Legalna apteka
2015-05-20
Zdrowa skóra i uroda

Cellulit – zmora większości kobiet

Zmaga się z nim, bez względu na wiek, wagę czy styl życia, 8 na 10 pań! Pozbycie się pomarańczowej skórki nie jest łatwą sprawą, ale - na szczęście - nie niemożliwą. Aby walka z cellulitem przyniosła pozytywne efekty, przede wszystkim trzeba rozpoznać jego przyczynę i rodzaj.

 Cellulit – zmora większości kobiet - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Cellulit najczęściej kojarzy się z nadwagą – niesłusznie. Bardzo często cierpią na niego osoby szczupłe i dbające o linię. Tak naprawdę tylko jeden rodzaj cellulitu wiąże się z otyłością. Pozostałe zależą od zupełnie innych czynników, takich jak hormony, krążenie krwi, czynność układu limfatycznego, tryb życia i geny. Są trzy podstawowe rodzaje cellulitu. Warto je poznać, by właściwe dobrać metodę leczenia pomarańczowej skórki.

Cellulit tłuszczowy

Wywołują go kwasy tłuszczowe zbierające się w naszych komórkach. Gromadzą się one w postaci małych grudek pod skórą. Ten rodzaj cellulitu widoczny jest szczególnie na udach, biodrach, pośladkach i brzuchu. Sporadycznie pojawia się również na łydkach, a nawet pod kolanami. Zazwyczaj cellulit tłuszczowy wiąże się z wagą ciała, a dokładniej z otyłością.

Podczas walki z cellulitem tłuszczowym, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na ilość spożywanych tłuszczów. Najlepiej wyłączyć z diety dania smażone, masło i wędliny. Zabronione są również fast foody. Pomogą natomiast świeże warzywa i picie dużej ilości wody. Konieczna jest również aktywność fizyczna. Najkorzystniejsze jest pływanie, chodzenie i jazda na rowerze. O czym warto pamiętać to fakt, że nagromadzony w komórkach tłuszcz zaczyna być spalany dopiero po 30 minutach treningu. Tak więc lepiej wybrać 2-godzinny spacer niż na przykład szybki, 15-minutowy bieg.

Cellulit wodny

Cellulit wody zazwyczaj dotyczy kobiet szczupłych. Jego pojawienie się związane jest głównie ze złym krążeniem krwi i limfy. Ten rodzaj cellulitu występuje na udach. Czasem powstaje też na łydkach, w okolicach kostek i ramion. Oprócz wspomnianych problemów z krążeniem, wywoływany bywa przez zaburzenia hormonalne i niewłaściwą dietę. Pomarańczowa skórka tego typu objawia się też uczuciem opuchnięcia, szczególnie tuż przed menstruacją.
 

Chcąc zwalczyć cellulit wodny, do swojej diety należy wprowadzić produkty bogate w antyutleniacze i witaminy. Wartościowe w tym przypadku są jagody, czarna porzeczka, cytrusy. Aby poprawić krążenie, warto dodawać do potraw czosnek i cebulę. Jeżeli chodzi o aktywność fizyczną, najszybsze efekty przyniesie uprawianie pływania, aquabike'u oraz gimnastyki wodnej. Należy unikać sportów obciążających układ krążenia (tenis, aerobik, bieganie).

Cellulit cyrkulacyjny

Cellulit tego typu jest bardzo trudny do zwalczenia. Pod skórą tworzy twarde i zbite grudki, które przy dotknięciu bywają bardzo bolesne. Pojawia się głównie na udach i pod kolanami.

W walce z cellulitem cyrkulacyjnym pomocna jest odpowiednia dieta. Konieczne jest pożegnanie się z produktami o wysokim indeksie glikemicznym, czyli węglowodanami. W zamian, należy spożywać duże ilości warzyw i owoców oraz ryb morskich bogatych w dobre kwasy tłuszczowe.


Produkty wspomagające walkę z cellulitem znajdziesz w kategorii Modelowanie sylwetki https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/modelowanie-sylwetki,77.html.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
„Dieta cud, która pozwala zgubić zbędne kilogramy w kilka dni“ – choć takie hasła kuszą...
CZYTAJ
Skuteczne odchudzanie to nieustannie jeden z najpopularniejszych tematów, jakie pojawiają się czasopismach lub na portalach...
CZYTAJ
Nosi pieszczotliwą nazwę „pomarańczowej skórki”, choć nie ma nic wspólnego z byciem uroczym. Nieestetyczne zgrubienia...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia