Legalna apteka
2022-09-06
Porady

Wody lecznicze. Jak działają na organizm?

Nie wszystkie wody służą do tego, aby gasić pragnienie – te, które są uznawane za lecznicze, stosuje się, aby wspierały zdrowie. Mają one zdecydowanie inny skład niż „kranówka”, a co za tym idzie, różnią się od niej właściwościami. Wyjaśniamy, czym są wody lecznicze i jaki mogą mieć wpływ na organizm.

 Jakie są rodzaje wód leczniczych?
Spis treści

Wody lecznicze – co to takiego?

Woda lecznicza jest wydobywana z głębi ziemi. Dzięki temu jest pozbawiona zanieczyszczeń, krystalicznie czysta i znajduje się w niej wiele cennych minerałów.


Woda mineralna może zostać uznana za leczniczą tylko wtedy, jeśli będzie miała określony skład – w tym celu poddaje się ją badaniom. Służą one m.in. temu, aby ocenić to, ile znajduje się w niej:

 • składników gazowych – w tym m.in. dwutlenku węgla; 
 • składników niezdysocjowanych – np. boru; 
 • zdysocjowanych składników mineralnych – kationów wapnia, magnezu, potasu, amonu, sodu i innych.

Oprócz tego analizuje się zwartość składników, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Ocenia się, czy i w jakich ilościach występują w niej pestycydy, węglowodory aromatyczne.


Wodę leczniczą można kupić w aptece. Rozlewa się ją do ciemnych, szklanych lub plastikowych butelek, a także do kartonów. Jednak tylko niewielka część wód leczniczych trafia do sprzedaży – jest to związane z małą wydajnością ich źródeł. W Polsce większość takich ujęć znajduje się w Sudetach i w Karpatach.

Jakie są rodzaje wód leczniczych?

Wody lecznicze dzieli się ze względu na ich skład. Dlatego wyróżnia się m.in.:

 • szczawy – znajduje się w nich dwutlenek węgla oraz kwaśne węglany sodu i wapnia;
 • wody żelaziste, które zawierają wysokie stężenie wodorowęglanu żelazawego;
 • wody siarczane – zawierają chlorek sodu i szereg związków siarki;
 • solanki – inaczej wody chlorkowo-sodowe – są one bogate w chlorek sodu, ale znajduje się w nich też brom, żelazo i jod;
 • wody gorzkie – za ich właściwości odpowiada siarczan magnezowy;
 • cieplice – to wody bogate w minerały, które po wydobyciu są ciepłe;
 • wody radioaktywne – z pierwiastkami promieniotwórczymi.

Skład wody leczniczej decyduje o tym, w jaki sposób jej picie może wesprzeć zdrowie. Dlatego warto dobrze zastanowić się przed wybraniem butelki czy kartonu z określonym produktem. W Polsce są dostępne m.in. woda Jana, Słotwinka, Helena, Stefan, Józefina, Henryk, Józef, Franciszek czy Zuber. Każda z nich ma nieco inne właściwości.

Wody lecznicze – wpływ na organizm

Wody te nie są lekarstwem, jednak wspomagają funkcjonowanie organizmu – i to także w czasie walki z dość często spotykanymi dolegliwościami. Znajdujące się w nich minerały, sole i inne związki chemiczne:

 • pomagają zachować zdrowie układu pokarmowego – dlatego picie wód leczniczych jest niekiedy zalecane osobom, które cierpią na chorobę wrzodową żołądka, dolegliwości związane z woreczkiem żółciowym, produkcją żółci, nieprawidłową pracą jelit;
 • pomagają utrzymać prawidłową pracę układu moczowego – spożywanie wód leczniczych może być zalecone w przypadku kamicy nerkowej, między innymi dlatego, że wspierają one układ moczowy w produkcji moczu;
 • wspierają pracę układu krwionośnego i pomagają zachować w dobrym stanie naczynia krwionośne; 
 • wspomagają regulację gospodarki wodno-elektrolitowej; 
 • wspierają w zachowaniu zdrowia i równowagi psychicznej.

Wody lecznicze – w jaki sposób należy z nich korzystać?

Należy pamiętać, że wody lecznicze nie służą do tego, aby gasić pragnienie. Ich picie może wpłynąć na równowagę kwasowo-zasadową organizmu, dlatego warto sięgnąć po nie dopiero po konsultacji z lekarzem. Jest to konieczne w przypadku osób, które cierpią na choroby tarczycy, niewydolność krążenia czy krwawienie z przewodu pokarmowego. Lekarz w przypadku takich schorzeń może odradzić picie tych wód.


Oprócz tego nie wszystkie wody wydobywane z głębi ziemi i mające właściwości prozdrowotne są przeznaczone do picia. Przykładem jest m.in. solanka termalna jodowo-bromowa – wykorzystuje się ją do kąpieli leczniczych. Wspomaga ona mechanizmy ochronne skóry, wspiera przy zwalczaniu jej stanów zapalnych.


Woda lecznicza to wsparcie dla zdrowiu – jest bogata w minerały i krystalicznie czysta. Pamiętaj jednak, aby rozsądnie korzystać z tego dobra natury.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Woda morska to preparat, który warto mieć w swojej domowej apteczce. Dostępna w różnych formach,...
CZYTAJ
Sok z brzozy, inaczej oskoła, to wyjątkowy dar lasu pełen wielu witamin i minerałów. Słowianie...
CZYTAJ
Woda termalna szturmem podbija rynek kosmetyków. Mimo że jest to produkty całkowicie naturalny, to jego...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia