Legalna apteka
2023-08-11
Dolegliwości i choroby

Ból ucha - przyczyny, leczenie i środki zaradcze

Ból ucha to powszechna dolegliwość, która może wystąpić w różnym wieku, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Istnieje wiele przyczyn bólu ucha, a niektóre z nich mogą wymagać natychmiastowej interwencji medycznej. Ból ucha mogą być wynikiem infekcji ucha, zapalenia zatok, zmian ciśnienia, zapalenia gardła czy problemy z zębami. Bólowi ucha mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak: trudności ze słuchem, gorączka, uczucie zatkania w uchu, szum w uszach, zawroty głowy oraz wyciek z ucha. Diagnoza bólu ucha zwykle obejmuje badanie fizykalne, w tym badanie ucha za pomocą otoskopu. Leczenie zależy od przyczyny bólu ucha i może obejmować antybiotyki, leki przeciwbólowe, krople do uszu, leczenie domowe, takie jak ciepłe okłady, a w niektórych przypadkach interwencję chirurgiczną.

 Symptomy bólu ucha
Spis treści

Symptomy bólu ucha

Ból ucha może mieć różne objawy w zależności od tego, co jest jego przyczyną. Do typowych symptomów bólu ucha należą: ból, utrata słuchu, zawroty głowy, wydzielina z ucha, uczucie zatkanego ucha, gorączka, zmęczenie i osłabienie, szumy, ból głowy, a nawet trudności w jedzeniu i piciu.

 • Ból: ból może być ostry, tępy, piekący, pulsujący, ciągły, lub pojawiać się tylko w odpowiedzi na określone bodźce, takie jak zmiana ciśnienia lub głośne dźwięki.
 • Utrata słuchu: w niektórych przypadkach ból ucha może towarzyszyć utrata słuchu.
 • Zawroty głowy: w niektórych przypadkach, zwłaszcza jeśli przyczyną bólu ucha jest infekcja wewnętrznego ucha, mogą wystąpić zawroty głowy lub problemy z równowagą.
 • Wydzielina z ucha: wydzielina, która może być klarowna, biała, żółta, zielona, czy krwista, jest często znakiem infekcji ucha.
 • Zatkanie ucha: uczucie zatkania i pełności w uchu może towarzyszyć bólowi ucha.
 • Gorączka: infekcje ucha często towarzyszy gorączka.
 • Zmęczenie: Osoby z infekcją ucha mogą również odczuwać ogólne zmęczenie lub osłabienie.
 • Szum w uszach: niektóre osoby mogą doświadczać niepokojącego, ciągłego szumu lub dzwonienia w uszach.
 • Ból głowy: w niektórych przypadkach ból ucha może towarzyszyć ból głowy.
 • Trudności w jedzeniu lub piciu: ból ucha może utrudniać szerokie otwieranie ust, a przez to picie i jedzenie.

W przypadku wystąpienia powyższych objawów, zawsze zaleca się konsultację z lekarzem. Niektóre przyczyny bólu ucha, zwłaszcza infekcje ucha, jeśli nie zostaną odpowiednio leczone, mogą prowadzić do poważnych komplikacji.

Przyczyny bólu ucha

Ból ucha może mieć wiele przyczyn, w tym: infekcje, zatkanie kanału słuchowego, zmiany ciśnienia, problemy z zębami, neuralgia potyliczna, dysfunkcje trąbki Eustachiusza, migrena a także półpasiec.

 • Infekcja ucha (otitis media lub otitis externa): jest to najczęstsza przyczyna bólu ucha. Infekcje ucha środkowego są często wynikiem infekcji górnych dróg oddechowych, takich jak przeziębienie czy grypa.
 • Zatkanie kanału słuchowego: zatkanie może nastąpić na skutek obecności ciała obcego, woskowiny, guza, obrzęku czy infekcji.
 • Zmiany ciśnienia: loty samolotem, nurkowanie, górska choroba wysokościowa mogą powodować dyskomfort lub ból w uchu z powodu zmian ciśnienia powietrza.
 • Zmiany zębowe i szczękowe: problemy z zębami, takie jak próchnica, zakażenia zębów, złamania czy zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego, mogą powodować ból promieniujący do ucha.
 • Neuralgia potyliczna: jest to rodzaj bólu nerwowego, który może powodować ostry, strzałowy ból w uchu. 
 • Dysfunkcja trąbki Eustachiusza: to stan, w którym trąbka Eustachiusza, która łączy ucho środkowe z gardłem, nie działa prawidłowo. Może to prowadzić do uczucia pełności, szumów w uszach i bólu ucha.
 • Ból napięciowy i migrena: czasem ból głowy może być odczuwany jako ból ucha.
 • Półpasiec uszny: to stan, który może prowadzić do bólu i pęcherzy w uchu, oraz może prowadzić do problemów z równowagą i słuchem.

W niektórych przypadkach ból ucha może być oznaką poważnej choroby wymagającej natychmiastowej opieki medycznej.

Typy bólu ucha: ostre vs przewlekłe

Ból ucha może być podzielony na dwie kategorie: ostry i przewlekły. Typ bólu zależy często od przyczyny bólu.

 • Ostry ból ucha: zazwyczaj jest intensywny i nagły. Często wynika z infekcji, takiej jak ostre zapalenie ucha środkowego czy zewnętrznego. Inne przyczyny to zmiany ciśnienia powietrza, urazy ucha, zapalenie zatok, neuralgia potyliczna, czy problemy z zębami. Ostry ból ucha zazwyczaj ustępuje po leczeniu podstawowej przyczyny. 
 • Przewlekły ból ucha: jest to ból, który trwa dłużej, często przez więcej niż 3 miesiące. Może być spowodowany przez przewlekłe infekcje, takie jak przewlekłe zapalenie ucha środkowego lub zewnętrznego. Dysfunkcja trąbki Eustachiusza i zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego mogą również prowadzić do przewlekłego bólu ucha. Przewlekły ból ucha może wymagać bardziej skomplikowanego leczenia i czasem może być trudny do zdiagnozowania, ponieważ przyczyna może być niezwiązana z samym uchem, jak w przypadku zespołu napięcia mięśniowego czy zespołu bólu głowy.

Niektóre przyczyny bólu ucha, takie jak guzy, mogą prowadzić zarówno do ostrego, jak i przewlekłego bólu ucha. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, w celu ustalenia przyczyny bólu i ustalenia odpowiedniego leczenia.

Diagnozowanie bólu ucha

Diagnozowanie bólu ucha zaczyna się zazwyczaj od szczegółowego wywiadu lekarskiego i badania fizykalnego. Podczas wywiadu lekarz może zapytać o charakterystykę bólu, inne objawy, które mogą towarzyszyć bólowi ucha, oraz o niedawne choroby lub urazy.

Badanie fizykalne może obejmować: otoskopię, badanie nosa i gardła oraz badanie zębów. W zależności od tego, co lekarz znajdzie podczas badania, mogą być potrzebne dodatkowe testy, takie jak: audiogram, testy laboratoryjne oraz tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

 • Otoskopia: lekarz używa narzędzia zwanego otoskopem, aby spojrzeć do ucha pacjenta. Może to pomóc w identyfikacji objawów infekcji, obecności ciała obcego, nagromadzenia woskowiny czy zmian na błonie bębenkowej.
 • Badanie nosa i gardła: ból ucha może być spowodowany problemami z nosogardzielą, takimi jak infekcje, zapalenie zatok, czy dysfunkcja trąbki Eustachiusza.
 • Badanie zębów i szczęk: problemy z zębami i szczękami mogą powodować ból ucha. Lekarz może obejrzeć zęby i stawy skroniowo-żuchwowe, aby wykluczyć te potencjalne przyczyny.
 • Audiogram: to test słuchu, który może pomóc w diagnozowaniu problemów ze słuchem, które mogą być związane z bólem ucha. 
 • Testy laboratoryjne: jeśli lekarz podejrzewa infekcję, mogą być potrzebne próbki na badania bakteriologiczne lub wirusologiczne. 
 • Tomografia komputerowa (CT) lub rezonans magnetyczny (MRI): w niektórych przypadkach, gdy istnieje podejrzenie poważniejszych problemów, takich jak guzy, może być wymagane badanie obrazowe.

Domowe środki zaradcze na ból ucha

Jeżeli ból ucha nie jest intensywny i nie towarzyszą mu objawy takie jak gorączka, upośledzenie słuchu, zawroty głowy, istnieją pewne domowe sposoby, które mogą pomóc złagodzić dyskomfort.

 • Ciepło: nałożenie ciepłego kompresu na ucho przez 15-20 minut może pomóc zmniejszyć ból. Możesz użyć ciepłej butelki z wodą owiniętej w ręcznik lub podgrzać wilgotny ręcznik.
 • Zimno: zimny kompres przyłożony do ucha przez 15-20 minut może także pomóc zmniejszyć ból.
 • Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty: leki takie jak paracetamol lub ibuprofen mogą pomóc w łagodzeniu bólu.
 • Pozycja: utrzymanie głowy w pozycji pionowej może pomóc zmniejszyć ciśnienie w uchu i tym samym ból.
 • Krople do uszu: niektóre krople do uszu dostępne bez recepty mogą pomóc w łagodzeniu bólu. Jednak nie powinny one być używane, jeśli istnieje podejrzenie uszkodzenia błony bębenkowej, które objawia się między innymi wyciekiem z ucha. Dostępne bez recepty są m.in krople do uszu z salicylanem choliny, który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Te środki zaradcze mogą jedynie pomóc złagodzić objawy, ale nie leczą przyczyny bólu ucha. Jeżeli ból ucha jest intensywny, nie ustępuje po kilku dniach, lub towarzyszą mu inne objawy, należy skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiedni sposób leczenia.

Metody leczenia bólu ucha

Leczenie bólu ucha zależy od diagnozy, która jest ustalana na podstawie objawów, badania fizykalnego i ewentualnie dodatkowych badań.

 • Antybiotyki: jeżeli ból ucha jest spowodowany przez bakteryjną infekcję ucha środkowego lub zewnętrznego, lekarz może przepisać antybiotyki, które mogą być stosowane doustnie lub jako krople do ucha.
 • Leki przeciwbólowe: leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol czy ibuprofen, mogą pomóc w łagodzeniu bólu. W niektórych przypadkach mogą być stosowane także leki przeciwbólowe na receptę.
 • Krople do uszu: w zależności od przyczyny bólu, lekarz może przepisać krople do uszu, które mogą zawierać leki przeciwbólowe, antybiotyki, czy sterydy.
 • Leczenie przyczynowe: jeśli ból ucha jest spowodowany innym problemem, taki jak zapalenie zatok, dysfunkcja trąbki Eustachiusza, czy problem z zębami, leczenie będzie skierowane na tę przyczynę.
 • Usuwanie woskowiny z ucha: jeżeli ból ucha jest spowodowany nagromadzeniem woskowiny, lekarz może usunąć nadmiar woskowiny, stosując specjalne narzędzia lub płyn do płukania ucha.
 • Chirurgia: w niektórych przypadkach, takich jak przewlekłe zapalenie ucha środkowego, guzy ucha czy poważne uszkodzenie ucha, może być konieczne leczenie chirurgiczne. 


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Szczotkowanie ciała na sucho to coraz bardziej popularna metoda na ujędrnienie skóry na udach, brzuchu,...
CZYTAJ
Zapalenie ucha zewnętrznego, które bardzo często nazywane jest uchem pływaka, to choroba wywoływana głównie przez...
CZYTAJ
Kwas salicylowy jest organicznym związkiem chemicznym z grupy hydroksykwasów fenolowych. Jego wzór chemiczny to C7H6O3. Kwas...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia