Legalna apteka
2021-11-24
Zdrowie kobiety

Badania po 30. roku życia dla kobiet. Co warto sprawdzić?

Najlepszym lekiem na wszelkie dolegliwości jest… profilaktyka. Warto systematycznie wykonywać choćby podstawowe badania diagnostyczne, aby – w razie niepokojących wyników – móc jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. Sprawdź, jakie badania dla kobiet po 30. roku życia warto wykonać.


O swoje zdrowie należy dbać każdego dnia, a nie tylko w momencie pojawienia się niepokojących dolegliwości. Warto bowiem mieć świadomość, że niektóre choroby nie dają wyraźnych sygnałów, a są powodem pogorszonej jakości życia. Inne dają objawy już w zaawansowanym stadium, gdy skuteczność leczenia wyraźnie spada.

 badania dla kobiet
Spis treści

Ważna profilaktyka

Czy wiesz, że wielu chorób można byłoby uniknąć lub złagodzić ich przebieg, gdyby badania diagnostyczne zostały wykonane dużo wcześniej niż wystąpienie pierwszych objawów? Tak jest m.in. w przypadku niektórych chorób nowotworowych, które można skutecznie leczyć. Warto pamiętać, że badania profilaktyczne zaleca się wykonywać mniej więcej raz w roku. Dlatego każda kobieta powinna znaleźć odrobinę czasu na poddanie się im.


Jakie badania po 30. roku życia wykonać?

Lista badań po 30. roku życia dla kobiet jest dość długa. Ich wykonanie pozwala jednak na gruntowną ocenę stanu zdrowia.

  • Morfologia krwi

Morfologia krwi jest podstawowym badaniem, której daje ogólny a zarazem szeroki obraz stanu zdrowia. Nieprawidłowe wartości mogą wskazywać na infekcje, niedobór witamin i składników mineralnych czy alergie itp. Pamiętaj! Wyników morfologii krwi nie należy analizować samodzielnie. Musi się tym zająć lekarz lub diagnosta laboratoryjny, ponieważ wiele parametrów jest ze sobą ściśle powiązanych.

  • Badanie ogólne moczu

Badanie ogólne moczu pozwala na wykrycie m.in. cukrzycy, infekcji dróg moczowych, choroby nerek.

  • Glukoza na czczo

Podwyższony poziom glukozy na czczo może wskazywać na cukrzycę. Taki wynik stanowi podstawę do dalszej diagnostyki tj. krzywej cukrowej i krzywej insulinowej.

  • Hormony tarczycy

Oznaczenie poziomu trójjodotyroniny (FT3), tyroksyny (FT4) oraz hormonu tyreotropowego (TSH) pozwala na ocenę stanu tarczycy. Wyniki niezgodne z normą mogą wskazywać na nadczynność lub niedoczynność tarczycy, a także sygnalizować problemy z wątrobą czy drogami żółciowymi.

  • Lipidogram

Profil lipidowy to badanie polegające na oznaczeniu głównych lipidów tj. cholesterolu LDL, cholesterolu HDL, cholesterolu całkowitego oraz trójglicerydów. Jego celem jest wykrycie oraz ocena ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. 

  • Cytologia

Cytologia jest jednym z podstawowych badań, które pozwala na wykrycie raka szyjki macicy. Regularne wykonywanie badania cytologicznego – najlepiej raz w roku – przyczynia się do zmniejszenia śmiertelności z powodu nowotworu. Warto bowiem mieć świadomość, że wczesne wykrycie zmian umożliwia nawet całkowite wyleczenie.

  • USG piersi

Badanie palpacyjne piersi nie zawsze wystarczy, aby wykryć zmiany nowotworowe. Z tego powodu zaleca się wykonać USG piersi – bezinwazyjne badanie ultrasonograficzne.

  • Badanie wzroku

Badanie ostrości wzroku zaleca się wykonywać raz w roku. Natomiast badanie dna oka – pozwalające na wykrycie m.in. jaskry czy niektórych chorób naczyniowych – wystarczy powtarzać co 5 lat.


Nieprawidłowe wyniki – co dalej?

Nawet jeśli badania diagnostyczne wykonujesz we własnym zakresie – prywatnie, bez skierowania od lekarza, otrzymane wyniki należy skonsultować ze specjalistą.


Jeżeli badania wskazują na nieprawidłowości, trzeba jak najszybciej umówić się na wizytę. Lekarz dokona interpretacji, także w oparciu o szczegółowy wywiad podmiotowy. W razie jakichkolwiek wątpliwości może zlecić dodatkowe badania, co pozwoli dobrać odpowiednią metodę leczenia.


Pamiętaj! Na wizytę do lekarza warto umówić się nawet wtedy, gdy wyniki badań nie wskazują na żadną chorobę. Samodzielna interpretacja może dać nieprawidłowy pogląd na stan zdrowia – szczególnie, jeśli posiłkujesz się informacjami zamieszczonymi w Internecie.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Mężczyźni unikają lekarzy, a do wizyty u specjalisty skłaniają ich poważne problemy zdrowotne. Wielu dolegliwości...
CZYTAJ
Regularna kontrola stanu zdrowia pozwala wykryć ewentualne problemy i podjąć natychmiastowe leczenie. To szczególnie ważne...
CZYTAJ
Chociaż podstawą długiego życia w zdrowiu jest właściwy styl życia, ogromną rolę odgrywa profilaktyka zdrowotna....
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia