• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2023-07-28
Dolegliwości i choroby

Działanie i zastosowanie kwasu salicylowego

Kwas salicylowy jest organicznym związkiem chemicznym z grupy hydroksykwasów fenolowych. Jego wzór chemiczny to C7H6O3. Kwas salicylowy jest ważnym składnikiem wielu produktów do pielęgnacji skóry, szczególnie tych przeznaczonych do leczenia trądziku. Właściwości kwasu salicylowego obejmują: działanie keratolityczne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Kwas salicylowy jest również składnikiem wielu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, takich jak aspiryna (kwas acetylosalicylowy), który jest pochodną kwasu salicylowego. Kwas salicylowy występuje naturalnie w wielu roślinach, takich jak wierzba (stąd jego nazwa, od łacińskiej nazwy wierzby, "Salix"). Jest jednak również produkowany syntetycznie na skalę przemysłową. Chociaż kwas salicylowy jest ogólnie bezpieczny dla większości ludzi, niektóre osoby mogą być na niego uczulone. Może też powodować podrażnienie skóry u niektórych osób, szczególnie przy długotrwałym stosowaniu lub stosowaniu w dużych ilościach.

 Kwas salicylowy
Spis treści

Działanie kwasu salicylowego

Kwas salicylowy działa na kilka sposobów, ale jest najbardziej znany ze swojego działania keratolitycznego, przeciwbakteryjnego i przeciwzapalnego.

 • Działanie keratolityczne: kwas salicylowy wpływa na warstwy naskórka, pomagając w procesie złuszczania (eksfoliacji). Przenika on do porów skóry i rozpuszcza nadmiar sebum oraz inne substancje, które mogą blokować pory. Dzięki temu zapobiega powstawaniu zaskórników i wyprysków.
 • Działanie przeciwbakteryjne: kwas salicylowy ma zdolność do zabijania bakterii, które mogą powodować trądzik, takie jak Propionibacterium acnes. Jest to istotne, ponieważ nadmierne rozrosty tych bakterii mogą prowadzić do stanów zapalnych i tworzenia się wyprysków.
 • Działanie przeciwzapalne: kwas salicylowy zmniejsza produkcję prostaglandyn, które są cząstkami sygnalizującymi zapalenie w organizmie. Dzięki temu pomaga zmniejszyć czerwoność i obrzęk związany z zapaleniem skóry.

W kontekście medycznym, kwas salicylowy jest również używany w leczeniu niektórych chorób skóry, takich jak łuszczyca. W przypadku łuszczycy, kwas salicylowy pomaga złuszczać skórę, redukując ilość i grubość łusek.

Ważne jest, aby pamiętać, że podczas stosowania produktów zawierających kwas salicylowy, skóra może stać się bardziej wrażliwa na słońce, dlatego zawsze należy używać ochrony przeciwsłonecznej.

Kwas salicylowy w leczeniu trądziku

Kwas salicylowy ze względu na swoje zdolności do złuszczania skóry i zwalczania bakterii jest często stosowany w leczeniu trądziku. Trądzik jest często spowodowany zablokowaniem porów skóry nadmierną produkcją sebum i martwych komórek skóry. Kwas salicylowy działa poprzez rozpuszczanie tych substancji, co pomaga odblokować pory. Dodatkowo, dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym, kwas salicylowy pomaga zwalczyć bakterie Propionibacterium acnes, które często przyczyniają się do stanów zapalnych i tworzenia się wyprysków. Produkty zawierające kwas salicylowy są dostępne bez recepty w postaci kremów, toników, płynów do mycia twarzy, a nawet plastrów. Stężenie kwasu salicylowego w tych produktach zwykle wynosi od 0,5% do 2%. Chociaż kwas salicylowy jest skuteczny w leczeniu trądziku, nie zawsze działa natychmiastowo. Wymaga regularnego stosowania, a pełne efekty mogą być widoczne dopiero po kilku tygodniach. Ponadto, kwas salicylowy może powodować podrażnienia skóry u niektórych osób, zwłaszcza przy nadmiernym stosowaniu. Dlatego ważne jest, aby zawsze przestrzegać zaleceń producenta dotyczących stosowania tych produktów. Jeśli trądzik jest ciężki lub nie reaguje na leczenie bez recepty, warto skonsultować się z dermatologiem, który może zalecić silniejsze leki lub inne metody leczenia.

Kwas salicylowy w leczeniu łuszczycy

Kwas salicylowy jest często stosowany w leczeniu łuszczycy, stanu zapalnego skóry charakteryzującego się czerwonymi, łuszczącymi się plamami. Kwas salicylowy jest klasyfikowany jako lek keratolityczny, co oznacza, że pomaga w złuszczaniu skóry. W łuszczycy, proces odnowy skóry jest przyspieszony, co prowadzi do gromadzenia się martwych komórek skóry na powierzchni, tworząc charakterystyczne łuski. Kwas salicylowy działa poprzez rozpuszczanie powiązań między komórkami skóry, co umożliwia łuszczenie się tych martwych komórek i zmniejsza grubość i szorstkość plam łuszczycowych. Produkty z kwasem salicylowym do leczenia łuszczycy są dostępne zarówno na receptę, jak i bez recepty. Mogą przyjmować różne formy, w tym kremy, maści, szampony i płyny. Stężenie kwasu salicylowego w tych produktach może się różnić, ale często wynosi od 2% do 6%. Podobnie jak w przypadku innych leków, stosowanie kwasu salicylowego może wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi. Może powodować podrażnienia skóry u niektórych osób, a nadmierne użycie może prowadzić do zbyt intensywnego złuszczania, co może prowadzić do bólu i podrażnień. Chociaż kwas salicylowy może być skuteczny w leczeniu objawów łuszczycy, nie jest lekiem na tę chorobę. Łuszczyca jest przewlekłym stanem, który wymaga długotrwałego leczenia i opieki, a najlepsze rezultaty są zazwyczaj osiągane poprzez połączenie różnych terapii. W przypadku ciężkiej łuszczycy, dermatolog może zalecić inne leki, takie jak kortykosteroidy, leki modyfikujące przebieg choroby (DMARDs) lub terapie biologiczne.

Inne zastosowania kwasu salicylowego

Kwas salicylowy poza leczeniem trądziku i łuszczycy stosowany jest również w: leczeniu brodawek, zwalczaniu łupieżu, leczeniu rogowacenia. Jest także składnikiem wielu produktów do pielęgnacji skóry oraz preparatów do stóp.

 • Leczenie brodawek: kwas salicylowy jest często stosowany do leczenia brodawek. Działa poprzez stopniowe złuszczanie warstwy skóry zainfekowanej przez wirus, który powoduje brodawki.
 • Zwalczanie łupieżu: szampony zawierające kwas salicylowy są skuteczne w leczeniu łupieżu, stanu charakteryzującego się łuszczącą się skórą głowy. Kwas salicylowy pomaga złuszczyć nadmiar martwych komórek skóry, które powodują łupież.
 • Leczenie rogowacenia (keratozy): kwas salicylowy może być stosowany w leczeniu niektórych rodzajów rogowacenia, stanu, w którym skóra staje się gruba i szorstka.
 • W kosmetologii: kwas salicylowy jest popularnym składnikiem wielu produktów do pielęgnacji skóry, takich jak toniki, peelingi i maseczki. Pomaga złuszczyć martwe komórki skóry na powierzchni, co prowadzi do zwiększenia jasności i gładkości skóry.
 • W preparatach do stóp: kwas salicylowy jest często stosowany w kremach i maściach do stóp w celu złuszczania grubego, zrogowaciałego naskórka, np. na piętach.

Jak stosować produkty z kwasem salicylowym?

Stosując produkty z kwasem salicylowym zawsze należy przestrzegać instrukcji. Różne produkty mają różne stężenia kwasu salicylowego i mogą wymagać różnych sposobów stosowania.

 • Zazwyczaj produkty z kwasem salicylowym stosuje się raz lub dwa razy dziennie. Jednak jeśli skóra jest szczególnie wrażliwa, warto zacząć od stosowania produktu raz na dzień lub co drugi dzień, aby zobaczyć, jak skóra reaguje.
 • Przed nałożeniem produktu z kwasem salicylowym należy umyć i osuszyć twarz.
 • Produkt nakłada się na obszary skóry dotknięte trądzikiem lub łuszczycą unikają kontaktu z oczami, ustami i innymi obszarami wrażliwymi.
 • Stosując produkty z kwasem salicylowym na twarz, zawsze trzeba stosować ochronę przeciwsłoneczną, ponieważ kwas salicylowy może zwiększyć wrażliwość skóry na słońce.
 • Stosując kwas salicylowego w formie płynu do płukania skóry głowy (w przypadku łuszczycy), nakłada się go na wilgotne włosy, delikatnie wmasowując w skórę głowy, a następnie dokładnie spłukuje.

Podczas stosowania kwasu salicylowego, może pojawić się początkowe podrażnienie lub zaczerwienienie. Jeżeli jednak podrażnienie jest silne lub utrzymuje się, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Niektóre osoby mogą być uczulone na kwas salicylowy. Należy również pamiętać o regularnym stosowaniu produktów z kwasem salicylowym - efekty nie są natychmiastowe i mogą wymagać kilku tygodni regularnej aplikacji.

Przeciwwskazania do stosowania kwasu salicylowego

Chociaż kwas salicylowy jest ogólnie bezpieczny dla większości ludzi, istnieją pewne sytuacje, w których jego stosowanie może nie być zalecane.

 • Alergia lub nadwrażliwość: niektóre osoby mogą być uczulone na kwas salicylowy. Jeśli po nałożeniu produktu z kwasem salicylowym skóra jest silnie podrażniona, zaczerwieniona, piecze, swędzi, pojawia się obrzęk lub ból, należy zrezygnować ze stosowania produktu i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
 • Ciąża i karmienie piersią: chociaż kwas salicylowy stosowany miejscowo jest zwykle bezpieczny, nie zaleca się stosowania dużych ilości kwasu salicylowego na skórze podczas ciąży lub karmienia piersią bez konsultacji z lekarzem.
 • Używanie innych leków: kwas salicylowy może oddziaływać z niektórymi innymi lekami, szczególnie tymi stosowanymi miejscowo na skórę. Używając jakiegokolwiek innego leku na skórę, należy porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania kwasu salicylowego.
 • Uszkodzona lub podrażniona skóra: kwas salicylowy nie powinien być stosowany na uszkodzonej, poparzonej, suchej, podrażnionej lub zainfekowanej skórze, chyba że zaleci to lekarz.
 • Dzieci i młodzież: niektóre produkty z kwasem salicylowym mogą nie być przeznaczone dla dzieci lub młodzieży. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem tych produktów u dzieci.

Potencjalne efekty uboczne kwasu salicylowego

Podczas stosowania produktów z kwasem salicylowym mogą wystąpić pewne efekty uboczne, takie jak podrażnienie skóry, nadmierne złuszczenie, reakcje alergiczne, a także systemowe skutki uboczne.

 • Podrażnienie skóry: najczęstszym skutkiem ubocznym kwasu salicylowego jest podrażnienie skóry. Może to obejmować zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie, pieczenie, łuszczenie się skóry lub uczucie suchości. Zwykle są to łagodne reakcje i powinny ustąpić, gdy skóra przyzwyczai się do leczenia.
 • Nadmierne złuszczanie: jeśli kwas salicylowy jest stosowany zbyt często lub w zbyt dużych ilościach, może prowadzić do nadmiernego złuszczania, co może prowadzić do bólu i podrażnienia.
 • Alergiczne reakcje skórne: choć rzadko, niektóre osoby mogą doświadczyć alergicznej reakcji skórnej na kwas salicylowy. Objawy mogą obejmować silne zaczerwienienie, swędzenie, ból, obrzęk lub pęcherze.
 • Systemowe skutki uboczne: choć rzadko, kwas salicylowy może być wchłaniany przez skórę, co może prowadzić do systemowych skutków ubocznych, szczególnie jeśli jest stosowany na dużych obszarach skóry. Objawy mogą obejmować zawroty głowy, osłabienie, nudności, wymioty, zawroty głowy, ból głowy, utratę słuchu lub problemy z oddychaniem. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek poważne skutki uboczne, należy natychmiast przerwać stosowanie kwasu salicylowego i skonsultować się z lekarzem.

Zawsze ważne jest, aby przestrzegać zaleceń na opakowaniu produktu i nie stosować go częściej ani w większych ilościach, niż jest zalecane.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Serum kwasowe, krem do twarzy z kwasami, tonik złuszczający - tego rodzaju kosmetyki zyskują coraz...
CZYTAJ
Wysuszona, szczypiąca, ściągnięta, łuszcząca się i zaczerwieniona skóra jest oznaką jej podrażnienia. Taka sytuacja może...
CZYTAJ
Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w naszym organizmie. Najwięcej kwasu hialuronowego znajduje się w skórze,...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia