ZWYCIĘZCA RANKINGU
ZAUFANE OPINIE CENEO
ISTNIEJEMY NA RYNKU
JUŻ OD 27 LAT
REALIZUJEMY DOSTAWY
POZA GRANICĘ POLSKI
Zrealizowaliśmy ponad
2 000 000 zamówień

Jak uniknąć rozstępów w ciąży?

Zdrowa skóra i uroda fiber_manual_record 2016-12-20

Rozstępy w ciąży pojawiają się najczęściej na udach, piersiach, ramionach, brzuchu, pośladkach, a rzadziej na plecach. Choć niegroźne dla zdrowia trudno znaleźć kobietę, która nie pragnęłaby się ich pozbyć. Receptą na rozstępy w ciąży jest zarówno odpowiedzialne stosowanie zalecanych przez dermatologa preparatów, jak i profilaktyka.

 Jak uniknąć rozstępów w ciąży? - Apteka internetowa Melissa

Przyczyny powstawania rozstępów w ciąży

Pierwsze symptomy problemu objawiają się niepozornie. Rozstępy w trakcie ciąży powstają wskutek nadmiernego rozciągania się skóry. Początkowo są to niewielkich rozmiarów sine smugi o mniej lub bardziej intensywnej czerwonej barwie. Z czasem rozstępy stają się coraz bardziej  wyraźne i przeobrażają się we wklęsłe rzucające się w oczy linijne ślady. 

Za rozstępy w ciąży odpowiadają: gwałtowny wzrost masy ciała, ale może do nich doprowadzić również przyjmowanie niektórych leków, zachodzące w ciele kobiety zmiany hormonalne, wielowodzie, wreszcie także rozmiar dziecka, ciąża mnoga, a przede wszystkim, jak ustaliły przeprowadzone niedawno badania, również gen (ELN).

Genetyczne uwarunkowania do powstawania rozstępów w ciąży

Jeśli matka lub na przykład siostra kobiety spodziewającej się dziecka zmagały się z tym problemem w trakcie swojej cięży ryzyko, że dotknie on młodą mamę jest większe. A chociaż warto taki wywiad przeprowadzić wśród spokrewnionych żeńskich członków rodziny, skuteczną walkę z rozstępami eksperci sugerują rozpocząć znacznie wcześniej, bo to właśnie profilaktyka jest niezwykle efektywnym sposobem walki z przeciwnikiem, który nazywa się: rozstępy w ciąży.

Odpowiednie kosmetyki do walki z rozstępami w ciąży

Nie należy zatem zapominać o odpowiednim (i odpowiedzialnym) doborze kremów po wcześniejszej konsultacji z zaufanym lekarzem, kompetentnym kosmetologiem, bądź farmaceutą. To oni zaproponują sprawdzony i co nie mniej istotne, bezpieczny preparat. Należą do nich kremy, masła, czy naturalne olejki o właściwościach nawilżających, które pozytywnie wpływają na elastyczność skóry. Dodatkowo zawarte w preparatach naturalne antyoksydanty przeciwdziałają wolnym rodnikom i przez to bardzo skutecznie zwalczają rozstępy w ciąży.

Nie mniej istotna jest w tym kontekście odpowiednio zbilansowana dieta bogata w cynk (drób, jajka, orzechy), pełnowartościowe białko (na przykład rośliny strączkowe) i witaminę C. 

Pielęgnacja rozstępów powstałych w trakcie ciąży

Zastosowana profilaktyka potrafi zapobiec powstawaniu rozstępów w ciąży, jeśli jednak pomimo podjętych wysiłków problem pojawi się i tak, nie należy załamywać rąk. Po pierwsze dlatego, że w trakcie pierwszego roku rozstępy najczęściej bledną. stając się mniej widoczne, a tym samym nieco mniej uciążliwe. Po drugie - już  na etapie karmienia można rozpocząć kolejny etap walki z nimi za pomocą odpowiednich preparatów, chociaż tutaj znów należy zachować bezwzględną czujność, a przed wyborem preparatu zasięgnąć porady lekarza.

W Aptece Melissa znajdziesz wiele produktów dedykowanych problemowi rozstępów w ciąży, które znajdziesz na: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/kremy-przeciw-rozstepom,77.html

Na intensywniejszą terapię, najlepiej po wcześniejszej wizycie w gabinecie zaufanego dermatologa, kobieta może sobie pozwolić już po okresie karmienia. Poza kremami, wysoką skutecznością cieszą się intensywne zabiegi (na przykład: laserowe) a w niektórych przypadkach również preparaty dostępne na receptę.

Zdjęcie autora
mgr farm. Izabela Kurowska
Od zawsze byłam zainteresowana tematyką zdrowia, farmacji i dietetyki. Postaram się w możliwie najbardziej przystępny sposób przekazać Państwu swoją wiedzę.