Legalna apteka
2018-09-25
Porady

Cholesterol - jak go skutecznie obniżyć dietą?

Bez cholesterolu organizm nie może normalnie funkcjonować, ale gdy jego poziom przekracza normę, staje się on wrogiem dla naszego zdrowia. Zapoznaj się z zapisanymi poniżej zasadami zdrowego odżywiania, które pozwolą Ci na utrzymanie odpowiedniego poziomu cholesterolu!

 Cholesterol - jak go skutecznie obniżyć dietą? - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Dobry“ i „zły“ cholesterol


Cholesterol pełni bardzo ważną rolę w organizmie. Bez niego synteza witamin oraz hormonów byłaby niemożliwa. Za niski lub za wysoki jego poziom we krwi prowadzi do zaburzeń funkcjonowania układu krążenia.


Często słyszymy określenia „dobry cholesterol“ i „zły cholesterol“. To jedynie potoczne nazwy. Cholesterol całkowity dzielimy na dwie frakcje LDL i HDL:

 • Cholesterol LDL, tzw. „zły“ nieleczony może doprowadzić do miażdżycy, choroby wieńcowej czy zawału serca.

 • Natomiast „dobry“ HDL przyczynia się do wytwarzania witaminy D, kwasu żółciowego oraz hormonów płciowych – im większa jego jego ilość, tym większa korzyść dla organizmu.


Badanie poziomu cholesterolu wykonuje się z surowicy krwi. Zobacz, jak prezentują się jego normy:


Cholesterol HDL:

 • Mężczyźni – norma 35-70 mg/dl (0,9-1,8 mmol/l)

 • Kobiety – norma 40-80 mg/dl (1,0-2,1 mmol/l)

Cholesterol LDL:

 • Norma <135 mg/dl (<3,5 mmol/l)

Cholesterol całkowity:

 • 138-200 mg/dl (3,6-5,2 mmol/l)

Cholesterol a dieta

Sposób, w jaki się odżywiamy, ma kluczowe znaczenie i wpływ na poziom cholesterolu. W przypadku podwyższonego poziomu należy zmienić swoją dietę w taki sposób, by zawierała jego mniejsze dawki - nie więcej niż 300 mg.


Należy unikać przede wszystkim tłustych produktów pochodzenia zwierzęcego, które obfitują w cholesterol – tłuste mleko, masło, mięso – i zastąpić je warzywami, olejami roślinnymi, produktami zbożowymi oraz chudymi rybami (bogatymi w kwasy omega-3 i omega-6). Warto włączyć do swojej diety również olej z wiesiołka, który stanowi źródło kwasu gamma-linelowego (GLA), pomagającego w regulacji poziomu lipidów oraz zapobieganiu miażdżycy.


Pozytywnie na poziom cholesterolu wpływają również:

 • lecytyna sojowa,

 • obecna w czosnku allicyna,

 • beta-karoten,

 • inozytol,

 • witaminy C, E, B6, B12,

 • likopen występujący w pomidorach,

 • luteina,

 • niacyna,

 • polifenole,

 • flawonoidy,

 • pyłek kwiatowy,

 • błonnik pokarmowy.


Obniżaniu poziomu cholesterolu sprzyja aktywność fizyczna. Zmniejsza stężenie cholesterolu LDL i zwiększa HDL. Warto zatem do codziennej rutyny włączyć ćwiczenie minimum 30 minut 3-4 razy w tygodniu – wybierając różne lub wybraną ulubioną dyscyplinę.


Wsparciem są również suplementy diety, które poprzez zawarte składniki pomagają regulować poziom cholesterolu. Duży ich wybór znajdziesz w internetowej Aptece Melissa: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/cholesterol,674.html. Wybierz spośród nich taki, który najlepiej spełnia Twoje oczekiwania!

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Brak aktywności fizycznej, rozwijający się przemysł spożywczy i zmiana nawyków żywieniowych sprawiają, że rośnie odsetek...
CZYTAJ
Cholesterol, którego część powstaje w wątrobie, a część pochodzi ze spożywanego pokarmu, jest niezbędnym składnikiem...
CZYTAJ
Nasza wątroba to niesamowity organ. Bez niej nie moglibyśmy trawić pokarmów, usuwać z organizmu szkodliwych...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia