Legalna apteka
2022-03-15
Porady

Dezodorant a antyperspirant. Czym się różnią?

Dezodorant i antyperspirant to dwa pojęcia często stosowane zamiennie. Jest to jednak duże uproszczenie – mimo że oba te kosmetyki służą zapewnieniu poczucia komfortu, aplikuje się je zwykle w tych samych miejscach, wyróżnia je przyjemny zapach, to mają nieco inne zadania. Wyjaśniamy, co łączy, a co różni dezodorant i antyperspirant.

 Stosowanie antyperspirantów i dezodorantów
Spis treści

Czym jest i jak działa dezodorant?

Stosując dezodorant, nie można spodziewać się, że zahamuje on proces pocenia. Jego zadaniem jest jedynie maskowanie nieprzyjemnych zapachów. Kosmetyki te stosowano już tysiące lat temu – pierwsze z nich pochodziły z Chin. Ich skład był oparty na minerałach zawierających glin.


Pot wydzielany przez człowieka jest bezwonny. Jednak ludzką skórę zasiedla szereg bakterii, które po zetknięciu się z wilgocią zaczynają się namnażać i wydzielać specyficzny zapach. Dezodorant to mocno amortyzowany kosmetyk, który pomoże ukryć chara etyczną woń – dzięki temu zapewnia on poczucie komfortu.


To, jak działa taki kosmetyk, zależ od jego składu. Może on:

 • spowalniać rozwój bakterii na skórze,
 • hamować procesy oksydacyjne,
 • maskować przykrą woń.

Oprócz tego może mieć on różnorodny bukiet zapachowy – aromat kwiatowy lub bardziej owocową woń.

Antyperspirant – co to takiego?

Antyperspirant – tak jak dezodorant – również może mieć subtelny, przyjemny zapach. Jednak spektrum jego działania jest szersze.

Kosmetyk ten ogranicza wydzielanie potu przez skórę – dzieje się tak, gdyż po jego aplikacji na określony obszar ciała w danym miejscu zwężają się pory. Działanie antyperspirantów jest ograniczone w czasie. Niektóre z nich są skuteczne przez dobę, a inne do 48 godzin. Jednak przestanie on działać również wtedy, kiedy zostanie usunięty ze skóry – na przykład przy okazji kąpieli lub wraz ze złuszczającym się naskórkiem.


Za zwężanie porów odpowiadają substancje czynne znajdujące się w antyperspirancie. Są to:

 • związki glinu,
 • aluminium,
 • związki glinowo-cyrkonowe.

W sklepach i aptekach można znaleźć zarówno antyperspiranty bezwonne, jak i takie, które mają delikatny, świeży zapach.


Ponadto ci, którzy zmagają się z problemem nadmiernej potliwości, mogą zdecydować się na używanie blokerów. Hamują one wydzielanie potu jeszcze skuteczniej niż antyperspiranty – dzieje się tak, gdyż głęboko w przewodzie wyprowadzającym tą wydzielinę tworzą one czop z polimerycznego żelu wodorotlenkowego.

Jakie są rodzaje antyperspirantów?

Obecnie można wybierać z całego szeregu antyperspirantów, które różnią się od siebie nie tylko zapachem. Na rynku są dostępne także kosmetyki ekologiczne – mają one często formę pudrów lub kremów, a w ich składzie nie ma parabenów, silikonów czy konserwantów. Ich receptura jest oparta na bazie ziemi okrzemkowej, talku kosmetycznego, skrobi kukurydzianej i masła shea.


Ponadto antyperspiranty mogą mieć formę:

 • aerozolu – jest to najpopularniejszy rodzaj tych kosmetyków,
 • kulki – zaletą tych antyperspirantów jest to, że nie kruszą się – jednak wybierając taki produkt, należy spodziewa się, że będzie on dość wolno wysychał na skórze,
 • sztyftu.

Stosowanie antyperspirantów i dezodorantów – najważniejsze zasady

Oba te kosmetyki zapewniają uczucie świeżości oraz pozwalają choć na chwilę zażegnać problem z nieprzyjemnym zapachem potu. Jednak aby ich stosowanie przyniosło spodziewane rezultaty, należy używać ich w określony sposób. Kosmetyki te:

 • trzeba aplikować zawsze na suchą i starannie oczyszczoną skórę – wtedy umożliwiają skuteczne zamaskowanie przykrej woni,
 • nie mogą być używane w miejscach, w których skóra jest podrażniona.

Oprócz tego trzeba być szczególnie czujnym, sięgając po blokujące wydzielanie potu antyperspiranty. Nie można ich stosować przed opalaniem, gdyż może skończyć się to powstaniem przebarwień na skórze. Należy też pamiętać o tym, że substancje znajdujące się w antyperspirantach mogą brudzić odzież. Dlatego przed założeniem ubrać warto nieco poczekać, aż kosmetyk wyschnie.


Większości osób trudno wyobrazić sobie życie bez dezodorantów i antyperspirantów. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z różnic między tymi kosmetykami i stosować je w zależności od potrzeby.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Z nadmierną potliwością zmaga się około trzech procent całej populacji. Pocenie jest zwykłym procesem fizjologicznym,...
CZYTAJ
Wiosna i lato to pory roku, w których wielu osobom zaczyna dokuczać nadpotliwość. Głównym czynnikiem,...
CZYTAJ
Potówki to zmiany skórne w postaci niewielkich, swędzących krostek pojawiających się na ciele niezależnie od...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia