ZWYCIĘZCA RANKINGU
ZAUFANE OPINIE CENEO
ISTNIEJEMY NA RYNKU
JUŻ OD 27 LAT
REALIZUJEMY DOSTAWY
POZA GRANICĘ POLSKI
Zrealizowaliśmy ponad
2 000 000 zamówień

Dziecięcy ból gardła – ultraczuły test CRP sposobem na uniknięcie antybiotyku

Dolegliwości i choroby fiber_manual_record 2018-08-27
 Dziecięcy ból gardła – ultraczuły test CRP sposobem na uniknięcie antybiotyku - apteka internetowa Melissa

Infekcje górnych dróg oddechowych u dzieci mogą być spowodowane przez bakterie oraz wirusy – w obu przypadkach leczenie jest zupełnie inne. Większość, bo aż 90% infekcji jest spowodowana przez wirusy, na które antybiotyk nie zadziała! Dodatkowo antybiotyk podany przy infekcji wirusowej (np. mononukleoza) może uszkodzić wątrobę. Niestety objawy takie jak ból gardła, kaszel czy gorączka mogą dotyczyć obu rodzajów infekcji. Jak więc rozpoznać czy antybiotyk jest konieczny? Z pomocą przychodzi badanie CRP.

Ból gardła – nie pomyl mononukleozy z anginą! Częste pomyłki i ich konsekwencje dla zdrowia dzieci

Nawet 9 na 10 antybiotyków może być przepisywanych do leczenia „wirusówek”, na które te leki nie działają. Z czego wynika taka sytuacja? Po pierwsze objawy infekcji bakteryjnych oraz wirusowych mogą być praktycznie identyczne. Po drugie – wynika to z braku lub bardzo małej ilości podstawowych badań diagnostycznych takich jak badanie CRP, posiew mikrobiologiczny czy antybiogram, które pozwalają ustalić przyczynę infekcji.

Antybiotyki podane na infekcje wirusowe, nie tylko osłabiają układ odpornościowy i powodują spustoszenie w jelitach dziecka (utrata naturalnej flory bakteryjnej), ale mogą prowadzić do bardzo groźnych powikłań. W przypadku infekcji gardła wirusem EBV (mononukleoza), który najczęściej jest mylony z bakteryjną anginą – podanie antybiotyku może skończyć się uszkodzeniem wątroby.

Jak CRP pomaga rozpoznać podłoże infekcji – wirus czy bakteria?

Badanie CRP stosuje się w celu wykrycia w organizmie stanów zapalnych oraz infekcji. CRP w krwi u zdrowej osoby najczęściej nie przekracza 8 mg/L. Jeżeli do organizmu dziecka dostanie się patogen wywołujący chorobę CRP zaczyna gwałtownie wzrastać.  CRP inaczej zachowuje się w infekcjach bakteryjnych, a inaczej w wirusowych. W przypadku infekcji bakteryjnych poziom CRP znacząco wzrasta przekraczając często poziom 100 mg/L. Natomiast infekcje wirusowe najczęściej albo wcale, albo nieznacznie powodują wzrost CRP do poziomu 40 mg/L.

Badanie CRP możesz wykonać w każdym laboratorium. Niestety na wynik trzeba czekać, a oznaczenie CRP najlepiej wykonać po wystąpieniu objawów – to pomoże podjąć decyzje czy konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem. Alternatywą są testy CRP dostępne w aptekach, zwróć jednak uwagę na to czy test CRP jest ultraczuły i pozwala na wykrycie groźnych infekcji bakteryjnych.

Ultraczuły test CRP (8-100 mg/L) – czyli jaki?

Szybkie testy CRP są od wielu lat stosowane przez lekarzy na całym świecie. Należy jednak zwrócić uwagę na poziom CRP jaki mierzy test, to pozwoli na możliwie najdokładniejszy wynik badania. Ultraczuły test CRP pozwala na wykrycie tych poziomów CRP, które są dla nas sygnałem, że w organizmie może toczyć się groźna infekcja bakteryjna – szczególnie przy CRP powyżej 100 mg/L.

Co oznacza poziom CRP?

  • wynik poniżej 8 mg/L oznacza normę
  • poziom pomiędzy 8-40 mg/L sugeruje obecność infekcji wirusowej
  • CRP pomiędzy 40-100 mg/L wskazuje na możliwość rozwoju zakażenia bakteryjnego
  • wynik powyżej 100 mg/L oznacza, że istnieje bardzo duże ryzyko rozwoju ciężkiej infekcji bakteryjnej, co wymaga pilnej konsultacji z lekarzem 

Decyzje o antybiotykoterapii zawsze podejmuje lekarz. Jeżeli dziecko ma objawy infekcji warto wykonać w laboratorium lub testem z apteki https://www.apteka-melissa.pl/produkt/crp-screen-test-do-wykrywania-bialka-c-reaktywnego-1-szt,27844.html pomocnicze badanie CRP. Pamiętajmy o tym, że antybiotyki nie pozostają obojętne dla organizmu dziecka.

Popularne wpisy

Zdjęcie autora
mgr farm. Izabela Kurowska
Od zawsze byłam zainteresowana tematyką zdrowia, farmacji i dietetyki. Postaram się w możliwie najbardziej przystępny sposób przekazać Państwu swoją wiedzę.