Jak uniknąć rozstępów w ciąży?

Zdrowa skóra i uroda fiber_manual_record 2016-12-20

Rozstępy w ciąży pojawiają się najczęściej na udach, piersiach, ramionach, brzuchu, pośladkach, a rzadziej na plecach. Choć niegroźne dla zdrowia trudno znaleźć kobietę, która nie pragnęłaby się ich pozbyć. Receptą na rozstępy w ciąży jest zarówno odpowiedzialne stosowanie zalecanych przez dermatologa preparatów, jak i profilaktyka.

 Jak uniknąć rozstępów w ciąży? - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Przyczyny powstawania rozstępów w ciąży

Pierwsze symptomy problemu objawiają się niepozornie. Rozstępy w trakcie ciąży powstają wskutek nadmiernego rozciągania się skóry. Początkowo są to niewielkich rozmiarów sine smugi o mniej lub bardziej intensywnej czerwonej barwie. Z czasem rozstępy stają się coraz bardziej  wyraźne i przeobrażają się we wklęsłe rzucające się w oczy linijne ślady. 

Za rozstępy w ciąży odpowiadają: gwałtowny wzrost masy ciała, ale może do nich doprowadzić również przyjmowanie niektórych leków, zachodzące w ciele kobiety zmiany hormonalne, wielowodzie, wreszcie także rozmiar dziecka, ciąża mnoga, a przede wszystkim, jak ustaliły przeprowadzone niedawno badania, również gen (ELN).

Genetyczne uwarunkowania do powstawania rozstępów w ciąży

Jeśli matka lub na przykład siostra kobiety spodziewającej się dziecka zmagały się z tym problemem w trakcie swojej cięży ryzyko, że dotknie on młodą mamę jest większe. A chociaż warto taki wywiad przeprowadzić wśród spokrewnionych żeńskich członków rodziny, skuteczną walkę z rozstępami eksperci sugerują rozpocząć znacznie wcześniej, bo to właśnie profilaktyka jest niezwykle efektywnym sposobem walki z przeciwnikiem, który nazywa się: rozstępy w ciąży.

Odpowiednie kosmetyki do walki z rozstępami w ciąży

Nie należy zatem zapominać o odpowiednim (i odpowiedzialnym) doborze kremów po wcześniejszej konsultacji z zaufanym lekarzem, kompetentnym kosmetologiem, bądź farmaceutą. To oni zaproponują sprawdzony i co nie mniej istotne, bezpieczny preparat. Należą do nich kremy, masła, czy naturalne olejki o właściwościach nawilżających, które pozytywnie wpływają na elastyczność skóry. Dodatkowo zawarte w preparatach naturalne antyoksydanty przeciwdziałają wolnym rodnikom i przez to bardzo skutecznie zwalczają rozstępy w ciąży.

Nie mniej istotna jest w tym kontekście odpowiednio zbilansowana dieta bogata w cynk (drób, jajka, orzechy), pełnowartościowe białko (na przykład rośliny strączkowe) i witaminę C. 

Pielęgnacja rozstępów powstałych w trakcie ciąży

Zastosowana profilaktyka potrafi zapobiec powstawaniu rozstępów w ciąży, jeśli jednak pomimo podjętych wysiłków problem pojawi się i tak, nie należy załamywać rąk. Po pierwsze dlatego, że w trakcie pierwszego roku rozstępy najczęściej bledną. stając się mniej widoczne, a tym samym nieco mniej uciążliwe. Po drugie - już  na etapie karmienia można rozpocząć kolejny etap walki z nimi za pomocą odpowiednich preparatów, chociaż tutaj znów należy zachować bezwzględną czujność, a przed wyborem preparatu zasięgnąć porady lekarza.

W Aptece Melissa znajdziesz wiele produktów dedykowanych problemowi rozstępów w ciąży, które znajdziesz na: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/kremy-przeciw-rozstepom,77.html

Na intensywniejszą terapię, najlepiej po wcześniejszej wizycie w gabinecie zaufanego dermatologa, kobieta może sobie pozwolić już po okresie karmienia. Poza kremami, wysoką skutecznością cieszą się intensywne zabiegi (na przykład: laserowe) a w niektórych przypadkach również preparaty dostępne na receptę.

Zdjęcie autora
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy

2015-11-18

Co na rozstępy?
Nieestetyczne zmiany skórne (rozstępy) kojarzone są najczęściej z okresem ciąży. Skóra wówczas rozciąga się i...

2017-03-01

Co powinien zawierać krem na rozstępy?
Chociaż rozstępy nie są groźne dla zdrowia, ich pojawienie się wpływa negatywnie na samopoczucie kobiety,...

2017-05-31

7 najczęstszych przyczyn rozstępów, które możesz pokonać!
Rozstępy to wyjątkowo nieestetyczne zmiany skórne, tworzące się na skutek przyrostu lub spadku wagi, szybkiego...