2021-10-14
Porady

Dieta na depresję. Jakie produkty korzystnie wpływają na stan psychiczny?

Depresja staje się coraz powszechniejszą chorobą cywilizacyjną. Chorują na nią osoby w każdym wieku, niezależnie od płci. W walce z depresją mogą pomóc określone praktyki, w tym także właściwe żywienie. Jakie produkty pozwalają na szybsze pozbycie się depresji?


Dieta w walce z depresją powinna bazować na określonych produktach. Zawierają one bowiem składniki, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i zdrowie psychiczne. Jak jeść, by skutecznie walczyć z depresją? Co powinny zawierać produkty stosowane w walce z taką chorobą natury psychologicznej?

 dieta przy depresji
Spis treści

Depresja a dieta

Od lat trwają badania, które mają za zadanie przedstawić związek pomiędzy odpowiednią dietą a depresją. Żywienie ma wpływ na wiele aspektów ludzkiego życia, w tym także zdrowie psychiczne. Z tego powodu wiele osób decyduje się na walczenie z tą chorobą poprzez wdrożenie odpowiedniej diety.


W diecie na depresję królują warzywa [1]. Bazuje ona na prostych, naturalnych przepisach. Ważne jest ograniczanie sztucznych dodatków, wybierając wyłącznie składniki wysokiej jakości. Lepiej, by były to produkty lekkostrawne.


Niedobory bardzo często są powodem pogorszenia nastroju, a czasem także wystąpienia depresji. Z tego powodu nie można do nich doprowadzać. Warto regularnie się badać i jeść jedzenie pełne cennych składników. W razie konieczności lekarz może również zalecić suplementację [2].


Jaka dieta sprawdzi się przy depresji?

Dieta w depresji powinna bazować na wysokiej jakości składnikach pełnych wartości odżywczych. Nie należy wybierać produktów, które wzrastały przy pomocy pestycydów. Specjaliści podkreślają, że znacznie lepiej jest korzystać z jedzenia ekologicznego [3]. Szczególnie polecana jest dieta śródziemnomorska, która wpływa pozytywnie na zdrowie jelit.


Niektóre składniki działają lepiej na osoby chorujące na depresję niż inne. Wszystko ze względu na fakt, że są one pełne cennych substancji odżywczych. Mowa tu o takich składnikach, jak produkty bogate w: 

 • witaminy z grupy B,
 • tryptofan,
 • aminokwasy biorące udział w syntezie neuroprzekaźników, 
 • cynk,
 • kwasy tłuszczowe omega-3 [4].

Produktami będącymi źródłem wyżej wymienionych składników odżywczych, które warto włączyć do naszej diety są: 

 • tłuste ryby np. łosoś, halibut, makrela
 • olej lniany lub siemię lniane 
 • różnego rodzaju orzechy, pestki dyni 
 • sałata, szpinak, brokuły, brukselka
 • produkty pełnoziarniste 
 • jaja, ser, mleko


Jakich substancji unikać?

Niektóre składniki mogą powodować wzrost ryzyka zachorowania na depresję. Mowa tu o takich substancjach, jak: 

 • cukier, 
 • nasycone kwasy tłuszczowe, 
 • nienasycone kwasy tłuszczowe typu trans.

Warto jednak pamiętać, że depresja często jest powiązana z czynnikami genetycznymi. Ma na nią wpływ wiele wydarzeń, dlatego dieta nie zawsze jest powodem jej wystąpienia. Podczas leczenia warto jednak wspomagać się produktami spożywczymi, które mają pozytywny wpływ na zdrowie osób chorujących na depresję.


Mikroflora jelitowa a depresja

W ostatnich latach powstały badania wykazujące związek pomiędzy mikroflorą jelitową a stanami psychicznymi. Z tego powodu niektóre źródła mówią, że w walce z depresją dobrym pomysłem jest stosowanie preparatów prebiotycznych i probiotycznych oraz kiszonek [5].


Odpowiednia mikroflora jelitowa pozwala na zmniejszenie ryzyka wystąpienia depresji lub jej całkowite zahamowanie. Dieta powinna więc wpływać pozytywnie na zdrowie jelit. Nie należy spożywać produktów, które wyrządzają szkody w tym obrębie. Zdrowe produkty dostarczające cennych składników i odpowiednia mikroflora jelitowa są coraz częściej wskazywanymi sposobami na poradzenie sobie z depresją.


Innym powodem wystąpienia depresji może być również stres. Połączony z nieodpowiednią mikroflorą jelitową sprawia, że ryzyko pojawienia się tej choroby wzrasta.


Czy dieta w walce z depresją jest skuteczna?

Zależność pomiędzy dietą a depresją jest badana już od wielu lat. Niektóre wyniki wskazują, że związek pomiędzy tymi dwoma czynnikami jest bardzo silny. Inne natomiast stwierdzają, że może być on znacznie mniejszy [6]. Na ogół uważa się, że dieta bazująca na gotowym jedzeniu i fast foodach jest znacznie mniej zdrowa i powoduje wystąpienie różnego rodzaju zaburzeń psychicznych. Żywienie bogate w witaminy wręcz przeciwnie – poprawia samopoczucie. Z tego powodu tak często osobom borykającym się z depresją polecana jest np. dieta śródziemnomorska.


Przypisy:

 1. https://dietetycy.org.pl/depresja-jedzenie-ktore-leczy/
 2. https://www.infona.pl/resource/bwmeta1.element.desklight-3939c6eb-15f3-44c7-86b4-5f310deed7aa
 3. https://dietetycy.org.pl/konferencja-depresja-diagnostyka-leczenie-zywienie-sprawozdanie/
 4. https://www.infona.pl/resource/bwmeta1.element.desklight-3939c6eb-15f3-44c7-86b4-5f310deed7aa
 5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25415497/
 6. https://dietetycy.org.pl/dieta-walce-depresja/
Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Leczenie depresji to bardzo szeroki temat, na który składają się zarówno farmakoterapia, jak i psychoterapia....
CZYTAJ
Dieta ketogeniczna (określana również jako dieta ketogenna lub skrótowo - dieta keto) stała się w...
CZYTAJ
Dieta śródziemnomorska, określana również jako dieta długowieczności, w wielu rankingach i badaniach przoduje jako najzdrowsza...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia