• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2022-02-04
Porady

EGCG. Jak działa ten ekstrakt z zielonej herbaty?

Zielona herbata to coś więcej niż napar do picia. Liście skrywają w sobie cenne właściwości, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie człowieka. To przede wszystkim zasługa EGCG – galusanu epigallokatechiny. Poznaj więcej informacji na jego temat, by docenić dobroczynny wpływ na organizm.


Chociaż zielona herbata wywodzi się z Chin, ma wielu zwolenników na całym świecie. Biorąc pod uwagę nie tylko jej doskonałe walory smakowe, ale również cenne właściwości – nie ma się czemu dziwić.

 Co skrywa w sobie zielona herbata? Poznaj jej właściwości.
Spis treści

Co skrywa w sobie zielona herbata?

Zielona herbata stanowi bogactwo cennych składników odżywczych, dlatego – zdaniem Japończyków – regularne wypijanie naparów wspomaga leczenie wielu schorzeń.

Ekstrakt z zielonej zawiera:

 • katechiny – w tym galusan epigallokatechiny,
 • garbniki,
 • alkaloidy,
 • aminokwasy,
 • teinę,
 • witaminy: A, E, C, z grupy B,
 • składniki mineralne, np. wapń, miedź, cynk, fluor, potas.

Między innymi dzięki tym składnikom zielona herbata wspiera kondycję zdrowotną. Cały czas odkrywane są nowe korzyści wynikające z regularnego spożywania jej naparów.

Galusan epigallokatechiny – poznaj jego właściwości

Chociaż ekstrakt z zielonej herbaty zawiera mnóstwo ważnych składników aktywnych, to galusan epigallokatechiny (EGCG) odgrywa znaczącą rolę. Należy on do grupy flawonoidów, które wykazują aktywność przeciutleniającą. I właśnie te właściwości czynią go naturalnym wspomagaczem zdrowia.

 • Pomoc w stanach zapalnych

Antyoksydacyjne właściwości EGCG pomagają uporać się ze stanami zapalnymi oraz stresem oksydacyjnym wywoływanymi przez wolne rodniki. Prowadzą one do uszkodzenia komórek.

Galusan epigallokatechiny, poprzez swoją aktywność przeciwutleniającą, pomaga w ochronie komórek przed skutkami stresu oksydacyjnego oraz wspiera hamowanie działania substancji prozapalnych. Warto przy tym podkreślić, że przewlekłe stany zapalne w organizmie zwiększają ryzyko chorób nowotworowych.

 • Wsparcie serca

Badania naukowe wskazują na zdolność EGCG do obniżania ciśnienia krwi, zapobiegania agregacji płytek krwi oraz redukcji poziomu cholesterolu. Ekstrakt z zielonej herbaty może więc wspierać serce, przyczyniając się do zmniejszania ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego.

 • Pomoc w walce z nadmiernymi kilogramami

Ekstrakt z zielonej herbaty – dzięki zawartości EGCG – może wspomagać utraty masy ciała. Jedno z badań naukowych sugeruje, że przyjmowanie 110-460 galusanu epigallokatechiny w połączeniu z 80-300 mg kofeiny pomaga zredukować tkankę tłuszczową i masę ciała.

Uwaga! Zmiany w masie ciała nie zostały zauważone u osób stosujących wyłącznie EGCG.

 • Wsparcie funkcjonowania mózgu

EGCG zawarty w zielonej herbacie może przyczyniać się do poprawy funkcji komórek neurologicznych. Obserwacyjne badania naukowe wykazały istnienie związku między wyższym spożyciem zielonej herbaty a mniejszym ryzykiem choroby Alzheimera.

EGCG – nie tylko w naparach herbacianych

Z uwagi na rosnące zainteresowanie ekstraktem z zielonej herbaty, na rynku farmaceutycznym dostępnych jest coraz więcej preparatów z tym składnikiem aktywnym. Są to przede wszystkim suplementy diety – jednoskładnikowe lub produkty złożone, najczęściej w postaci:

 • tabletek,
 • kapsułek.

Wybierając preparat, warto zasugerować się przede wszystkim zawartością EGCG. Im jest go więcej, tym skuteczniejszym wsparcie może okazać się suplement.

Ekstrakt z zielonej herbaty dostępny w postaci preparatów to alternatywa dla osób, które chcą skorzystać z cennych właściwości naparu, ale nie przemawia do nich jego smak.

Ekstrakt z zielonej herbaty – czy jest bezpieczny?

Chociaż ekstrakt z zielonej herbaty wspomaga funkcjonowanie organizmu, należy zachować szczególną ostrożność.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ustalił, że suplementy diety zawierające EGCG mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, jeśli będą przyjmowane w ilości przekraczającej 800 mg na dobę.

Warto zatem trzymać się ściśle zaleceń producenta i nie przekraczać rekomendowanych ilości. Zwiększenie porcji wcale nie przyspieszy efektów, a może nieść za sobą ryzyko uszkodzenia wątroby.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Każdy, kto przechodzi na dietę, zastanawia się, jak szybko schudnie. Aby osiągnąć zadowalający efekt,  nasze...
CZYTAJ
Chociaż znany był już w starożytności, obecnie jego popularność wzięła się z uwagi na potencjalne...
CZYTAJ
Dieta sokowa to zasadniczo krótka dieta. Polega na spożywaniu wyłącznie soków z owoców i warzyw,...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia