Legalna apteka
2023-07-27
Porady

Kasza gryczana - właściwości, stosowanie i korzyści zdrowotne

Kasza gryczana to produkt spożywczy uzyskiwany z gryki, rośliny z rodziny rdestowatych, która jest uprawiana na całym świecie, ale szczególnie popularna w krajach wschodniej Europy, w tym w Polsce. Kasza gryczana jest ceniona za swoje właściwości smakowe, odżywcze i zdrowotne. Pod względem kulinarnym, kasza gryczana jest bardzo wszechstronna. Może być używana jako dodatek do zup, sałatek, jako bazowy składnik wegetariańskich kotletów lub jako samodzielne danie.

 Kasza gryczana
Spis treści

Składniki odżywcze zawarte w kaszy gryczanej

Kasza gryczana jest bogata w wiele składników odżywczych, które przyczyniają się do jej korzyści zdrowotnych. Główne składniki odżywcze zawarte w kaszy gryczanej obejmują: węglowodany, białko, błonnik, witaminy i minerały oraz przeciwutleniacze.

 • Węglowodany: kasza gryczana dostarcza zdrowych węglowodanów złożonych, które są powoli trawione i dostarczają stałego strumienia energii.
 • Białko: kasza gryczana jest dość bogata w białko roślinne i zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, w tym lizynę, której często brakuje w innych ziarnach.
 • Błonnik: jest doskonałym źródłem błonnika, co pomaga w utrzymaniu zdrowia układu pokarmowego, regulacji poziomu cukru we krwi i utrzymaniu uczucia sytości.
 • Witaminy i Minerały: kasza gryczana zawiera szereg ważnych witamin i minerałów, w tym mangan, miedź, magnez, żelazo, fosfor, niacyna, kwas foliowy, witaminy B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), B3 (niacyna) i B6 (pirydoksyna).
 • Przeciwutleniacze: kasza gryczana jest bogata w związki bioaktywne, takie jak polifenole i flawonoidy (np. rutyna i kwercentyna), które mają silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne.

Wpływ kaszy gryczanej na zdrowie organizmu

Kasza gryczana ma wiele korzyści zdrowotnych, które wynikają z jej bogatego profilu odżywczego, między innymi: wspiera pracę serca, mózgu i układu pokarmowego, reguluje poziom cukru we krwi oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

 • Poprawa zdrowia serca: kasza gryczana jest bogata w błonnik, który pomaga obniżyć poziom cholesterolu LDL (tzw. "złego cholesterolu") i wspiera zdrowie serca. Ponadto zawiera minerały jak magnez i potas, które pomagają regulować ciśnienie krwi.
 • Wsparcie dla układu pokarmowego: bogactwo błonnika w kaszy gryczanej pomaga regulować procesy trawienne, co może przyczynić się do zapobiegania zaparciom i utrzymania zdrowego mikrobiomu jelit.
 • Regulacja poziomu cukru we krwi: kasza gryczana ma niski indeks glikemiczny, co oznacza, że jest powoli trawiona i powoli uwalnia cukier do krwi, co pomaga unikać gwałtownych wzrostów poziomu cukru we krwi.
 • Zdrowie mózgu: rutyna, flawonoid obecny w kaszy gryczanej, może mieć korzystne działanie neuroprotekcyjne.
 • Wsparcie  utrzymania prawidłowej wagi: kasza gryczana jest sycąca, co pomaga kontrolować apetyt i może przyczynić się do utrzymania zdrowej masy ciała.

Kasza gryczana w diecie bezglutenowej

Kasza gryczana naturalnie nie zawiera glutenu dzięki czemu jest idealna do stosowania w diecie bezglutenowej. Gluten to rodzaj białka obecny w wielu ziarnach, takich jak pszenica, jęczmień i żyto, które mogą powodować problemy zdrowotne u osób z celiakią lub wrażliwością na gluten. Kasza gryczana jest wszechstronna i może być używana jako zamiennik dla innych ziaren w różnych przepisach. Można jej używać jako bazę do sałatek, dodać do zup, użyć jako składnik wypełnienia do warzyw faszerowanych, a nawet zrobić z niej zdrowy deser. Dodatkowo kasza gryczana zawiera wiele ważnych składników odżywczych, takich jak białko, błonnik, a także wiele witamin i minerałów, co czyni ją wartościowym dodatkiem do diety bezglutenowej. Należy pamiętać jednak, że choć sama kasza gryczana jest bezglutenowa, niektóre produkty mogą być przetwarzane w miejscach, w których przetwarza się również produkty zawierające gluten, co może prowadzić do kontaminacji.

Najzdrowsze metody przygotowania kaszy gryczanej

Przygotowanie kaszy gryczanej jest proste i istnieje wiele zdrowych sposobów na jej podanie. Najpopularniejsza metoda przygotowania kaszy gryczanej to gotowanie. Najlepiej jest gotować kaszę na niewielkiej ilości lekko osolonej wody (proporcja kaszy do wody to zazwyczaj 1:2) na wolnym ogniu pod przykryciem, aż wchłonie całą wodę. Kaszę można również gotować na parze, co może pomóc zachować niektóre z jej składników odżywczych. Aby ugotować kaszę na sypko, można ją najpierw prażyć na suchej patelni przez kilka minut, aż ziarna stają się złote, a potem ugotować. Aby urozmaicić smak i wartość odżywczą kaszy gryczanej warto dodać do niej różne warzywa i zioła. To nie tylko zwiększy wartość odżywczą dania, ale także doda mu różnorodności smakowej. Kasza gryczana może być świetnym, zdrowszym zamiennikiem dla ryżu czy makaronu w różnych przepisach, szczególnie dla osób na diecie bezglutenowej.

Przeciwwskazania do spożywania kaszy gryczanej

Kasza gryczana jest ogólnie bezpieczna do spożycia i nie ma znanych poważnych przeciwwskazań. Niemniej jednak, w przypadku alergii na grykę, zaburzeń, krzepliwości krwi, choroby nerek czy zespole jelita drażliwego (IBS) warto zachować ostrożność.

 • Alergia na grykę: objawy mogą obejmować pokrzywkę, obrzęk, kichanie, kaszel, trudności w oddychaniu, a w skrajnych przypadkach anafilaksję.
 • Zaburzenia krzepliwości krwi: gryka zawiera rutynę, która ma właściwości przeciwkrzepliwe. Dlatego też osoby przyjmujące leki przeciwkrzepliwe lub mające zaburzenia krzepliwości krwi powinny skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem dużych ilości kaszy gryczanej do swojej diety.
 • Choroby nerek: kasza gryczana jest bogata w minerały, w tym fosfor, który może być problematyczny dla osób z chorobami nerek.
 • Zespół jelita drażliwego i inne schorzenia przewodu pokarmowego: kasza gryczana jest bogata w błonnik, co jest korzystne dla większości ludzi, ale może być problematyczne dla osób z zespołem jelita drażliwego lub innymi schorzeniami przewodu pokarmowego, które mogą powodować wrażliwość na błonnik.

W przypadku jakiekolwiek obawy dotyczących spożycia kaszy gryczanej, przed wprowadzeniem jej do diety warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Zboża stanowią podstawę piramidy żywienia. Są niezbędnym elementem jadłospisu, ponieważ stanowią główne źródło błonnika pokarmowego....
CZYTAJ
Coraz więcej osób rezygnuje z jedzenia mięsa. Wynika to z pobudek moralnych i rosnącej świadomości...
CZYTAJ
Błonnik to grupa substancji roślinnych, które organizm ludzki nie jest w stanie strawić. Jest to...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia