2023-07-27
Porady

Babka jajowata - przegląd zastosowań i korzyści zdrowotnych

Babka jajowata (Plantago ovata) jest rośliną z rodziny babkowatych, która jest szeroko rozpowszechniona na całym świecie. Ta roślina jest szczególnie popularna w medycynie naturalnej i jest ceniona za swoje liczne korzyści zdrowotne. Babka jajowata jest rośliną jednoroczną o niskim pokroju i posiada charakterystyczne liście przypominające kształtem jajko, stąd jej nazwa. Najbardziej znanym elementem tej rośliny są jej nasiona, które są małe, jasne i pęcznieją po kontakcie z wodą. Nasiona babki jajowatej są bogate w błonnik, szczególnie w błonnik rozpuszczalny o nazwie psyllium. Psyllium jest często stosowany jako suplement diety, który pomaga w utrzymaniu zdrowia jelit, a także może przyczynić się do obniżenia poziomu cholesterolu. Ponadto babka jajowata jest źródłem wielu innych składników odżywczych, w tym białka, witamin i minerałów. Właściwości babki jajowatej są wykorzystywane w wielu dziedzinach, od leczenia problemów z trawieniem, przez pielęgnację skóry, aż po zastosowania w przemyśle spożywczym. Warto jednak pamiętać, że pomimo jej licznych korzyści, babka jajowata może wywołać reakcje alergiczne u niektórych osób, a jej nadmierne spożycie może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak niedrożność jelit.

 Babka jajowata
Spis treści

Składniki aktywne w babce jajowatej

Babka jajowata (Plantago ovata) jest bogata w wiele składników aktywnych, które mają kluczowe znaczenie dla jej właściwości leczniczych.

 • Błonnik rozpuszczalny (psyllium): nasiona babki jajowatej są wyjątkowo bogate w błonnik rozpuszczalny zwany psyllium. Po spożyciu i kontakcie z wodą, psyllium pęcznieje, tworząc żelopodobną substancję, która wspiera zdrowie układu pokarmowego, pomaga regulować poziom cukru we krwi i może przyczyniać się do obniżenia poziomu cholesterolu.
 • Polifenole: babka jajowata zawiera również polifenole, które są silnymi przeciwutleniaczami. Mogą one pomagać chronić organizm przed uszkodzeniem przez wolne rodniki, które są powiązane z wieloma chorobami przewlekłymi, takimi jak choroby serca i niektóre formy raka.
 • Flawonoidy: flawonoidy to kolejna grupa przeciwutleniaczy obecnych w babce jajowatej. Wykazują one szereg korzystnych właściwości, w tym działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe.
 • Irydoidy: babka jajowata jest także źródłem irydoidów, naturalnych związków, które wykazują silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.
 • Związki śluzowe: babka jajowata zawiera również związki śluzowe, które mogą pomagać łagodzić podrażnienia i stan zapalny w układzie pokarmowym.
 • Witaminy i minerały: babka jajowata jest źródłem wielu kluczowych witamin i minerałów, w tym witamin z grupy B, witaminy C, E, K, a także takich minerałów jak wapń, potas, magnez, fosfor i cynk.

Zastosowania babki jajowatej w medycynie naturalnej

Babka jajowata (Plantago ovata) jest szeroko stosowana w medycynie naturalnej dzięki swoim wielu właściwościom zdrowotnym. Oto kilka najczęściej spotykanych zastosowań:

 • Wsparcie dla układu pokarmowego: nasiona babki jajowatej są bogate w błonnik rozpuszczalny, który pomaga regulować trawienie. Może przeciwdziałać zaparciom poprzez zwiększenie objętości stolca, a tym samym stymulowanie perystaltyki jelit. W niektórych przypadkach może również pomóc w leczeniu biegunki, poprzez absorpcję nadmiaru wody w jelitach.
 • Zdrowie serca: błonnik rozpuszczalny w babce jajowatej, znany jako psyllium, może pomóc obniżyć poziom cholesterolu we krwi, co jest korzystne dla zdrowia serca.
 • Regulacja poziomu cukru we krwi: psyllium może również pomóc w kontroli poziomu cukru we krwi, opóźniając wchłanianie cukru z pożywienia do krwiobiegu.
 • Zdrowie skóry: miejscowe stosowany ekstrakt z babki jajowatej może pomóc w łagodzeniu podrażnień skóry, dzięki działaniu przeciwzapalnemu i przeciwbakteryjnemu.
 • Przeciwdziałanie zapaleniu: flawonoidy i polifenole w babce jajowatej wykazują działanie przeciwzapalne, które może pomóc w łagodzeniu różnych stanów zapalnych.

Pomimo tych potencjalnych korzyści, nalezy skonsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania babki jajowatej, zwłaszcza jeśli przyjmujemy jakiekolwiek leki na receptę, ponieważ babka jajowata może wpływać na ich działanie.

Potencjalne skutki uboczne i przeciwwskazania do stosowania babki jajowatej

Babka jajowata (Plantago ovata) jest zazwyczaj dobrze tolerowana, ale jak każda substancja, może wywołać skutki uboczne takie jak: zaparcia i niedrożność jelit, wzdęcia i gazy, reakcje alergiczne, zmniejszenie wchłaniania leków.

 • Zaparcia i blokada jelit: mimo że babka jajowata jest często stosowana do łagodzenia zaparć, jeśli nie jest spożywana z wystarczającą ilością wody, może prowadzić do zaparć lub nawet niedrożności jelit.
 • Reakcje alergiczne: niektóre osoby mogą być uczulone na babkę jajowatą. Objawy alergii mogą obejmować swędzenie, wysypkę, trudności z oddychaniem, obrzęk twarzy, języka lub gardła.
 • Interakcje z lekami: babka jajowata może wpływać na wchłanianie niektórych leków, dlatego zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem jej stosowania, zwłaszcza jeśli przyjmujemy jakiekolwiek leki na receptę.
 • Wzdęcia i gazy: babka jajowata może powodować wzdęcia, gazy lub uczucie pełności u niektórych osób, szczególnie na początku jej stosowania.
 • Zmiana stolca: stolec może stać się bardziej żelowy i zwiększyć swoją objętość z powodu działania błonnika.

Osoby z wąskim przełykiem, trudnościami w połykaniu, chorobą Crohna, zespołem jelita drażliwego lub innymi schorzeniami jelit, powinny unikać babki jajowatej bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Różnice między babką jajowatą a babką płesznik

Babka jajowata (Plantago ovata) i babka płesznik (Plantago psyllium, znana też jako babka płesznik) są blisko spokrewnionymi gatunkami z rodziny babkowatych (Plantaginaceae), które są wykorzystywane w medycynie naturalnej. Obie są źródłem błonnika zwanych psyllium, który jest wykorzystywany do wsparcia układu trawiennego, chociaż istnieją pewne różnice między tymi dwoma gatunkami.

 • Pochodzenie: babka jajowata pochodzi głównie z Indii, podczas gdy babka płesznik jest natywna dla regionu Morza Śródziemnego.
 • Wygląd: jak sama nazwa wskazuje, babka jajowata ma jajowate liście, podczas gdy babka płesznik ma liście, które są szerokie u podstawy i zwężają się ku końcowi.
 • Błonnik: obie te rośliny są wykorzystywane do produkcji psyllium, błonnika, który pochodzi z nasion tych roślin. Psyllium z babki jajowatej jest często uważane za wyższej jakości, ponieważ nasiona babki jajowatej mają wyższą zawartość błonnika i mogą pęcznieć do większej objętości niż babka płesznik.
 • Zastosowanie: w tradycyjnej medycynie oba gatunki są wykorzystywane do leczenia podobnych dolegliwości, takich jak problemy z trawieniem, zaparcia, biegunka, czy stany zapalne skóry.

Pomimo tych różnic, terminy "psyllium" i "babka jajowata" są często stosowane wymiennie w kontekście suplementów diety, a psyllium jest zazwyczaj wytwarzane z mieszanki nasion obu tych gatunków. W każdym przypadku, jeśli chodzi o korzystanie z tych roślin dla zdrowia, ważne jest, aby zawsze przestrzegać zaleceń producenta i skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Babka lancetowata to roślina tradycyjnie stosowana w medycynie ludowej na takie dolegliwości jak kaszel, zapalenie błony...
CZYTAJ
Błonnik to grupa substancji roślinnych, które organizm ludzki nie jest w stanie strawić. Jest to...
CZYTAJ
Babka płesznik (Plantago psyllium) to roślina z rodziny babkowatych, której nasiona słyną z wysokiej zawartości błonnika...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia