Zabiegi z kwasami – jakie są ich efekty i u kogo się sprawdzą?

Kosmetologia fiber_manual_record 2020-12-21
Spis treści

Oczyszczanie twarzy kwasami (choć nie jest to jedyna rola tych substancji) najlepiej wykonywać jesienią i zimą. W tych porach roku kalendarze gabinetów kosmetycznych i kosmetologicznych zapełniają się terminami wizyt dla osób chcących wykonać zabiegi z kwasami. Dlaczego tak się dzieje? Jesień i zima to pory krótkiego dnia, kiedy słońce nie świeci długo, a tym samym – jego promienie nie podrażniają delikatnej skóry po ingerencji kwasami. Ponieważ w efekcie tych zabiegów zostaje rozpuszczona wierzchnia warstwa naskórka (znikają wówczas wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, grudki, nierówności, drobne zmarszczki i zaskórniki), czysta i świeża skóra narażona jest na powstawanie przebarwień i podrażnień w wyniku ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Jesienią i zimą ten problem jest natomiast zminimalizowany. O tym i o innych aspektach przeprowadzania zabiegów z kwasami i działania poszczególnych kwasów – PHA, AHA, BHA – opowiada w poniższym filmie mgr Zuzanna Walczak – kosmetolog z wieloletnim doświadczeniem. 

Kwasy BHA, PHA, AHA... jak się w tym odnaleźć? 

Kiedy wiemy już, w jakim okresie najlepiej będzie wykonać oczyszczanie twarzy kwasami, warto również poznać właściwości poszczególnych substancji oraz ich wpływ na skórę. Kosmetyki z kwasami oraz preparaty wykorzystywane w gabinetach nie są bowiem sobie równe – każda odmiana kwasu złuszcza skórę w inny sposób. Mgr Zuzanna Walczak w poniższym filmie rozwiewa takie wątpliwości:

  • specjalistka charakteryzuje dla słuchaczy alfa-hydroksykwasy (kwasy AHA, czyli kwasy owocowe), beta-hydroksykwasy (kwasy BHA, a właściwie kwas salicylowy) oraz poli-hydroksykwasy (PHA);
  • w filmie mowa jest o właściwościach omawianych substancji (m.in. o tym, jak kwasy owocowe wpływają na skórę, dla kogo odpowiedni będzie kwas salicylowy i z jakimi problemami skórnymi najlepiej poradzą sobie kwasy PHA);
  • oprócz omówienia właściwości kwasów oraz pory, kiedy zabiegi z kwasami są wskazane, mgr Zuzanna Walczak mówi również o bezpieczeństwie stosowania kosmetyków z kwasami i poddawania się kuracjom gabinetowym.  

Pamiętaj o bezpieczeństwie przy wykonywaniu zabiegów z kwasami 

Mgr Zuzanna Walczak – tak, jak zostało to wspomniane powyżej – zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo wykonywania zabiegów z kwasami (niezależnie od tego, czy są to uchodzące za najdelikatniejsze alfa-hydroksykwasy, czy może intensywnie penetrujące skórę beta-hydroksykwasy, czyli kwas salicylowy). I pomimo tego, że producenci wypuszczają obecnie na rynek całe serie kosmetyków z kwasami, to każdorazowo przed ich zastosowaniem bądź przed poddaniem się kuracji zabiegowej warto zasięgnąć porady kosmetologa, który wskaże właściwości kwasów korzystnych dla naszej skóry, poleci konkretne preparaty bądź wykona zabieg z indywidualnie dobranym stężeniem substancji czynnej. Tylko takie postępowanie może bowiem uchronić nas przed przykrymi skutkami ubocznymi zastosowania silnych kwasów na własną rękę.

Zdjęcie autora
mgr kosmetologii Zuzanna Walczak

Ukończyła Wyższą Szkołę Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi. Specjalizuje się w zabiegach z pogranicza kosmetologii i dermatologii, które stanowią największy wyzwanie dla kosmetologa. Jest zwolenniczką wielu technik zabiegowych. Chętnie łączy zabiegi kosmetologii estetycznej z możliwościami medycyny estetycznej, aby osiągnąć spektakularne efekty. Zajmuje się także makijażem permanentnym. Uważa, że kluczem do piękna jest holistyczne i indywidualne podejście do potrzeb Klienta, które pozwoli przygotować skuteczny plan dermo-kosmetologiczny. Bierze udział w licznych szkoleniach, kongresach medycznych oraz kosmetologicznych. Prywatnie fascynują ją kraje skandynawskie, szczególnie Norwegia oraz Islandia.

Podobne wpisy

2020-12-11

Wymrażanie tkanki tłuszczowej – czy to możliwe?
Jak pozbyć się tłuszczu, który – nawet pomimo starań związanych z utrzymywaniem właściwej diety oraz...

2020-12-14

Zabiegi bankietowe – co to takiego?
Zabiegi kosmetologiczne często są utożsamiane z zabiegami, których efekty widać dopiero po jakimś czasie od...

2020-12-17

Mezoterapia igłowa i mikroigłowa – na czym polegają te zabiegi?
Mezoterapia igłowa na twarz i ciało to zabieg, który od lat zyskuje coraz większą popularność...