2022-10-13
Dolegliwości i choroby

Jaskra. Jak objawia się ta choroba oczu?

Jaskra jest podstępną choroba, która – zlekceważona i nieleczona – może doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Aby do tego nie dopuścić, warto poznać najczęściej pojawiające się objawy. Pozwoli to na szybką reakcję – wdrożenie skutecznego leczenia.


Jaskra jest chorobą prowadzącą do stopniowego uszkadzania nerwu wzrokowego. Chociaż może wystąpić w każdym wieku, najczęściej rozwija się u osób po 35. roku życia. Niestety leczenie nie pozwala na cofnięcie istniejących już problemów ze wzrokiem, ale umożliwia zahamowanie dalsze pogarszanie się widzenia.

 Jak rozpoznać jaskrę?
Spis treści

Jaskra – jakie są jej przyczyny?

Za powstawanie jaskry odpowiada uszkodzenie nerwu wzrokowego, do czego dochodzi na skutek wysokiego ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. W efekcie wzrostu ciśnienia ciecz wodnista zbyt mocno napiera na ścianki oka i nie jest odprowadzana, czego konsekwencją jest stopniowe niszczenie nerwu.

Rozwojowi choroby może sprzyjać wiele czynników, wśród których wymienia się m.in.:

 • choroby wynikające z nieprawidłowo skomponowanej diety,
 • nadmierny stres.

Warto przy tym wskazać kilka czynników ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na jaskrę. Zalicza się do nich m.in.:

 • cienką rogówkę,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • zbyt niskie ciśnienie krwi,
 • cukrzycę,
 • bóle migrenowe głowy.

Okazuje się, że z jaskrą częściej zmagają się osoby krótkowzroczne.

Jak rozpoznać jaskrę?

Jaskra rozwija się bardzo powoli – w początkowych stadiach w ogóle nie daje wyraźnych objawów. Dlatego łatwo ją pominąć wówczas, gdy pacjent nie wykonuje profilaktycznych badań okulistycznych. Tymczasem stopniowo dochodzi do zawężania pola widzenia. Gdy pacjent problemy ze wzrokiem stają się już widoczne, nerw jest prawie całkowicie zniszczony.

Wśród typowych objawów jaskry wymienia się:

 • silny ból głowy i gałki ocznej,
 • wyraźne zmniejszenie ostrości wzroku,
 • dość szeroka źrenica, która nie reaguje na światło o nieregularnym kształcie,
 • aureola pojawiająca się wokół źródeł światła.

Mniej charakterystycznymi objawami i często niesugerującymi jaskry, są wymioty i nudności.


Jedną możliwością wczesnego rozpoznania jaskry i zahamowania rozwoju choroby są badania okulistyczne. Warto więc poddawać się im regularnie – najlepiej raz w roku.


Jeżeli jednak pacjent zgłasza się do okulisty już z objawami, wówczas specjalista przeprowadzania badania:

 • ciśnienia wewnątrzgałkowego,
 • dna oka z oceną tarczy nerwu wzrokowego,
 • gonioskopowego (pozwala na ocenę kąta przesączania),
 • OCT (optycznej koherentnej tomografii),
 • perymetrię (badanie kąta widzenia).

Na czym polega leczenie jaskry?

Istotą leczenia jaskry jest dążenie do uzyskania optymalnego ciśnienia wewnątrzgałkowego, co pozwoli na zahamowanie dalszego uszkadzania nerwu wzrokowego. Najczęściej pacjent otrzymuje krople do oczu, które należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. 


W przypadku, gdy zachodzi konieczność bardziej radykalnej redukcji ciśnienia, koniecznością może okazać się laserowe leczenie jaskry. Jest to nowatorska metoda, która umożliwia udrożnienie dróg odpływu cieczy wodnistej. Prowadzi to do obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Zabieg jest w pełni bezpieczny – w razie konieczności można powtarzać go wielokrotnie.

Jaskra – czy chorobie można zapobiec?

W związku z tym, że leczenie jaskry nie prowadzi do przywrócenia pełnego widzenia, warto podjąć działania mające na celu przeciwdziałanie tej chorobie. To szczególnie ważne w przypadku, gdy pacjent należy do grupy ryzyka.


Aby uniknąć problemów ze wzrokiem, warto:

 • zadbać o prawidłowy sposób odżywiania – zwiększyć ilość spożywanych kwasów tłuszczowych omega-3, zmniejszając jednocześnie ilość spożywanych kwasów nasyconych i tłuszczów trans;
 • unikać nadmiernej ekspozycji na stres – pomocne mogą być techniki relaksacyjne.

Nie bez znaczenia są regularne badania narządu wzroku. Im szybciej uda się wychwycić ewentualne problemy z wysokim ciśnieniem wewnątrzgałkowym, tym mniejsze spustoszenie zostanie poczynione przez nieodprowadzaną ciecz wodnistą.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Stres to nieodłączna część życia człowieka. Chociaż w wielu przypadkach działa on motywująco, najczęściej ma...
CZYTAJ
Oko jest najważniejszym narządem zmysłu naszego organizmu. Dzięki niemu widzimy, a także przetwarzamy informacje z...
CZYTAJ
Podagra – zwana też dną moczanową lub artretyzmem – jest poważną, przewlekłą chorobą. Jej leczenie...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia