2023-09-13
Zdrowa skóra i uroda

Gliceryna – struktura, właściwości i zastosowanie w produktach pielęgnacyjnych

Gliceryna jest substancją wszechstronną, o szerokim zakresie zastosowań. Jej unikalne właściwości fizyczne i chemiczne w połączeniu z dostępnością i stosunkową nieszkodliwością, uczyniły ją niezbędnym składnikiem w wielu produktach i procesach przemysłowych. Jest używana jako składnik nawilżający w kremach, szamponach i mydłach, służy także jako nośnik substancji leczniczych w różnych preparatach farmaceutycznych. Gliceryna może być pozyskiwana z tłuszczów roślinnych i zwierzęcych, może być także produkowana syntetycznie poprzez różne procesy chemiczne, takie jak hydrozacja.

 Gliceryna
Spis treści

Struktura chemiczna gliceryny

Struktura gliceryny jest zbudowana z trójwęglowego szkieletem, z którym związane są trzy grupy hydroksylowe (-OH). Te trzy grupy hydroksylowe czynią glicerynę alkoholem trójwartościowym. Są odpowiedzialne za wiele z jej charakterystycznych właściwości, takich jak rozpuszczalność w wodzie. Gliceryna ma charakter chiralny, ale nie ma enancjomerów, ponieważ centralny atom węgla ma dwie identyczne grupy hydroksylowe. Jest to znane jako "fałszywa chiralność”. Obecność grup hydroksylowych umożliwia tworzenie wiązań wodorowych, co przyczynia się do wysokiej rozpuszczalności gliceryny w wodzie i wielu innych rozpuszczalnikach. Struktura gliceryny również wpływa na jej lepkość. Jest to ciecz o wyższej lepkości niż woda, co jest częściowo wynikiem oddziaływań między grupami hydroksylowymi. Gliceryna może reagować z kwasami tłuszczowymi, tworząc tłuszcze i oleje w reakcji estrów. Jest to kluczowa reakcja w biologii i przemyśle spożywczym. Pod wpływem wysokiej temperatury, gliceryna może tracić cząsteczki wody, prowadząc do różnych produktów, w zależności od warunków reakcji. Struktura chemiczna gliceryny, ze swoimi trzema grupami hydroksylowymi, nadaje jej unikalne właściwości fizyczne i chemiczne, które umożliwiają jej szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach, od kosmetyków po przemysł spożywczy.

Właściwości fizyczne gliceryny

Gliceryna jest bezbarwną, oleistą cieczą w temperaturze pokojowej. Ma stosunkowo niski punkt topnienia, wynoszący około 17,8 °C, przez co może zastygać w chłodniejszych warunkach. Gliceryna wrze przy stosunkowo wysokiej temperaturze, około 290 °C. Jest dobrze rozpuszczalna w wodzie i alkoholu, co wynika z obecności trzech grup hydroksylowych, które mogą tworzyć wiązania wodorowe. Gliceryna jest znacznie bardziej lepka niż woda, co jest częściowo wynikiem wiązań wodorowych między molekułami. Ta wysoka lepkość sprawia, że jest użyteczna jako środek smarujący i zagęszczający w różnych produktach. Gęstość gliceryny wynosi około 1,26 g/cm3 w temperaturze 20 °C, co jest większe niż gęstość wody. Gliceryna ma zdolność do absorbowania wody z powietrza, co czyni ją substancją higroskopijną. Ta właściwość jest wykorzystywana w produktach, które mają utrzymywać wilgotność, takich jak kosmetyki i żywność. Gliceryna ma słodki smak i jest prawie pozbawiona zapachu, co sprawia, że jest popularna jako dodatek do żywności. Jest słabym przewodnikiem cieplnym i elektrycznym, co jest typowe dla większości niejonowych cieczy organicznych.

Zastosowanie gliceryny w przemyśle farmaceutycznym

Gliceryna jest różnorodnie wykorzystywana w przemyśle farmaceutycznym. Bywa stosowana jako nośnik substancji leczniczych, środek nawilżający, składnik kapsułek czy czopków, jako emulgator i stabilizator.

 • Nośnik substancji leczniczych: gliceryna jest często używana jako nośnik dla wielu substancji leczniczych. Może działać jako rozpuszczalnik dla substancji aktywnych w preparatach doustnych i iniekcyjnych, zapewniając jednocześnie odpowiednią konsystencję.
 • Środek nawilżający: jej zdolność do wiązania wody sprawia, że gliceryna jest wykorzystywana jako środek nawilżający w różnych produktach farmaceutycznych, takich jak syropy na kaszel, maści i pastylki do ssania.
 • Składnik kapsułek żelatynowych: gliceryna jest używana jako plastyfikator w produkcji miękkich kapsułek żelatynowych, zapewniając elastyczność i odpowiednią teksturę.
 • Składnik maści i kremów leczniczych: gliceryna może być stosowana w maściach i kremach leczniczych do leczenia różnych problemów skórnych, takich jak suchość, pęknięcia i podrażnienia. Jest również składnikiem leków na poparzenia i rany.
 • Produkcja czopków i globulek: jest wykorzystywana jako baza w produkcji czopków i globulek, gdzie pomaga w dostarczaniu leków przez drogi odbytnicze i dopochwowe.
 • Emulgator i stabilizator: gliceryna jest stosowana jako emulgator i stabilizator w różnych preparatach farmaceutycznych, pomagając w zachowaniu jednolitej mieszaniny i stabilizacji formy.
 • Składnik mikrolewatyw: działa przeczyszczająco wspierając leczenie zaparć.

Gliceryna w kosmetyce

Gliceryna jest wszechstronnym i wartościowym składnikiem w kosmetyce, oferującym wiele korzyści dla skóry i włosów. Jej unikalne właściwości nawilżające, stabilizujące i łagodzące sprawiają, że jest powszechnie stosowana w różnych produktach pielęgnacyjnych.

 • Środek nawilżający: gliceryna ma zdolność przyciągania i zatrzymywania wody, dzięki czemu jest doskonałym środkiem nawilżającym. Jest często stosowana w kremach, balsamach, maseczkach i serum do twarzy, aby pomóc skórze utrzymać wilgoć.
 • Składnik mydeł: w produkcji mydeł gliceryna zapewnia miękką, gładką konsystencję i dodaje nawilżające właściwości. Jest używana zarówno w mydłach płynnych, jak i w kostkach.
 • Stabilizator i zagęszczacz: gliceryna może działać jako stabilizator i zagęszczacz w produktach kosmetycznych.
 • Składnik środków do demakijażu: ze względu na swoje właściwości rozpuszczające, gliceryna jest często stosowana w produktach do zmywania makijażu, pomagając delikatnie usunąć kosmetyki bez wysuszania skóry.
 • Środek łagodzący: gliceryna ma właściwości łagodzące i jest często stosowana w produktach przeznaczonych dla wrażliwej skóry. Może pomóc w złagodzeniu podrażnień i zaczerwienień.
 • W produkcji szamponów i odżywek: gliceryna jest używana w produktach do pielęgnacji włosów, takich jak szampony i odżywki, aby dodawać im nawilżenia, miękkości i połysku.
 • Ochrona skóry: gliceryna może tworzyć lekką barierę na skórze, która pomaga w zachowaniu wilgoci i ochronie przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wiatr i zanieczyszczenia.
 • Ekologiczne i naturalne produkty: gliceryna jest akceptowalna w ekologicznych i naturalnych liniach produktów, dzięki czemu jest często stosowana w kosmetykach przyjaznych dla środowiska.
 • Baza kosmetyków handmade: we własnoręcznie robionych kosmetykach gliceryna jest często używana jako baza do różnych produktów, takich jak mydła czy kremy.

Potencjalne zagrożenia wynikające ze stosowania gliceryny

Chociaż gliceryna (glicerol) jest powszechnie uważana za bezpieczny i nietoksyczny składnik w produktach farmaceutycznych, spożywczych i kosmetycznych, istnieją pewne okoliczności, w których jej stosowanie może wiązać się z potencjalnymi zagrożeniami lub skutkami ubocznymi.

 • Podrażnienia skórne: choć rzadko, u niektórych osób mogą wystąpić reakcje alergiczne lub podrażnienia skórne na skutek stosowania produktów zawierających glicerynę. Testowanie produktu na małej powierzchni skóry przed pełnym użyciem może pomóc zidentyfikować potencjalne reakcje.
 • Przesuszenie skóry: mimo że gliceryna jest znana jako środek nawilżający, jej nadmierne stosowanie lub stosowanie w wysokich stężeniach może prowadzić do przesuszenia skóry. Dzieje się tak, ponieważ może ona wyciągać wilgoć z głębokich warstw skóry na powierzchnię, gdzie może ona szybko odparować.
 • Przejściowe efekty laksacyjne: gliceryna jest również składnikiem niektórych środków przeczyszczających, takich jak czopki lub mikrolewatywy. Nadmierne lub nieodpowiednie stosowanie tych produktów może prowadzić do bólu brzucha, biegunek lub innych problemów z trawieniem.
 • Interakcje z innych składnikami: w niektórych przypadkach gliceryna może wchodzić w interakcje z innymi składnikami w produkcie, co może prowadzić do niepożądanych efektów. Ważne jest, aby odpowiednio dostosować formułę i stężenie gliceryny, aby uniknąć nieprzewidzianych problemów.
 • Jakość i pochodzenie: gliceryna może być pozyskiwana zarówno z roślinnych, jak i zwierzęcych źródeł, a także może być produkowana syntetycznie. Niska jakość lub kontaminacja gliceryny może prowadzić do problemów zdrowotnych. Wybieranie produktów z certyfikowaną gliceryną może pomóc w zminimalizowaniu ryzyka.
 • Zagrożenia dla dzieci: przeznaczenie gliceryny jako środka przeczyszczającego dla dzieci wymaga ostrożności i powinno być zgodne z zaleceniami lekarza lub farmaceuty, ponieważ niewłaściwe dawkowanie może prowadzić do problemów zdrowotnych.
Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w naszym organizmie. Najwięcej kwasu hialuronowego znajduje się w skórze,...
CZYTAJ
Kolagen to białko budulcowe będące kluczowym składnikiem wielu rodzajów tkanek, w tym skóry, kości, ścięgien, chrząstek,...
CZYTAJ
Aceton, zwany również propanonem, to bezbarwna ciecz o charakterystycznym, mocnym zapachu. Jest to najprostszy z acyklicznych...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia