2015-09-09
Suplementacja

Gdy pamięć zawodzi i trudno skupić myśli…

Organem umożliwiającym myślenie, uczenie się, zapamiętywanie i koncentrację jest mózg. Duży wpływ na jego właściwe działanie mają dostarczane organizmowi składniki odżywcze. Jak zatem skutecznie poprawić pamięć i koncentrację? Nasza dieta musi być bogata w minerały i witaminy.

 Gdy pamięć zawodzi i trudno skupić myśli - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Witaminy wspierające pamięć i koncentrację

Witamina B1 jest bardzo ważna dla funkcjonowania mózgu, a konkretnie – w przekazywaniu impulsów nerwowych. Jej niedobór powoduje ich uszkodzenie, co wpływa na działanie całego układu nerwowego.

Witamina PP, której niedobór osłabia pamięć i koncentrację, powodując problemy z szybkim kojarzeniem i ze skupianiem uwagi.

Witamina B6 także wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdy w organizmie jest jej za mało, może powodować przedwczesne starzenie się komórek nerwowych i nawet prowadzić do depresji. Aby temu przeciwdziałać, warto zawrzeć w diecie np. bogaty w witaminę B6 sok winogronowy.

Magnez wspomaga koncentrację, a do tego łagodzi stres i napięcie. Aby wyposażyć organizm w odpowiednią jego dawkę, warto pić mleko, jogurty i kefiry. Dobrym rozwiązaniem jest także zmiana pieczywa białego na pełnoziarniste. 

Cynk to kolejny pierwiastek chroniący układ nerwowy i wspomagający pamięć. Znajduje się między innymi w ostrygach, fasoli i orzechach.

Potas występujący w dużych ilościach w bananach, pomidorach, porzeczkach, orzechach i roślinach strączkowych, pomaga w dotlenianiu mózgu oraz wspomaga prawidłowe funkcjonowanie nerwów.

Fosfor poprawia pamięć (a także nastrój). Znajduje się przede wszystkim w serach, mięsie i rybach.

Żelazo jest bardzo ważnym nośnikiem tlenu dostarczanego z krwią do mózgu. Warto jeść wątróbkę i czerwone mięso, warzywa strączkowe, kasze oraz suszone owoce, które mają dużo żelaza.

Inne składniki ważne dla funkcjonowania mózgu

Cennym źródłem energii niezbędnej do prawidłowej pracy mózgu są także węglowodany. Najzdrowszymi dla mózgu są węglowodany złożone, występujące w pieczywie razowym, kaszach, brązowym ryżu, makaronie razowym, musli i płatkach owsianych.

Kolejnym istotnym budulcem organu jest białko, które odpowiada za regenerację komórek nerwowych. Znajduje się ono w chudym mięsie, twarogach i rybach. W posiłkach warto także stosować oliwę z oliwek i / lub olej sojowy albo rzepakowy.

Na dobrą pamięć pomaga również cholina. Jej najlepszym źródłem jest lecytyna, która znajduje się w produktach sojowych, jajkach i mięsie wołowym.

 

***

Wszystkie te składniki można dostarczać organizmowi nie tylko w naturalnej diecie, ale także poprzez stosowanie odpowiednich suplementów. Przed zakupem wybranego preparatu bogatego w w/w substancje, warto jednak wykonać badania, by dowiedzieć się, jakich dokładnie składników mineralnych potrzebuje nasz organizm. 

Koniecznie sprawdź naszą ofertę na https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/pamiec-i-koncentracja,804.html

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Okres jesienno-zimowy to czas, w którym często brakuje nam energii i jesteśmy osłabieni, a codziennych...
CZYTAJ
Przed Tobą trudny egzamin, ważna prezentacja w pracy lub spotkanie biznesowe. Potrzebujesz maksymalnej koncentracji, by...
CZYTAJ
Na zdrowie i dobre samopoczucie składają się przede wszystkim wartościowa, zbilansowana dieta oraz regularna aktywność...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia