• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 149 zł* Sprawdź!
  Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 149 zł, przy wyborze wysyłki ORLEN Paczka
Zamówienia telefoniczne
2023-11-23
Zdrowa skóra i uroda

Drenaż limfatyczny – wskazania, korzyści i potencjalne efekty uboczne

Drenaż limfatyczny to popularna technika masażu, która stanowi kluczowy element terapii wspomagającej leczenie obrzęków, detoksykację organizmu oraz poprawiającej ogólne samopoczucie. Warto bliżej przyjrzeć się tej metodzie, aby zrozumieć, jak wpływa na układ limfatyczny, poznać jej zalety i ewentualne przeciwwskazania do stosowania limfodrenażu.

 Masaż limfatyczny
Spis treści

Drenaż limfatyczny – co to jest?

Drenaż limfatyczny jest specjalny masaż uciskowy stworzony w celu poprawy przepływu i drenażu limfy - płynu, który pomaga usuwać z organizmu toksyny i odpady. Limfodrenaż jest często stosowany w leczeniu obrzęków, które są wynikiem nagromadzenia płynu tkankowego. Limfatyczny masaż wykorzystuje delikatne, rytmiczne ruchy, które skupiają się na powierzchniowych warstwach skóry, aby stymulować przepływ chłonki (limfy). Drenaż limfatyczny jest zazwyczaj bezpieczną terapią, ale niektóre osoby mogą doświadczyć skutków ubocznych, takich jak zmęczenie, nudności lub zwiększona potrzeba oddawania moczu, co jest naturalnym skutkiem usuwania nadmiaru płynów z organizmu.

Masaż limfatyczny – jakie są wskazania i efekty

Masaż limfatyczny polega na delikatnym, rytmicznym nacisku mającym stymulować przepływ limfy przez układ limfatyczny. Ruchy wykonywane są w kierunku najbliższych węzłów chłonnych, gdzie limfa jest filtrowana i oczyszczana. Co daje drenaż limfatyczny? Poprzez stymulację przepływu limfy, drenaż pomaga w usuwaniu toksyn przyczyniając się do poprawy ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia, wsparcia odporności, a także do zredukowania obrzęków i poprawy wyglądu skóry. Drenaż limfatyczny jest skutecznym narzędziem w leczeniu wielu różnych schorzeń i stanów, takich jak: obrzęk limfatyczny, obrzęki pooperacyjne (drenaż limfatyczny po mastektomii pomaga zmniejszyć obrzęki i ból oraz przyspieszyć proces gojenia, a drenaż po liposukcji przyspiesza wydalanie płynów oraz wygładza nierówności), cellulit, a także zmęczenie, zapalenie zatok czy ból migrenowy. Manualny drenaż limfatyczny bądź drenaż limfatyczny mechaniczny to terapie używane również do poprawy samopoczucia - wspierając detoks i oczyszczanie organizmu pomagają zredukować stres i napięcie.

Drenaż limfatyczny nóg

Drenaż limfatyczny kończyny dolnej to masaż, który odbywa się zazwyczaj w kierunku od stóp do pachwin. Jest szczególnie skuteczny w przypadku problemów z obrzękami, uczuciem ciężkości, bólem nóg czy też cellulitem. Drenaż limfatyczny stóp pomaga pozbyć się opuchlizny kostek, dodatkowo masaż limfatyczny stopy niezwykle rozluźnia oraz wspiera refleksologię. Ręczny masaż limfatyczny nóg, podobnie jak maszyna do drenażu limfatycznego pobudza przepływ limfy przez co wysmukla i poprawia wygląd skóry dotkniętej cellulitem. Presoterapia nóg to również doskonały sposób na słoniowaciznę. Słoniowatość, w szczególności słoniowatość nóg to najcięższa postać obrzęku limfatycznego, czyli stanu, w którym dochodzi do znacznego puchnięcia części ciała na skutek nadmiernego gromadzenia się płynów w tkankach miękkich. Obrzęk spowodowany jest niewydolnością układu limfatycznego i najczęściej dotyczy kończyn dolnych. Drenaż limfatyczny nogi dotkniętej słoniowatością może wesprzeć przepływ limfy w kończynie i usprawnić odprowadzanie nadmiaru płynu z tkanek.

Drenaż limfatyczny ręki

Drenaż limfatyczny kończyny górnej to terapeutyczna technika masażu, która ma na celu stymulowanie przepływu limfy w obrębie ramienia. Ruchy skierowane są w kierunku pachy, gdzie znajdują się węzły chłonne, które pełnią kluczową rolę w filtracji limfy. Podobnie jak drenaż limfatyczny nóg ten rodzaj masażu może być pomocny w przypadku obrzęków, uczucia ciężkości, a także w terapii pourazowej. Masaż limfatyczny ręki może być ważnym elementem opieki po chirurgicznym usunięciu piersi, zwłaszcza jeśli został również usunięty węzeł chłonny pachowy. Drenaż limfatyczny po mastektomii ma na celu wspomaganie przepływu limfy w obszarze pachowym, zmniejszanie obrzęków, poprawę krążenia, a także minimalizowanie ryzyka wystąpienia limfedemy (obrzęku limfatycznego) kończyny górnej.

Masaż limfatyczny brzucha

Drenaż limfatyczny brzucha może być stosowany do redukcji obrzęków, poprawy funkcji układu limfatycznego, a także w celu wspomagania ogólnej relaksacji. Limfodrenaż brzucha może wspierać procesy oczyszczania organizmu, a także może pomóc w redukcji niestrawności. Masaż tego typu można wykonać samodzielnie stosując delikatne, rytmiczne ruchy, które podążają za kierunkiem przepływu limfy. Automasaż limfatyczny brzucha bywa zalecany po zabiegu liposukcji. Drenaż po liposukcji brzucha może wspomóc proces gojenia, zminimalizować obrzęki, a także poprawić krążenie limfy w obszarze poddanym zabiegowi.

Drenaż limfatyczny twarzy

Limfodrenaż twarzy to delikatna technika masażu, która ma na celu pobudzenie przepływu limfy w obrębie twarzy i szyi. Drenaż limfatyczny twarzy obejmuje delikatne, rytmiczne ruchy palcami podążające wzdłuż szlaków limfatycznych, które prowadzą do węzłów chłonnych. Ten rodzaj masażu może pomóc w redukcji opuchlizny, poprawie konturów twarzy, poprawie elastyczności skóry, a także ogólnie wspomagać zdrowie skóry twarzy. Masaż limfatyczny twarzy obejmujący obszary takie jak czoło, policzki, okolice oczu i nosa może również zmniejszyć obrzęk, poprawić drenaż zatok oraz usprawnić krążenie i zmniejszyć napięcie, co może być pomocne w łagodzeniu migrenowych bólów głowy.

Presoterapia – jakie są przeciwwskazania?

Chociaż drenaż limfatyczny jest w wielu przypadkach bezpiecznym i korzystnym zabiegiem, istnieje kilka przeciwwskazania do jego stosowania.

Drenaż limfatyczny przeciwwskazania:

 • Ostra infekcja: osoby z ostrymi infekcjami, zwłaszcza bakteryjnymi, powinny unikać drenażu limfatycznego, ponieważ zabieg może pomóc rozprzestrzeniać patogeny przez układ limfatyczny.
 • Zakrzepica (tromboza): drenaż limfatyczny nie jest zalecany dla osób z zakrzepicą, ponieważ może spowodować przeniesienie skrzepliny krwi, co może prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak zator tętnicy płucnej.
 • Niewydolność serca: u osób z niewydolnością serca drenaż limfatyczny może prowadzić do zbyt dużego obciążenia serca przez dodatkowy przepływ płynu.
 • Aktywne nowotwory i metastazy: w przypadku aktywnych nowotworów i metastaz, drenaż limfatyczny może potencjalnie przyczynić się do rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych. W przypadku osób leczonych z powodu raka, drenaż limfatyczny powinien być przeprowadzany tylko po konsultacji z lekarzem.
 • Niewyrównane ciśnienie krwi i cukrzyca: choć nie są to bezwzględne przeciwwskazania, drenaż limfatyczny powinien być stosowany z ostrożnością u osób z niestabilnym ciśnieniem krwi lub nieregulowaną cukrzycą.

Czy mogą być efekty uboczne?

Drenaż limfatyczny jak każda interwencja terapeutyczna, może wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi, takimi jak: zmęczenie, zwiększona częstotliwość oddawania moczu, nudności, zawroty głowy czy odczyny skórne.

Drenaż limfatyczny efekty uboczne:

 • Ból po drenażu limfatycznym: zbyt intensywny masaż może wywoływać uczucie dyskomfortu, a nawet ból.
 • Zmęczenie: po zabiegu drenażu limfatycznego niektóre osoby mogą odczuwać zmęczenie. Jest to naturalna reakcja organizmu na intensywne usuwanie toksyn i może zniknąć po kilku godzinach lub dniach.
 • Zwiększona potrzeba oddawania moczu: ponieważ drenaż limfatyczny pomaga usuwać płyny z organizmu, niektóre osoby mogą doświadczyć zwiększonej potrzeby oddawania moczu po zabiegu.
 • Nudności: niektóre osoby mogą doświadczyć łagodnych nudności po drenażu limfatycznym, zwłaszcza jeśli jest to ich pierwszy zabieg. To jest zwykle spowodowane przez proces oczyszczania organizmu.
 • Zawroty głowy: mogą również wystąpić lekkie zawroty głowy, zwłaszcza jeśli pacjent wstaje zbyt szybko po zabiegu.
 • Odczyny skórne: chociaż rzadko, niektóre osoby mogą doświadczyć reakcji skórnych, takich jak zaczerwienienie lub podrażnienie skóry.

Ważne jest, aby pamiętać, że skutki uboczne zazwyczaj są minimalne i zanikają po krótkim czasie. Jeśli jednak utrzymują się przez dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem.

Drenaż limfatyczny w domu – jak zrobić samemu

Masaż limfatyczny można z powodzeniem wykonać samodzielnie. Wykonywany systematycznie autodrenaż limfatyczny będzie redukował obrzęki i zapobiegał zastojom limfy nie gorzej niż profesjonalny masaż. Masaż limfatyczny nóg w domu, jeśli jest wykonany prawidłowo, może być równie korzystny dla poprawy krążenia limfy, jak profesjonalny zabieg. Automasaż limfatyczny nóg należy zacząć od stóp, pamiętając o masowaniu zarówno górnej, jak i dolnej części stopy. Drenaż kontynuujemy przesuwając się w kierunku łydek - łydki masujemy przemieszczając chłonkę (limfę) do węzłów chłonnych znajdujących się pod kolanami. Masaż na udach natomiast powinien być skierowany do węzłów chłonnych w pachwinach. Cały proces należy powtórzyć kilka razy, starając się utrzymać płynny ruch w kierunku serca. Drenaż limfatyczny nóg w domu warto wzbogacić o ćwiczenia oddechowe - głębokie, spokojne oddechy mogą pomóc w relaksacji i wspomagać przepływ limfy.

Domowe urządzenie do drenażu limfatycznego

Domowy drenaż limfatyczny można wykonać przy użyciu własnych dłoni, ale można także wykorzystać do tego celu proste gadżety i zaawansowane urządzenia. Domowy masażer limfatyczny w postaci rolki z wypustkami, skrobak do masażu, a także zaawansowany masażer limfatyczny do nóg czy rękaw do masażu limfatycznego ręki pomogą pozbyć się obrzęków w zaciszu własnego domu. Najczęściej wybierane urządzenie do drenażu limfatycznego nóg w domu to masażer pneumatyczny składający się z nadmuchiwanych komór, które cyklicznie, naprzemiennie napompowują i wypuszczają powietrze wokół nóg lub innych obszarów ciała, co pomaga w przepływie limfy. Masażery pneumatyczne (kompresyjne) są często stosowane w salonach spa oraz gabinetach fizjoterapeutycznych.

Jaka jest cena masażu limfatycznego?

Cena drenażu limfatycznego może różnić się w zależności od kilku czynników, takich jak lokalizacja, doświadczenie masażysty, rodzaj praktyki (np. gabinet fizjoterapeutyczny, salon spa, klinika medyczna), a także obszar ciała i czas trwania sesji. Koszt manualnego masażu limfatycznego będącego formą terapii przeciwobrzękowej określonej partii ciała może znacznie różnić się od ceny drenażu limfatycznego nóg jako wyszczuplającego zabiegu antycellulitowego będącego częścią oferty renomowanego gabinetu SPA. Przedział cenowy tego typu usługi waha się od kilkudziesięciu złotych za pojedynczy masaż nawet do kilkuset złotych za pakiet kilu – kilkunastu zabiegów. Szukając tego typu masażu warto zawsze porównać ceny drenażu limfatycznego w lokalnych gabinetach fizjoterapeutycznych, salonach urody oraz u działających indywidualnie masażystów.


Bibliografia:

 1. Tomson D., Schuchhardt Ch., Drenaż limfatyczny, Wydanie: 1, Rok: 2020
 2. Profilaktyka obrzęku limfatycznego po leczeniu raka piersi Raport w sprawie zalecanych technologii medycznych, działań przeprowadzanych w ramach programów polityki zdrowotnej oraz warunków realizacji tych programów. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Wydział Oceny Technologii Medycznych Raport nr: OT.423.5.2019, 22.01.2020
 3. Foldi M., Strosenreuther R. Podstawy manualnego drenażu limfatycznego. Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław, 2005
Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Wyroby uciskowe to wyroby medyczne, które pomagają usprawnić przepływ krwi w żyłach i limfy w...
CZYTAJ
Szczotkowanie ciała na sucho to coraz bardziej popularna metoda na ujędrnienie skóry na udach, brzuchu,...
CZYTAJ
Odmładzający masaż twarzy staje się ostatnio jednym z popularniejszych zabiegów - wykonywanych zarówno w gabinetach...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia