Legalna apteka
2017-04-12
Suplementacja

Wpływ monakoliny K na poziom cholesterolu w organizmie

Cholesterol, którego część powstaje w wątrobie, a część pochodzi ze spożywanego pokarmu, jest niezbędnym składnikiem organizmu, budulcem komórek i hormonów. Niebezpieczny staje się, gdy jego poziom zaczyna wzrastać.

 Wpływ monakoliny K na poziom cholesterolu w organizmie - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Podwyższony poziom cholesterolu może przyczynić się do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Wraz z poziomem cholesterolu wzrasta ryzyko wystąpienia chorób takich jak: zawał serca, miażdżyca, choroba wieńcowa, czy udar mózgu. Osób posiadających podwyższony poziom cholesterolu jest bardzo dużo, szacuje się, że w Polsce jest to co druga dorosła osoba. Na wzrost poziomu cholesterolu mogą wpływać różne czynniki: genetyczne, zewnętrzne, zwłaszcza w przypadku cukrzycy, nadwagi lub palenia tytoniu. Wpływ ma na niego również wiek, po 35. roku życia w przypadku mężczyzn i 45. u kobiet należy rozpocząć regularne badanie poziomu cholesterolu w organizmie. Również niewłaściwy tryb życia, dieta, stres i brak aktywności mogą sprzyjać przewyższającemu normę cholesterolowi.

Jak dbać o prawidłowy poziom cholesterolu?

Stężenie cholesterolu we krwi powinno mieścić się w normie 114-200 mg/dl. Jeśli poziom ten jest przekroczony, należy zastosować terapię obniżającą. Leczenie podwyższonego poziomu cholesterolu polega na zmianie trybu życia oraz farmakoterapii. Zmiana trybu życia dotyczy dwóch aspektów: diety oraz aktywności fizycznej. W pierwszym przypadku przede wszystkim należy ograniczyć tłuste mięsa i nabiał, wyeliminować słodycze, słone i smażone potrawy. Zamiast nich, posiłki powinny obfitować w warzywa i owoce oraz produkty pełnoziarniste.


Aktywność fizyczna musi sprawiać przyjemność i powodować, że wykonuje się ją systematycznie. Dlatego warto wybrać dyscyplinę sportu lubianą i chętnie uprawianą. Wystarczy 30 minut minimum 3 razy w tygodniu, by poprawić kondycję fizyczną i wpłynąć na redukcję złego cholesterolu.


Oprócz zdrowej diety i aktywnego trybu życia pomocne okazują się być statyny, leki wpływające na obniżenie poziomu cholesterolu, a co za tym idzie ryzyka rozwoju groźnych dla organizmu chorób. Jedną z naturalnych statyn, wykazującą identyczne działanie jak syntetyczne, jest monalokina K. Ta fitostatyna pochodzi z fermentacji czerwonego ryżu za pomocą grzybów Monascus purpureus. Działanie monakoliny K polega na regulacji syntezy cholesterolu i jego poziomu w osoczu. Zmniejsza ona syntezę cholesterolu w komórkach wątroby i powoduje tym samym jego ogólny spadek. Według przeprowadzanych badań już 8-tygodniowa kuracja może obniżyć poziom cholesterolu nawet o 20%. Podczas leczenia należy jednak pamiętać, by nie przyjmować monakoliny K razem ze statynami syntetycznymi, gdyż wywołuje to skutki uboczne. Można ją jednak bezpiecznie stosować zamiast syntetycznych statyn.

Monakolina K, wsparcie w walce ze złym cholesterolem

Monakolina K występuje w preparatach obniżających poziom cholesterolu dostępnych bez recepty. Jednym z nich jest suplement diety Cholester: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/cholester-30-tabl,8319.html, przeznaczony dla osób dorosłych pragnących zadbać o utrzymanie odpowiedniego poziomu cholesterolu we krwi. Cholester łączy w sobie właściwości dwóch ważnych, naturalnych substancji wspomagających utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu: steroli roślinnych oraz monakoliny K. Sterole roślinne, uzupełniają działanie monakoliny K, hamując wchłanianie cholesterolu do krwi i wydalając niezwiązany cholesterol z organizmu. Cholester zawiera również witaminy z grupy B (B1, B6, B12), które dodatkowo wspierają właściwy metabolizm energetyczny.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Brak aktywności fizycznej, rozwijający się przemysł spożywczy i zmiana nawyków żywieniowych sprawiają, że rośnie odsetek...
CZYTAJ
Bez cholesterolu organizm nie może normalnie funkcjonować, ale gdy jego poziom przekracza normę, staje się...
CZYTAJ
Nasza wątroba to niesamowity organ. Bez niej nie moglibyśmy trawić pokarmów, usuwać z organizmu szkodliwych...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia