Wpływ monakoliny K na poziom cholesterolu w organizmie

Suplementacja fiber_manual_record 2017-04-12

Cholesterol, którego część powstaje w wątrobie, a część pochodzi ze spożywanego pokarmu, jest niezbędnym składnikiem organizmu, budulcem komórek i hormonów. Niebezpieczny staje się, gdy jego poziom zaczyna wzrastać.

 Wpływ monakoliny K na poziom cholesterolu w organizmie - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Podwyższony poziom cholesterolu może przyczynić się do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Wraz z poziomem cholesterolu wzrasta ryzyko wystąpienia chorób takich jak: zawał serca, miażdżyca, choroba wieńcowa, czy udar mózgu. Osób posiadających podwyższony poziom cholesterolu jest bardzo dużo, szacuje się, że w Polsce jest to co druga dorosła osoba. Na wzrost poziomu cholesterolu mogą wpływać różne czynniki: genetyczne, zewnętrzne, zwłaszcza w przypadku cukrzycy, nadwagi lub palenia tytoniu. Wpływ ma na niego również wiek, po 35. roku życia w przypadku mężczyzn i 45. u kobiet należy rozpocząć regularne badanie poziomu cholesterolu w organizmie. Również niewłaściwy tryb życia, dieta, stres i brak aktywności mogą sprzyjać przewyższającemu normę cholesterolowi.

Jak dbać o prawidłowy poziom cholesterolu?

Stężenie cholesterolu we krwi powinno mieścić się w normie 114-200 mg/dl. Jeśli poziom ten jest przekroczony, należy zastosować terapię obniżającą. Leczenie podwyższonego poziomu cholesterolu polega na zmianie trybu życia oraz farmakoterapii. Zmiana trybu życia dotyczy dwóch aspektów: diety oraz aktywności fizycznej. W pierwszym przypadku przede wszystkim należy ograniczyć tłuste mięsa i nabiał, wyeliminować słodycze, słone i smażone potrawy. Zamiast nich, posiłki powinny obfitować w warzywa i owoce oraz produkty pełnoziarniste.


Aktywność fizyczna musi sprawiać przyjemność i powodować, że wykonuje się ją systematycznie. Dlatego warto wybrać dyscyplinę sportu lubianą i chętnie uprawianą. Wystarczy 30 minut minimum 3 razy w tygodniu, by poprawić kondycję fizyczną i wpłynąć na redukcję złego cholesterolu.


Oprócz zdrowej diety i aktywnego trybu życia pomocne okazują się być statyny, leki wpływające na obniżenie poziomu cholesterolu, a co za tym idzie ryzyka rozwoju groźnych dla organizmu chorób. Jedną z naturalnych statyn, wykazującą identyczne działanie jak syntetyczne, jest monalokina K. Ta fitostatyna pochodzi z fermentacji czerwonego ryżu za pomocą grzybów Monascus purpureus. Działanie monakoliny K polega na regulacji syntezy cholesterolu i jego poziomu w osoczu. Zmniejsza ona syntezę cholesterolu w komórkach wątroby i powoduje tym samym jego ogólny spadek. Według przeprowadzanych badań już 8-tygodniowa kuracja może obniżyć poziom cholesterolu nawet o 20%. Podczas leczenia należy jednak pamiętać, by nie przyjmować monakoliny K razem ze statynami syntetycznymi, gdyż wywołuje to skutki uboczne. Można ją jednak bezpiecznie stosować zamiast syntetycznych statyn.

Monakolina K, wsparcie w walce ze złym cholesterolem

Monakolina K występuje w preparatach obniżających poziom cholesterolu dostępnych bez recepty. Jednym z nich jest suplement diety Cholester: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/cholester-30-tabl,8319.html, przeznaczony dla osób dorosłych pragnących zadbać o utrzymanie odpowiedniego poziomu cholesterolu we krwi. Cholester łączy w sobie właściwości dwóch ważnych, naturalnych substancji wspomagających utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu: steroli roślinnych oraz monakoliny K. Sterole roślinne, uzupełniają działanie monakoliny K, hamując wchłanianie cholesterolu do krwi i wydalając niezwiązany cholesterol z organizmu. Cholester zawiera również witaminy z grupy B (B1, B6, B12), które dodatkowo wspierają właściwy metabolizm energetyczny.

   Wpływ monakoliny K na poziom cholesterolu w organizmie - Apteka internetowa Melissa
CHOLESTER - 30 tabl.

19,00 zł

Zdjęcie autora
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy

2015-11-12

Jak zbić cholesterol?
Brak aktywności fizycznej, rozwijający się przemysł spożywczy i zmiana nawyków żywieniowych sprawiają, że rośnie odsetek...

2018-09-25

Cholesterol - jak go skutecznie obniżyć dietą?
Bez cholesterolu organizm nie może normalnie funkcjonować, ale gdy jego poziom przekracza normę, staje się...

2019-01-31

Czy i kiedy nasza wątroba potrzebuje regeneracji?
Nasza wątroba to niesamowity organ. Bez niej nie moglibyśmy trawić pokarmów, usuwać z organizmu szkodliwych...