Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
 • Zestawy Bebilon ➡️ Wysyłka za 0 zł Sprawdź!
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2023-08-31
Dolegliwości i choroby

Agorafobia – przestań się bać!

Agorafobia to zaburzenie lękowe, w którym osoba odczuwa silny i nieuzasadniony strach przed miejscami i sytuacjami, które mogą wydawać się trudne do opuszczenia lub w których pomoc może być niedostępna. Jej przyczyny nie są w pełni zrozumiałe, ale mogą obejmować genetykę, osobowość i wrażliwość na stres, a także doświadczenia życiowe, takie jak traumatyczne zdarzenia. Diagnoza agorafobii zwykle wymaga szczegółowej oceny przez wykwalifikowanego specjalistę do spraw zdrowia psychicznego, natomiast leczenie może obejmować terapię psychologiczną, farmakoterapię oraz wsparcie i edukację.

 Główne objawy agorafobii
Spis treści

Główne objawy agorafobii

Główne objawy agorafobii obejmują: strach przed miejscami i sytuacjami, które wywołują lęk, unikanie sytuacji lękowych, potrzeba towarzystwa, panika i objawy fizyczne, nadmierne reakcje na lękowe sytuacje, ograniczenia w funkcjonowaniu codziennym, strach przed strachem, depresja i izolacja, niewłaściwe zachowania obronne.

 • Strach przed miejscami i sytuacjami, które wywołują lęk: osoby z agorafobią często boją się miejsc, w których mogą poczuć się uwięzione, zawstydzone lub bez pomocy, takich jak tłumy, środki transportu publicznego, czy otwarte przestrzenie.
 • Unikanie lękowych sytuacji: unikanie miejsc i sytuacji, które wywołują lęk, jest kluczowym objawem agorafobii. Może to prowadzić do znacznych ograniczeń w życiu codziennym.
 • Potrzeba towarzysza: często osoba cierpiąca na agorafobię potrzebuje towarzystwa zaufanej osoby, gdy musi znaleźć się w sytuacji, która wywołuje lęk.
 • Panika i objawy fizyczne: w odpowiedzi na sytuacje wywołujące lęk, osoby z agorafobią mogą doświadczać ataków paniki, które obejmują objawy takie jak duszność, przyspieszone bicie serca, poty, drżenie, nudności, a nawet ból w klatce piersiowej.
 • Nadmierna reakcja na lękowe sytuacje: reakcja na sytuacje wywołujące lęk jest często nieproporcjonalna do rzeczywistego zagrożenia, a strach utrzymuje się przez dłuższy czas.
 • Ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu: agorafobia może prowadzić do znacznych ograniczeń w funkcjonowaniu codziennym, takich jak trudności w wyjściu z domu, podróżowaniu, uczęszczaniu do pracy czy szkoły, czy też uczestniczeniu w życiu społecznym.
 • Strach przed strachem: często osoby z agorafobią obawiają się samego odczucia lęku i paniki, co prowadzi do dalszego unikania sytuacji, które mogą je wywołać.
 • Depresja i izolacja: długotrwałe unikanie sytuacji społecznych i ograniczenia w codziennym życiu mogą prowadzić do depresji i izolacji społecznej.
 • Niewłaściwe zachowania obronne: osoby cierpiące na agorafobię mogą rozwijać niewłaściwe strategie radzenia sobie, takie jak nadmierne picie alkoholu czy nadużywanie leków, aby złagodzić objawy.

Przyczyny agorafobii i czynniki ryzyka

Przyczyny agorafobii są wieloczynnikowe i mogą obejmować genetykę, osobowość, doświadczenia życiowe oraz inne zaburzenia psychiczne.

 • Genetyka: predyspozycje genetyczne mogą odgrywać rolę w rozwoju agorafobii, zwłaszcza jeśli w rodzinie pacjenta występują inne zaburzenia lękowe.
 • Choroby neurologiczne: niektóre badania sugerują, że struktura i funkcja mózgu mogą wpływać na rozwój agorafobii.
 • Doświadczenia życiowe: traumatyczne wydarzenia, takie jak wypadki, gwałtowne rozstania, czy utrata bliskiej osoby, mogą prowadzić do agorafobii.
 • Zaburzenia lękowe i napady paniki: agorafobia często współwystępuje z innymi zaburzeniami lękowymi, w tym z atakami paniki, i może się rozwinąć jako reakcja na te stany.

Wśród czynników ryzyka wymienia się: płeć, wiek, osobowość, chroniczny stres lub trauma oraz inne zaburzenia psychiczne.

 • Płeć: kobiety są częściej niż mężczyźni diagnozowane z agorafobią.
 • Wiek: agorafobia zwykle rozpoczyna się w późnym dzieciństwie lub we wczesnej dorosłości.
 • Osobowość: osoby o wyższym poziomie nieśmiałości, lęku społecznego lub nadwrażliwości na stres mogą być bardziej narażone na agorafobię.
 • Chroniczny stres lub trauma: osoby, które doświadczyły przewlekłego stresu lub traumy, mogą być bardziej narażone na agorafobię.
 • Inne zaburzenia psychiczne: osoby z innymi zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja, mogą być bardziej narażone na rozwój agorafobii.

Diagnozowanie agorafobii

Diagnozowanie agorafobii jest procesem, który zwykle wymaga szczegółowej oceny przez wykwalifikowanego specjalistę ds. zdrowia psychicznego, takiego jak psycholog lub psychiatra. Proces diagnostyczny może obejmować: wywiad kliniczny, badanie fizykalne i ocenę psychologiczną.

 • Wywiad kliniczny: specjalista przeprowadza rozmowę z pacjentem, aby dowiedzieć się więcej o jego objawach, historii życia i zdrowia psychicznego.
 • Badanie fizykalne: lekarz może przeprowadzić badanie przedmiotowe, aby wykluczyć inne stany medyczne, które mogą powodować podobne objawy, takie jak problemy z tarczycą czy układem sercowo-naczyniowym. 
 • Ocena psychologiczna: może obejmować obserwację zachowania pacjenta i bardziej szczegółową analizę jego myśli i uczuć w odniesieniu do agorafobii.

Metody leczenia agorafobii

Leczenie agorafobii może być skuteczne, ale wymaga indywidualnego podejścia i często połączenia różnych metod terapeutycznych.

 • Terapia psychologiczna obejmująca terapię poznawczo-behawioralna (CBT) i terapię ekspozycyjną. Terapia poznawczo-behawioralna to jedna z najbardziej skutecznych metod leczenia agorafobii. CBT skupia się na identyfikacji i zmianie negatywnych wzorców myślowych i zachowań, które przyczyniają się do lęku. Terapia ekspozycjna to technika często stosowana w ramach CBT, polega na stopniowym i kontrolowanym wystawianiu pacjenta na sytuacje, które wywołują lęk, pomagając w zrozumieniu i opanowaniu reakcji.
 • Farmakoterapia przewiduje podanie leków przeciwlękowych lub/i leków przeciwdepresyjnych. Leki przeciwlękowe, takie jak benzodiazepiny mogą być przepisywane krótkoterminowo w celu kontrolowania objawów. Leki przeciwdepresyjne SSRI (selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny) i inne leki przeciwdepresyjne mogą być stosowane w leczeniu agorafobii, zwłaszcza jeśli towarzyszy jej depresja.
 • Terapie skoncentrowane na stylu życia i techniki relaksacyjne: praktyki takie jak medytacja, głębokie oddychanie i joga mogą pomóc w zarządzaniu stresem i lękiem. Ćwiczenia i terapia ruchowa mogą poprawić samopoczucie ogólne i pomóc w zarządzaniu objawami.
 • Terapia grupowa i wsparcie społeczne: udział w grupach wsparcia i terapii grupowej może pomóc osobom cierpiącym na agorafobię w nawiązywaniu kontaktów i uczeniu się od innych, którzy mają podobne doświadczenia.
 • Leczenie współistniejących zaburzeń: często agorafobia współwystępuje z innymi zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja. Leczenie tych współistniejących stanów jest kluczowe dla ogólnego sukcesu terapeutycznego.

Leczenie agorafobii jest procesem złożonym i indywidualnym. Wybór odpowiedniej metody leczenia zależy od nasilenia objawów, indywidualnych potrzeb pacjenta i preferencji. Skoordynowane podejście, łączące terapię psychologiczną, farmakoterapię, wsparcie społeczne i techniki zarządzania stresem, jest zwykle najskuteczniejsze. Współpraca z wykwalifikowanym specjalistą ds. zdrowia psychicznego, który ma doświadczenie w leczeniu agorafobii, jest kluczowa dla skutecznego leczenia tego zaburzenia.

Konsekwencje nieleczonej agorafobii

Nieleczenie agorafobii może prowadzić do poważnych i długotrwałych konsekwencji, zarówno dla osoby dotkniętej zaburzeniem, jak i dla jej najbliższych.

 • Ograniczenia w życiu codziennym: osoby z agorafobią często unikają miejsc i sytuacji, które mogą wywołać atak paniki lub lęk. Może to prowadzić do znaczących ograniczeń w codziennym życiu, takich jak trudności w wykonywaniu prostych zadań, takich jak zakupy, uczestniczenie w spotkaniach towarzyskich czy nawet opuszczanie domu.
 • Problemy zawodowe i edukacyjne: trudności w podróżowaniu i uczestniczeniu w wydarzeniach społecznych mogą utrudnić pracę lub naukę, prowadząc do utraty pracy, problemów w szkole lub uniemożliwiając rozwój zawodowy.
 • Problemy w relacjach interpersonalnych: izolacja i unikanie interakcji społecznych mogą wpływać na relacje z rodziną i przyjaciółmi, prowadząc do osamotnienia i nierozumienia ze strony innych.
 • Wpływ na zdrowie fizyczne: chroniczny lęk może mieć wpływ na zdrowie fizyczne, prowadząc do problemów takich jak bóle głowy, problemy żołądkowo-jelitowe, nadciśnienie i inne schorzenia związane ze stresem.
 • Zwiększone ryzyko rozwoju innych zaburzeń psychicznych: nieleczone zaburzenie może prowadzić do współwystępowania innych problemów psychicznych, takich jak depresja, inne zaburzenia lękowe i nałogi, jako sposób radzenia sobie z lękiem.
 • Utrata jakości życia: ostatecznie, agorafobia może prowadzić do znaczącej utraty jakości życia, ograniczając nie tylko to, co osoba jest w stanie zrobić, ale także jej zdolność do cieszenia się życiem.

Konsekwencje nieleczonej agorafobii mogą być poważne i wpływać na wiele aspektów życia osoby dotkniętej tym zaburzeniem. Dlatego ważne jest wczesne rozpoznanie i leczenie agorafobii, aby zapobiec długotrwałym problemom. Wykwalifikowany specjalista do spraw. zdrowia psychicznego może pomóc w zaplanowaniu i wdrożeniu skutecznego planu leczenia, który może znacznie poprawić jakość życia osoby cierpiącej na agorafobię.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Hemoroidy, znane również jako żylaki odbytu, to poszerzone żyły w stanie zapalnym, znajdujące się w...
CZYTAJ
W cukrzycy, nadmiar glukozy w krwi może uszkodzić małe naczynia krwionośne, które zasilały nerwy. W rezultacie...
CZYTAJ
Arytmia to stan, w którym rytm serca jest nieprawidłowy. Serce może bić zbyt szybko (tachykardia),...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia