• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2022-07-28
Dolegliwości i choroby

Endometrioza. Czym jest i jak się objawia?

Wiele kobiet odczuwa przewlekłe dolegliwości bólowe niewyjaśnionego pochodzenia. Niektóre borykają się z niepłodnością. Takie sygnały mogą wskazywać na endometriozę – tajemniczą chorobę o nieznanej przyczynie. Dowiedz się, czym jest, jakie są jej objawy i poznaj metody leczenia.

Szacuje się, że endometrioza występuje u 6-10% kobiet w wieku rozrodczym. Niektóre panie dowiadują się o niej przypadkowo, np. podczas diagnostyki niepłodności lub zabiegu laparoskopii.

 Endometrioza to choroba objawiająca się bólem i wieloma innymi dolegliwościami
Spis treści

Endometrioza – co to?

Endometrioza jest chorobą kobiecych narządów płciowych, w której komórki ekotopowe (komórki błony śluzowej trzonu macicy) występują poza jamą macicy. W związku z tym, że komórki te reagują na zachodzące zmiany hormonalne, dochodzi do przewlekłej reakcji zapalnej.

Skąd się bierze endometrioza?

Do tej pory przyczyny endometriozy nie są znane. Przypuszcza się jednak, że na jej powstawanie wpływają czynniki:

 • wrodzone,
 • epigenetyczne,
 • środowiskowe,
 • alergiczne,
 • autoimmunologiczne.

Niektórzy eksperci sugerują, że endometrioza ma związek z tzw. wstecznym miesiączkowaniem. Mechanizm ten obserwuje się jednak także u kobiet zdrowych, stąd przypuszczenie, że choroba ma charakter bardziej złożony.

Jak rozpoznać endometriozę?

Chociaż endometrioza daje charakterystyczne objawy, łatwo ją zlekceważyć. Wśród niepokojących sygnałów wymienia się:

 • przewlekły ból w miednicy mniejszej;
 • bolesne miesiączkowanie;
 • bolesne stosunki płciowe.

U niektórych kobiet pojawiają się nawet objawy dotykające dolny odcinek przewodu pokarmowego tj. biegunki, wzdęcia. Niektóre osoby uskarżają się na częstomocz lub tzw. parcia naglące.

Niekiedy endometrioza przebiega bezobjawowo,a do jej rozpoznania dochodzi przypadkiem. Zwykle ma to miejsce podczas diagnostyki niepłodności lub przeprowadzania kontrolnych badań ginekologicznych.

Pamiętaj! Jeśli do tej pory nie skarżyłaś się na bolesne miesiączkowanie, a obecnie stanowi to dla ciebie poważny dyskomfort, niezwłocznie udaj się do ginekologa.

Leczenie endometriozy – czy jest możliwe?

Diagnostyka endometriozy opiera się na objawach klinicznych, badań obrazowych (USG). Jeśli rozpoznanie okaże się trafne, wówczas należy podjąć stosowne leczenie. Wybór metody zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania, doświadczenia lekarza, a nawet planów macierzyńskich.

Leczenie farmakologiczne

Istotą leczenia farmakologicznego jest spowodowanie zahamowania miesiączki. Pozwoli to na wprowadzenie stanu hipoestrogenizmu, w efekcie czego możliwe będzie zatrzymanie wzrostu endometrium. W tego typu leczeniu wykorzystuje się najczęściej:

 • progestageny,
 • hormonalne preparaty antykoncepcyjne,
 • analogi hormonu odpowiadającego za uwalnianie gonadotropiny.

Jeśli endometrioza daje objawy bólowe, wówczas można sięgnąć po niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Tej metody leczenia nie zaleca się w przypadku kobiet planujących ciążę

Zachowawcze leczenie chirurgiczne

Celem takiej interwencji chirurgicznej jest usunięcie ognisk choroby oraz przywrócenie prawidłowej funkcji narządów miednicy mniejszej. Warto przy tym podkreślić, że nie zawsze udaje się pozbyć wszystkich ognisk. Skutkiem tego może być nawracanie bolesnych objawów choroby. Tę metodę stosuje się m.in. u kobiet planujących ciążę.


Dużą popularnością cieszy się zabieg laparoskopii – z uwagi na wysoki stopień bezpieczeństwa. Mniejszy odsetek powikłań pooperacyjnych przemawia za tym wyborem.

Radykalna interwencja chirurgiczna

Leczenie chirurgiczne tego rodzaju polega na usunięciu macicy wraz z jajnikami. Taki zabieg przeprowadza się wyłącznie w przypadku braku skuteczności farmakoterapii oraz gdy usunięcie ognisk endometriozy nie przyniosło efektów. W związku z radykalnością tego zabiegu, wykonywany jest wyłącznie u kobiet, które nie planują ciąży.


Endometrioza jest poważną chorobą, która nie tylko obniża płodność, ale przede wszystkim powoduje ogromny dyskomfort. Warto więc dokładnie przyglądać się sygnałom dawanym przez organizm i w razie niepokojących objawów skontaktować się z ginekologiem.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Bóle menstruacyjne to problem, z którym regularnie zmaga się wiele kobiet. Bolesne dolegliwości dotyczą przede...
CZYTAJ
Najlepszym lekiem na wszelkie dolegliwości jest… profilaktyka. Warto systematycznie wykonywać choćby podstawowe badania diagnostyczne, aby...
CZYTAJ
Menopauza to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, w którym dochodzi do wygasania czynności hormonalnej...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia