Legalna apteka
2017-12-06
Porady

Co zakłóca Twój spokój i jak go odzyskać?

Krzyki, hałasy, głośna muzyka puszczana przez sąsiada, korki, transport publiczny, stres w pracy – wszystkie te czynniki powodują zakłócanie spokoju i nerwowość.

 Co zakłóca Twój spokój i jak go odzyskać? - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Zakłócanie spokoju – czy może być groźne?

Zakłócanie spokoju w znacznym stopniu wpływa na układ nerwowy. Niestety – negatywnie. Uznawany jest za najważniejszy z układów istniejących w ludzkim organizmie, między innymi dlatego, że kontroluje on działanie pozostałych. Aby funkcjonował poprawnie, należy wyeliminować czynniki stresowe, które wpływają na zakłócenie spokoju.

W ciągu całego dnia docierają do nas bodźce, które w jednej chwili są w stanie wywołać zmianę nastroju, niepokój czy też stres. Jeśli sytuacje takie mają miejsce sporadycznie, nie ma powodów do obaw, jednak regularne zakłócanie spokoju może mieć przykre konsekwencje zdrowotne.

Sposoby na odzyskanie spokoju

Pierwszym krokiem w radzeniu sobie z nerwowością wywołaną przez czynniki zakłócające spokój jest zastosowanie technik relaksacyjnych. Warto rozpocząć od tych, które można wykonać we własnym zakresie w domu, np. ćwiczenia oddechu czy aromaterapię.


Ćwiczenia oddechu powinno się wykonywać kilka razy dziennie, szczególnie w sytuacjach stresowych. Głębokie oddechy pomagają uspokoić układ nerwowy i rytm serca. Podobnie działa aromaterapia, dzięki której łatwo się odprężyć. Zapachy rozproszone w pomieszczeniu, w którym przebywamy, na przykład w sypialni, umożliwiają odpoczynek, wyciszają skołatane nerwy i ułatwiają zasypianie. Rozpylenie olejku eterycznego jest dobrą metodą na odwrócenie uwagi od stresującego wydarzenia.


W osiągnięciu relaksu pomaga też aktywność fizyczna. Szczególnie polecana w stanach napięcia nerwowego jest joga, która uczy kontrolować oddech, rozciąga mięśnie i poprawia postawę ciała. Ważne także, aby w stresie zrezygnować z picia kawy oraz napojów alkoholowych, a także innych używek. Ponadto, warto przywiązywać wagę do wysokiej jakości snu. Podczas snu organizm odpoczywa, a komórki całego organizmu ulegają regeneracji.


Dobrym sposobem wsparcia organizmu i układu nerwowego jest picie ziołowych naparów. Ich działanie przynosi korzyści w łagodzeniu stanów nadmiernego napięcia nerwowego. Ziołami, które wykazują działanie uspokajające są: melisa, rumianek, chmiel, a także kozłek lekarski, czyli popularna waleriana. Warto pić je regularnie, kilka razy dziennie. Ponadto, należy pamiętać o tym, by w diecie nie brakowało przede wszystkim magnezu oraz witamin z grupy B, szczególnie B6 i B12, gdyż wpływają one pozytywnie na funkcjonowanie układu nerwowego.


Rozwiązaniem dla osób przemęczonych, żyjących w ciągłym stresie, są też suplementy diety wpływające na poprawę funkcjonowania układu nerwowego. Jednym z takich preparatów jest ALAnerv: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/alanerv-920-mg-30-kaps,5503.html. Jego bazą są kwas alfa-liponowy, gamma-linolenowy oraz witaminy, w tym selen, które normalizują funkcjonowanie układu nerwowego i przeciwdziałają wolnym rodnikom.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Ziołowe środki uspokajające to preparaty roślinne dostępne w postaci tabletek, saszetek lub herbatek ziołowych. W...
CZYTAJ
Żyjemy w ciągłym biegu i napięciu. Wydaje się nam, że tempo życia jakie narzuca nam...
CZYTAJ
Żyjemy w ciągłym biegu – praca, dom, dzieci – obowiązki, obowiązki i jeszcze raz obowiązki....
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia