2020-07-16
Zdrowie dziecka

Wyjeżdżasz na wakacje z dziećmi? Nie zapomnij o podręcznej apteczce!

Przed nami lato i wakacje. To czas wyjazdów, aktywności na świeżym powietrzu, słonecznych kąpieli i przede wszystkim wspólnych momentów spędzonych razem z rodziną. Jeśli wyjeżdżamy na wakacje z dziećmi, pamiętajmy aby pomyśleć o ewentualnych dolegliwościach zdrowotnych, które mogą przytrafić się maluchowi podczas wakacyjnego wypoczynku. Nie zapomnijmy więc zabrać ze sobą podręcznego zestawu leków homeopatycznych. Nie zabierają dużo miejsca, a mogą przydać się w różnych, nagłych sytuacjach i często „uratować” nasze wakacje.

 Jakie preparaty homeopatyczne zabrać na wakacje z dziećmi?
Spis treści

Wakacje z dziećmi a najpotrzebniejsze leki

Dzieci, jeśli chorują, to zazwyczaj w sposób raptowny i szybki. Objawy narastają u nich gwałtownie, a zaniepokojeni rodzice szukają pomocy lekarskiej. Wiadomo, że na wyjeździe nie zawsze łatwo o lekarza, szczególnie jeśli przebywamy za granicą lub w miejscu znacznie oddalonym od ośrodków zdrowia. Warto sięgnąć wówczas jak najszybciej po leki homeopatyczne, które najskuteczniej zadziałają, gdy podane zostaną już od pierwszych symptomów zagrażającej choroby lub przypadłości zdrowotnych.

Co ważne, leki homeopatyczne są bezpieczne i nie powodują działań niepożądanych. Mogą więc być zaaplikowane dziecku w każdym wieku, nawet niemowlęciu. Są łatwe w użyciu i słodkie w smaku, zatem maluchy przyjmują je w bezproblemowy sposób. Większość z preparatów homeopatycznych ma postać rozpuszczalnych w ustach granulek. Należy jednak pamiętać o tym, że w przypadku małych dzieci i niemowląt nie powinno się podawać leku bezpośrednio w granulkach, ze względu na ryzyko zakrztuszenia się. Zdecydowanie zaleca się tu rozpuszczenie leku w niewielkiej ilości zwykłej, niegazowanej wody w temperaturze pokojowej i podawanie maluchowi do picia z butelki lub plastikowej łyżeczki.

Leki homeopatyczne na infekcje wirusowe i bakteryjne

Latem najczęściej mamy do czynienia z zachorowaniem o podłożu wirusowym. Może to być przeziębienie, grypa lub stan grypopodobny, zapalenie gardła, ucha czy oskrzeli. Wówczas pierwszym lekiem, po który należy sięgnąć jest homeopatyczny lek w granulkach od pierwszych objawów przeziębienia i grypy. Jest on wskazany już przy pierwszych objawach wszelkich infekcji wirusowych. Jeśli więc widzimy, że malec się pokłada, zaczyna gorączkować, skarży się na ból głowy, nie ma apetytu, do tego może pojawić się katar lub pokasływanie, jak najszybciej zaaplikujmy mu pierwszą dawkę leku, a kolejne trzy dawki powtarzajmy co 6 godzin. Przy rozwiniętej infekcji lek podaje się dwa razy dziennie. Jednak gdy zostanie podany we właściwym czasie, z reguły szybko „rozprawia się” z zakażeniem i maluch prędko wraca do zdrowia.

Dobrym pomysłem na początek infekcji jest dołączenie do tej kuracji pojedynczych leków homeopatycznych. Jeśli dziecko ma dreszcze, jest mu zimno i widzimy, że drży, zaczyna przy tym kichać, z nosa leci mu wodnisty katar, a do tego może pojawić się stan podgorączkowy, warto podać mu lek zawierający Nux vomica. Gdy natomiast przeziębienie ewidentnie rozwinęło się wskutek przemarznięcia i przemoczenia, jak to się często dzieje po zbyt długiej kąpieli w morzu lub jeziorze, wskazanym lekiem jest lek z Dulcamara.

Jeśli zaś infekcja jest rezultatem narażenia na wychłodzenie wskutek zbyt dużej różnicy temperatur, co latem często może się zdarzyć np. w przy włączonej silnej klimatyzacji, po czym maluch zaczyna wysoko gorączkować, zalecane jest podanie leku z Aconitum napellus . Przy intensywnej, wysokiej i gwałtownej gorączce, które może towarzyszyć suchy kaszel, poty i pobudzenie wskazany jest z kolei lek zawierający Belladonna.

Preparaty homeopatyczne łagodzące ukąszenia owadów

To bardzo powszechna dolegliwość wakacyjna. Owady wszelkiego rodzaju lubią nękać dzieci, które często nie potrafią się od nich skutecznie opędzić. Jeśli zdarzy się pogryzienie przez komary czy meszki lub użądlenie przez błonkoskrzydłe (osa, pszczoła, trzmiel) na ratunek przyjdzie nam przede wszystkim żel Dapis. Jest to produkt kosmetyczny zalecany dla dzieci w każdym wieku. Szybko koi swędzące zmiany po ukąszeniach komarów oraz pomaga ograniczyć dyskomfort przy swędzących podrażnieniach skóry o niewielkim nasileniu. Dodatkowo ma lekką konsystencję, łatwo się rozsmarowuje i wchłania, nie pozostawia tłustych plam i przyjemnie chłodzi rozpaloną i zaczerwienioną skórę. Co ważne, produkt posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Jest wskazany dla dzieci po ukończeniu 1 roku życia, ale może być stosowany w każdym wieku, dorośli także mogą korzystać z jego dobroczynnych właściwości.

Warto uzupełnić miejscowe działanie żelu Dapis podaniem doustnych granulek leku z Apis mellifica. Działa on ogólnie przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i przeciwświądowo. W związku z tym szybko złagodzi ból, świąd i pieczenie oraz zmniejszy powstający obrzęk i stan zapalny w każdej sytuacji po ukąszeniu przez owady. Ponadto zmniejszy ewentualną reakcję alergiczną na ukąszenie. W przypadku zaś pogryzienia przez komary ulgę przyniesie lek z Ledum palustre, który potrafi szybko uporać się z dokuczliwym, silnym świądem w miejscu ugryzienia.

Leki homeopatyczne na problemy jelitowe u dziecka

Zaburzenia pokarmowe u dzieci często przytrafiają się w czasie wakacyjnych podróży, ponieważ w tym czasie częściej niż zwykle jadamy w różnych miejscach, niekiedy nieregularnie, nie zawsze z zachowaniem zasad higieny. Dzieci częściej jedzą lody, surowe owoce, piją zimną wodę, objadają się słodyczami. W takich warunkach nietrudno o niestrawność i różne zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego. Najczęściej mamy do czynienia z biegunką lub wymiotami.

Jeśli maluchowi przytrafi się biegunka, przy której stolec jest obfity, gwałtowny i wodnisty, a dziecko skarży się na silny ból brzucha, podajmy mu jak najszybciej lek zawierający Podophyllum peltatum. Gdy biegunka i/lub skurczowe bóle brzucha oraz wzdęcia pojawiły się po spożyciu nadmiernej ilości surowych owoców, napiciu się mleka lub kwaśnego soku owocowego, pomoc przyniesie lek z China rubra.

Gdy natomiast zatrucie pokarmowe przyjmuje poważniejszą postać, biegunce towarzyszą wymioty, gorączka, osłabienie, poty, a dziecku zagraża odwodnienie, trzeba natychmiast podać lek zawierający Arsenicum album i, w miarę możliwości, skonsultować się z lekarzem.

Lekiem wskazanym przy jednoczesnym nudnościach, wymiotach i możliwej biegunce jest także lek z Ipeca. Dobrze pamiętać, że lek ten nie tylko pomoże w przypadku zaburzeń, wynikających z niestrawności lub zatrucia pokarmowego, lecz bywa także użytecznym środkiem w przypadku nudności i wymiotów w przebiegu choroby lokomocyjnej, na którą często cierpią nasi najmłodsi.

Homeopatia na ząbkowanie

Trudno przewidzieć miejsce i dokładny czas wystąpienia objawów ząbkowania u dziecka. Dolegliwość ta może się przytrafić również podczas wakacyjnego wyjazdu. Warto wtedy wybrać lek, który ukoi ból i przeniesie ulgę w bolesnym ząbkowaniu. Najlepiej jeśli jest to lek produkowany ze składników pochodzenia naturalnego, ponieważ wówczas stanowi on bezpieczne i kompleksowe rozwiązanie w przypadku rożnych objawów związanych z ząbkowaniem.

W aptekach dostępny jest produkt leczniczy na ząbkowanie w postaci jednorazowych dawek, tzw. minimsów. Są to pojedyncze, sterylne zbiorniczki, które pozwalają na higieniczną aplikację leku bezpośrednio do buzi dziecka, bez konieczności dotykania dziąseł palcami. Minimsy są również wygodne z tego względu, że możemy mieć zawsze przynajmniej jedną dawkę pod ręką – w torebce, wózku, samochodzie, plecaku – i stosować wtedy, gdy ból u dziecka staje się wyjątkowo dokuczliwy.

Co bardzo ważne, produkt ten nie zawiera lidokainy oraz innych substancji nie związanych bezpośrednio z łagodzeniem objawów ząbkowania, takich jak: cukier lub inne substancje słodzące, konserwanty itp.

Maść homeopatyczna na stłuczenia

To kolejna przypadłość, która na wakacjach zdarza się częściej niż na co dzień, a dzieci są na nie z reguły narażone bardziej niż dorośli. Dlatego zawsze trzeba mieć pod ręką homeopatyczny lek z Arnica montana, który uchroni nasze pociechy przed skutkami przeróżnych urazów. Arnikę podajemy zawsze wtedy, gdy maluch się potłucze, upadnie, posiniaczy, skaleczy, a także jeśli ulegnie jakiemuś poważniejszemu urazowi. Lek ten pomoże uśmierzyć ból, stan zapalny i obrzęk, złagodzi krwawienie, przyspieszy wchłonięcie się siniaków i krwiaków oraz pozwoli szybciej się zregenerować uszkodzonym tkankom. Na rynku dostępna jest również Arnica montana w żelu do stosowania zewnętrznego w przypadku siniaków i stłuczeń. Warto zwrócić uwagę, aby wybierane przez nas leki z Arniką zawierały wyciąg ze świeżej, całej rośliny, ponieważ pozwala to na zachowanie jej naturalnych właściwości.
Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Magdalena Wojciechowska-Budzisz

Z wykształcenia mgr farm. po Akademii Medycznej w Gdańsku, ponadto: homeopata, terapeuta medycyny chińskiej ze specjalizacją akupunkturzysty oraz dietetyk. Z zamiłowania wykładowca homeopatii oraz autorka wielu artykułów na temat medycyny naturalnej. Współorganizator i współzałożyciel podyplomowych studiów z homeopatii na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Od 2011 roku pełni funkcję Prezesa Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej. Od wielu lat zajmuje się medycyną naturalną. Prywatnie uwielbia podróże, wyzwania, książki i koty. Aktualnie pracuje w aptece homeopatycznej Helios w Londynie.

Podobne wpisy
Wakacje to czas, kiedy odpoczynku potrzebujemy nie tylko my, ale również nasza skóra i włosy. Niestety,...
CZYTAJ
Aby wakacyjny wyjazd był niezapomnianym przeżyciem, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, a nie przykrą niespodzianką...
CZYTAJ
Infekcja to wtargnięcie do naszego organizmu drobnoustrojów chorobotwórczych, namnożenie się ich a finalnie pokonanie odporności...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia