• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki ORLEN Paczka
Legalna apteka
2016-12-20
Zdrowa skóra i uroda

Jak uniknąć rozstępów w ciąży?

Rozstępy w ciąży pojawiają się najczęściej na udach, piersiach, ramionach, brzuchu, pośladkach, a rzadziej na plecach. Choć niegroźne dla zdrowia trudno znaleźć kobietę, która nie pragnęłaby się ich pozbyć. Receptą na rozstępy w ciąży jest zarówno odpowiedzialne stosowanie zalecanych przez dermatologa preparatów, jak i profilaktyka.

 Jak uniknąć rozstępów w ciąży? - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Przyczyny powstawania rozstępów w ciąży

Pierwsze symptomy problemu objawiają się niepozornie. Rozstępy w trakcie ciąży powstają wskutek nadmiernego rozciągania się skóry. Początkowo są to niewielkich rozmiarów sine smugi o mniej lub bardziej intensywnej czerwonej barwie. Z czasem rozstępy stają się coraz bardziej  wyraźne i przeobrażają się we wklęsłe rzucające się w oczy linijne ślady. 

Za rozstępy w ciąży odpowiadają: gwałtowny wzrost masy ciała, ale może do nich doprowadzić również przyjmowanie niektórych leków, zachodzące w ciele kobiety zmiany hormonalne, wielowodzie, wreszcie także rozmiar dziecka, ciąża mnoga, a przede wszystkim, jak ustaliły przeprowadzone niedawno badania, również gen (ELN).

Genetyczne uwarunkowania do powstawania rozstępów w ciąży

Jeśli matka lub na przykład siostra kobiety spodziewającej się dziecka zmagały się z tym problemem w trakcie swojej cięży ryzyko, że dotknie on młodą mamę jest większe. A chociaż warto taki wywiad przeprowadzić wśród spokrewnionych żeńskich członków rodziny, skuteczną walkę z rozstępami eksperci sugerują rozpocząć znacznie wcześniej, bo to właśnie profilaktyka jest niezwykle efektywnym sposobem walki z przeciwnikiem, który nazywa się: rozstępy w ciąży.

Odpowiednie kosmetyki do walki z rozstępami w ciąży

Nie należy zatem zapominać o odpowiednim (i odpowiedzialnym) doborze kremów po wcześniejszej konsultacji z zaufanym lekarzem, kompetentnym kosmetologiem, bądź farmaceutą. To oni zaproponują sprawdzony i co nie mniej istotne, bezpieczny preparat. Należą do nich kremy, masła, czy naturalne olejki o właściwościach nawilżających, które pozytywnie wpływają na elastyczność skóry. Dodatkowo zawarte w preparatach naturalne antyoksydanty przeciwdziałają wolnym rodnikom i przez to bardzo skutecznie zwalczają rozstępy w ciąży.

Nie mniej istotna jest w tym kontekście odpowiednio zbilansowana dieta bogata w cynk (drób, jajka, orzechy), pełnowartościowe białko (na przykład rośliny strączkowe) i witaminę C. 

Pielęgnacja rozstępów powstałych w trakcie ciąży

Zastosowana profilaktyka potrafi zapobiec powstawaniu rozstępów w ciąży, jeśli jednak pomimo podjętych wysiłków problem pojawi się i tak, nie należy załamywać rąk. Po pierwsze dlatego, że w trakcie pierwszego roku rozstępy najczęściej bledną. stając się mniej widoczne, a tym samym nieco mniej uciążliwe. Po drugie - już  na etapie karmienia można rozpocząć kolejny etap walki z nimi za pomocą odpowiednich preparatów, chociaż tutaj znów należy zachować bezwzględną czujność, a przed wyborem preparatu zasięgnąć porady lekarza.

W Aptece Melissa znajdziesz wiele produktów dedykowanych problemowi rozstępów w ciąży, które znajdziesz na: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/kremy-przeciw-rozstepom,77.html

Na intensywniejszą terapię, najlepiej po wcześniejszej wizycie w gabinecie zaufanego dermatologa, kobieta może sobie pozwolić już po okresie karmienia. Poza kremami, wysoką skutecznością cieszą się intensywne zabiegi (na przykład: laserowe) a w niektórych przypadkach również preparaty dostępne na receptę.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Nieestetyczne zmiany skórne (rozstępy) kojarzone są najczęściej z okresem ciąży. Skóra wówczas rozciąga się i...
CZYTAJ
Chociaż rozstępy nie są groźne dla zdrowia, ich pojawienie się wpływa negatywnie na samopoczucie kobiety,...
CZYTAJ
Rozstępy to wyjątkowo nieestetyczne zmiany skórne, tworzące się na skutek przyrostu lub spadku wagi, szybkiego...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia