2022-05-19
Dolegliwości i choroby

Choroba Gravesa-Basedowa. Czym się charakteryzuje?

Choroba Gravesa-Basedowa jest chorobą autoimmunologiczną. Daje wiele charakterystycznych objawów, a w jej diagnozie pomagają m.in. badania laboratoryjne. Sprawdź, po czym można rozpoznać to schorzenie i dowiedz się, kto należy do grupy ryzyka.


Chorobę Gravesa-Basedowa (ChGB) zalicza się do grupy najczęściej rozpoznawanych chorób tarczycy. Ma podłoże autoimmunologiczne, a za jej rozwój odpowiada przede wszystkim nadmiar hormonów tarczycowych we krwi.

 Choroba Gravesa-Basedowa – typowe objawy
Spis treści

Choroba Gravesa-Basedowa zapisana w genach?

Wszystko wskazuje na to, że na występowanie choroby Gravesa-Basedowa wpływ mają geny. Istnieją przypuszczenia, że może mieć to związek z genami układu zgodności tkankowej. Szacuje się, że nawet 30% pacjentów jest spokrewnionych z chorymi na ChGB.


Warto jednak podkreślić, że uwarunkowania genetyczne to jeden z czynników. Ryzyko zachorowania zwiększa się u osób narażonych na czynniki środowiskowe, takie jak: palenie papierosów, nadmierne spożycie jodu, stres, ciąża.

Choroba Gravesa-Basedowa – typowe objawy

Choroba Gravesa-Basedova jest dość charakterystyczna, ale niekiedy jej objawy mogą zostać zlekceważone. Najczęściej dochodzi do:

  • ogólnego osłabienia,
  • utraty masy ciała,
  • kołatania serca.

Są to symptomy bardzo ogólne, które mogą wskazywać na ogólne zmęczenie, nadmiar stresu. Podejrzenie powinna jednak wzbudzić nadmierna utrata masy ciała – osoba chora chudnie, mimo że cały czas stosuje taką samą dietę.


Dla choroby Gravesa-Basedowa typowy jest wytrzeszcz gałek ocznych (tzw. orbitopatia tarczycowa). Przyczyny, dla którego dochodzi do takiego objawu, nie są znane. Wiadomo jednak, że występuje on u 15-35% pacjentów z chorobami tarczycy, a do grupy ryzyka zalicza się m.in. płeć żeńską, wiek powyżej 40. roku życia. Jeśli orbitopatia ma stadium zaawansowane, może jej towarzyszyć zaczerwienienie spojówek, wrażenie ciała obcego w oku, obrzęk powiek.


Choroba Gravesa-Basedowa może dawać także mniej typowe objawy. Zalicza się do nich między innymi: rzadkie mruganie, wzmożoną pigmentację powiek.

Diagnostyka choroby Gravesa-Basedowa – co obejmuje?

Choroba Gravesa-Basedowa najczęściej przebiega jako jawna pierwotna nadczynność tarczycy. Aby jednak potwierdzić to schorzenie, można wykonać szereg badań.

Badania laboratoryjne

W rozpoznaniu choroby pomocne będą badania laboratoryjne – z krwi. Oznaczeniu podlegają:

  • stężenie TSH,
  • stężenie FT4,
  • poziom przeciwciał TRab.

Jeśli poziom TSH jest niższy niż wskazuje na to norma, zaś stężenie FT4 jest zwiększone, można podejrzewać ChGB. O rozwoju schorzenia świadczy też zwiększony poziom przeciwciał TRab.

USG tarczycy

USG tarczycy jest podstawowym badaniem obrazowym, które może potwierdzić chorobę Gravesa-Basedowa. O schorzeniu będą świadczyć m.in. hipoechogeniczność miąższu gruczołu, powiększenie tarczycy.

TK oczodołów

Tomografia komputerowa (bez podania środka kontrastowego) pozwala na ocenę oczodołów – w tym: tkanek miękkich, ścian kostnych. Zwraca się także uwagę na pogrubienia zewnętrznych mięśni gałki ocznej.

Scyntygrafia tarczycy

Badanie to wykonuje się w przypadku występowania guzków na tarczycy.

Leczenie ChGB – na czym polega?

W leczeniu choroby Gravesa-Basedowa wykorzystuje się ogólne zasady leczenia chorób tarczycy. Wyróżnia się dwa podstawowe schematy:

  • klasyczny – polegający na podawaniu leków zawierających tiamazol, w różnych dawkach w zależności od czasu leczenia, 
  • leczenie stałą dawką tiamazolu – ten wariant stosowany jest zwykle, gdy objawy nadczynności tarczycy nie są nasilone.

O wyborze konkretnego schematu decyduje lekarz, m.in. w oparciu o stopień nasilenia dolegliwości typowych dla nadczynności gruczołu tarczowego. Leczenie tego typu prowadzi się aż do osiągnięcia tzw. eutyreozy – powrotu do fizjologicznych wartości hormonów tarczycowych.


Jeżeli dochodzi do nawrotów choroby, wówczas lekarz może podjąć decyzję o konieczności przeprowadzenia chirurgicznego usunięcia tarczycy. Alternatywą jest podanie jodu radioaktywnego, który prowadzi do jej zniszczenia.


Pamiętaj! Nie lekceważ żadnych objawów, które mogą wskazywać na chorobę Gravesa-Basedowa. Niezwłocznie zgłoś się do lekarza, który skieruje cię na dalszą diagnostykę.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Joga to jeden z tych rodzajów ruchu, który obecnie jest niezwykle popularny, a dodatkowo coraz...
CZYTAJ
Gęsta wydzielina, która zalega w gardle, często prowokuje kaszel. Jej powstanie wiąże się więc z...
CZYTAJ
Nawet 1,5 mln Polaków może zmagać się z depresją. To poważna choroba wymagająca leczenia, na...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia