Dostawa za 6zł do DPD Pickup. Trwa od 29.04.2024 do 27.05.2024 godz. 16.00
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2022-05-04
Porady

Żel aloesowy na twarz, ciało i włosy - działanie i efekty stosowania

Kosmetyki z aloesem (aloe vera), a także czyste żele aloesowe różnych marek są obecnie jednymi z najbardziej popularnych kosmetyków do pielęgnacji zarówno ciała i twarzy, jak i włosów. I nic w tym dziwnego - właściwości żelu aloesowego i jego zastosowanie są bardzo szerokie, ze względu na działanie odżywcze, nawilżające, łagodzące, przyspieszające gojenie zmian skórnych, przeciwtrądzikowe… zalety tego produktu oraz metody użycia można tak naprawdę wymieniać w nieskończoność. Warto tutaj zaznaczyć, że do stosowania bezpośrednio na skórę należy wybierać kosmetyki z aloesem oraz żele z drogerii - okazuje się bowiem, że świeży miąższ aloesowy może podrażnić wrażliwą cerę, a dodatkowo gotowe produkty są odpowiednio zakonserwowane, mają wygodne w nakładaniu formuły i można mieć pewność, że nadają się do użytkowania przez dłuższy czas - bez ryzyka wywołania niepożądanych reakcji skórnych. W jaki sposób stosować żel aloesowy do ciała i twarzy, by uzyskać odpowiednie efekty? Czy zastosowanie żelu aloesowego jest bezpieczne u każdej osoby - bez względu na typ cery i kosmyków? Czym kierować się przy wyborze takich produktów? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z właściwościami i działaniem żelu aloesowego oraz kosmetyków z zawartością tego składnika znajdziecie poniżej - zapraszamy do lektury!

 Żel aloesowy to składnik kosmetyczny o różnych zastosowaniach i wielu właściwościach
Spis treści

Działanie i właściwości żelu aloesowego

Wyjątkowe działanie żelu aloesowego opiera się na charakterystyce tego składnika - jest on bowiem humektantem, czyli substancją mającą zdolność do wiązania wody w naskórku oraz do zwiększania poziomu nawilżenia w skórze czy we włosach. Ponadto cenne właściwości żelu aloesowego wynikają z tego, jakie witaminy i mikroelementy zawiera. Jest bowiem bogaty w witaminę C, E oraz witaminy z grupy B, enzymy, nawilżające substancje cukrowe, naturalny kwas salicylowy, potas, wapń, żelazo, cynk i wiele więcej. Taki pielęgnacyjny miks różnych składników oznacza, że kosmetyki z aloesem lub czysty żel aloesowy sprawdzą się tak naprawdę u posiadaczy i posiadaczek różnego rodzaju cer - od tłustych i trądzikowych, aż po suche i odwodnione.


Żel aloesowy na twarz, ciało czy włosy - ze względu na swój humektantowy charakter - powinien być jednak aplikowany jako substancja bazowa (serum do twarzy, podkład pod olejowanie i w innych wariantach). Z czego to wynika? Humektanty - tak, jak zostało to już wspomniane - wiążą wodę w naskórku, natomiast na dłuższą metę - bez zabezpieczenia substancją okluzyjną - mogą przyczyniać się do zwiększenia odparowywania związanych cząsteczek wody ze skóry i włosów. Z uwagi na to zastosowanie żelu aloesowego powinno iść w parze z nakładaniem (w ramach drugiej warstwy pielęgnacyjnej) czystych olejów, maseł lub kremów czy emulsji, tworzących barierę utrzymującą wilgoć w skórze lub we włosach na długi czas.

Żel aloesowy na twarz - jak go stosować?

Żel aloesowy na twarz najlepiej sprawdzi się w formie serum - a więc nakładany na oczyszczoną skórę, po aplikacji toniku, a jeszcze przed nałożeniem warstwy okluzyjnej (kremu, oleju, naturalnego masła roślinnego o charakterze kosmetycznym). Oprócz silnego nawilżenia, po regularnej i systematycznej aplikacji żelu aloesowego na twarz można spodziewać się:

  • uelastycznienia skóry - ze względu na zawartość witaminy E;
  • wyciszenia zmian trądzikowych, wygładzenia grudek i nierówności - z uwagi na zawartość kwasu salicylowego;
  • rozświetlenia cery i delikatnego rozjaśnienia przebarwień - z uwagi na zawartość witaminy C.

W momencie, w którym nie chcemy stosować aplikacji warstwowej (czyli nakładania osobno żelu aloesowego, a później dodatkowego produktu okluzyjnego), możemy nadal korzystać z wyjątkowych właściwości omawianej substancji. Wystarczy, że do swojej rutyny pielęgnacyjnej zaprosimy kosmetyki z aloesem (chodzi tu głównie o kremy, balsamy czy esencje), zawierające w swoim składzie zarówno czysty żel aloesowy, jak i dodatkowe substancje: masła, oleje, roślinne woski i inne - dzięki temu uzyskamy pielęgnację „2w1” - jednocześnie nawilżającą i zapobiegającą utracie wody z naskórka.

Żel aloesowy na włosy i skórę głowy

Standardowo stosujemy żel aloesowy jako podkład pod olejowanie kosmyków - podobnie jak w przypadku skóry na twarzy, tutaj również da on efekt „zatrzymania” wody we włosach, a więc ich nawilżenia, a także uelastycznienia oraz zmniejszenia ich podatności na uszkodzenia mechaniczne. Zaaplikowany na kosmyki olej zapobiegnie z kolei odparowywaniu z nich wody, tworzeniu się efektu „siana” oraz spuszenia - zwłaszcza, jeśli chodzi o końce włosów. Więcej informacji o takim zabiegu znajdziecie w artykule Olejowanie włosów - jak poprawnie je wykonywać?, do którego lektury serdecznie zachęcamy.


Żel aloesowy na włosy można stosować także po umyciu, a jednocześnie przed aplikacją serum na końcówki - do to efekt niesamowitego wygładzenia, a także sypkości kosmyków. Dodatkowo świetnym sposobem na zastosowanie żelu aloesowego w pielęgnacji jest także jego aplikacja na skórę głowy. Wystarczy po umyciu włosów wetrzeć żel (lub wcierkę z zawartością aloesu) w skórę głowy, by uzyskać efekt odbicia kosmyków u nasady (cukry zawarte w aloesie delikatnie usztywniają włosy, co sprawia, że fryzura od razu staje się bardziej bujna i lekka), a także złagodzenia różnych zmian i podrażnień, wywołanych stosowaniem agresywnie działających kosmetyków stylizacyjnych czy farbowaniem chemicznymi produktami. Wcieranie żelu aloesowego (bez substancji pochodzenia zwierzęcego, wypełniaczy, silikonów, olejów mineralnych czy sztucznych barwników) w skórę głowy pomaga także łagodzić objawy łupieżu i zmniejsza tendencję do szybkiego przetłuszczania się skóry głowy - włosy na dłużej pozostaną więc sypkie, świeże i lekkie.

Żel aloesowy do ciała - właściwości nawilżające, regenerujące, łagodzące

Żel aloesowy do ciała stosujemy podobnie, jak w przypadku pielęgnacji skóry twarzy - na początek nakładamy kosmetyk żelowy, by później „przykryć go” okluzyjnym balsamem do ciała, olejkiem lub odżywczym masłem. Takie stosowanie żelu aloesowego na co dzień pomoże nam ujednolicić koloryt skóry, dogłębnie ją nawilżyć, a dodatkowo wpłynąć pozytywnie na jej elastyczność. Stosowaniem żelu aloesowego do ciała wraz z kosmetykami okluzyjnymi powinny w szczególności zainteresować się osoby, które:

  • mają problem z podrażnieniami po depilacji i goleniu, a także po zastosowaniu konkretnych kosmetyków (zwłaszcza peelingów mechanicznych);
  • borykają się z bardzo suchą skórą na ciele (a także z atopowym zapaleniem skóry, egzemą lub innymi dermatozami - tutaj jednak warto zasięgnąć opinii swojego dermatologa);
  • po ekspozycji na słońce chcą złagodzić podrażnioną skórę, zaczerwienienia, a w późniejszym etapie - zniwelować objawy łuszczenia się naskórka;
  • chcą wspomóc pielęgnację ujędrniającą i uelastyczniającą ciało; 
  • wykonywały zabiegi na ciało w gabinecie kosmetologicznym i chcą przyspieszyć regenerację naskórka; • walczą z rogowaceniem okołomieszkowym, a także z trądzikiem na ciele i chcą złagodzić stany zapalne skóry (zazwyczaj mowa tu o plecach), wykorzystując właśnie właściwości przeciwzapalne omawianej substancji.

Jak więc widać, działanie żelu aloesowego może być naprawdę szerokie - tylko od Ciebie zależy, do jakich partii skóry lub włosów wykorzystasz jego właściwości! Przetestuj go i przekonaj się, jak wielką moc ma… niepozorny aloes!

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Aloes to rodzaj sukulentu, do którego należy powszechnie znany aloes zwyczajny. Roślina ta bardzo często...
CZYTAJ
Jak w naturalny sposób wspierać naszą odporność, by rosła w siłę i zapewniała nam zdrowie?...
CZYTAJ
W malinach skrywa się bogactwo składników odżywczych, dlatego pozyskiwany z nich sok od wieków wykorzystywany...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia