minut i wypij.


Najlepszym momentem na wypicie herbaty z kocimiętki jest wieczór, na chwilę przed snem. Jeśli chcesz spożyć ją w ciągu dnia, wybierz moment przed drzemką.


Przepis na napar z kocimiętki


Pół łyżeczki suszu rozetrzyj w moździerzu rozetrzyj na pył. Następnie przesyp do szklanki i zalej 100 ml gorącej wody. Przykryj talerzykiem i po 20 minutach wypij razem z osadem.


Tak przyrządzoną herbatę lub napar można wykorzystać również jako płukankę do włosów. Należy jednak pamiętać, aby ostudzić ją przed aplikacją na skórę głowy[5] .


Z kocimiętki można przyrządzić także nalewkę. W tym celu wystarczy zalać 100 g suszonych liści 0,5 l czystej wódki 40% i odstawić na dwa tygodnie w zaciemnione miejsce. Po tym czasie wstrząsnąć, odcedzić i rozcieńczyć dwiema szklankami wody. Nalewkę należy przechowywać w ciemnej butelce w lodówce i raczyć się 2-4 ml napoju 2-3 razy dziennie[6] .


Kocimiętka to niedoceniane ziele, które warto włączyć do codziennej diety. Sprawdź!


Przypisy:

 1. http://potrawyregionalne.pl/172,1233,KOCIMIETKA_lac__Nepeta_cataria_.html
 2. https://www.ptfarm.pl/pub/File/wydawnictwa/b_2008/1_2008/Artykul%2014%20Bromatologia%201-2008.pdf
 3. https://www.dbc.wroc.pl/Content/38741/Bodakowska-Boczniewicz_Znaczenie_Gorzkich_Aktywnych_Biologicznie_Zwiazkow_2016.pdf
 4. http://www.roslinymiododajne.com.pl
 5. https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/kocimietka-wlasciwosci-lecznicze-jak-kocimietka-dziala-na-czlowieka-a-jak-na-kota-aa-uxhg-XAou-LySk.html#napar-z-kocimietki-jak-zrobic
 6. https://sekrety-zdrowia.org/kocimietka-wlasciwosci/

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Cynamon kojarzy ci się ze specyficznym zapachem przywołującym na myśl okres Bożego Narodzenia? Ta przyprawa,...
CZYTAJ
Wiele roślin wykazuje dobroczynny wpływ na funkcjonowanie organizmu, ale nie wszystkie są tak dobrze znane...
CZYTAJ
Uczucie ciężkich kończyn? Problemy z pękającymi naczynkami czy krążeniem żylnym? To tylko niektóre przypadki, w...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia