Gdy pamięć zawodzi i trudno skupić myśli…

Suplementacja fiber_manual_record 2015-09-09

Organem umożliwiającym myślenie, uczenie się, zapamiętywanie i koncentrację jest mózg. Duży wpływ na jego właściwe działanie mają dostarczane organizmowi składniki odżywcze. Jak zatem skutecznie poprawić pamięć i koncentrację? Nasza dieta musi być bogata w minerały i witaminy.

 Gdy pamięć zawodzi i trudno skupić myśli - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Witamina B1 jest bardzo ważna dla funkcjonowania mózgu, a konkretnie – w przekazywaniu impulsów nerwowych. Jej niedobór powoduje ich uszkodzenie, co wpływa na działanie całego układu nerwowego.

Witamina PP, której niedobór osłabia pamięć i koncentrację, powodując problemy z szybkim kojarzeniem i ze skupianiem uwagi.

Witamina B6 także wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdy w organizmie jest jej za mało, może powodować przedwczesne starzenie się komórek nerwowych i nawet prowadzić do depresji. Aby temu przeciwdziałać, warto zawrzeć w diecie np. bogaty w witaminę B6 sok winogronowy.

Magnez wspomaga koncentrację, a do tego łagodzi stres i napięcie. Aby wyposażyć organizm w odpowiednią jego dawkę, warto pić mleko, jogurty i kefiry. Dobrym rozwiązaniem jest także zmiana pieczywa białego na pełnoziarniste. 

Cynk to kolejny pierwiastek chroniący układ nerwowy i wspomagający pamięć. Znajduje się między innymi w ostrygach, fasoli i orzechach.

Potas występujący w dużych ilościach w bananach, pomidorach, porzeczkach, orzechach i roślinach strączkowych, pomaga w dotlenianiu mózgu oraz wspomaga prawidłowe funkcjonowanie nerwów.

Fosfor poprawia pamięć (a także nastrój). Znajduje się przede wszystkim w serach, mięsie i rybach.

Żelazo jest bardzo ważnym nośnikiem tlenu dostarczanego z krwią do mózgu. Warto jeść wątróbkę i czerwone mięso, warzywa strączkowe, kasze oraz suszone owoce, które mają dużo żelaza.


Cennym źródłem energii niezbędnej do prawidłowej pracy mózgu są także węglowodany. Najzdrowszymi dla mózgu są węglowodany złożone, występujące w pieczywie razowym, kaszach, brązowym ryżu, makaronie razowym, musli i płatkach owsianych.

Kolejnym istotnym budulcem organu jest białko, które odpowiada za regenerację komórek nerwowych. Znajduje się ono w chudym mięsie, twarogach i rybach. W posiłkach warto także stosować oliwę z oliwek i / lub olej sojowy albo rzepakowy.

Na dobrą pamięć pomaga również cholina. Jej najlepszym źródłem jest lecytyna, która znajduje się w produktach sojowych, jajkach i mięsie wołowym.

 

***

Wszystkie te składniki można dostarczać organizmowi nie tylko w naturalnej diecie, ale także poprzez stosowanie odpowiednich suplementów. Przed zakupem wybranego preparatu bogatego w w/w substancje, warto jednak wykonać badania, by dowiedzieć się, jakich dokładnie składników mineralnych potrzebuje nasz organizm. 

Koniecznie sprawdź naszą ofertę na https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/pamiec-i-koncentracja,804.html

Zdjęcie autora
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy

2015-12-08

Żeń-szeń... na pamięć, koncentrację i witalność
Okres jesienno-zimowy to czas, w którym często brakuje nam energii i jesteśmy osłabieni, a codziennych...

2017-05-10

7 sposobów na poprawę koncentracji, o których nie miałeś pojęcia!
Przed Tobą trudny egzamin, ważna prezentacja w pracy lub spotkanie biznesowe. Potrzebujesz maksymalnej koncentracji, by...

2018-06-07

Codzienna suplementacja witamin dla dorosłych
Na zdrowie i dobre samopoczucie składają się przede wszystkim wartościowa, zbilansowana dieta oraz regularna aktywność...