2023-09-14
Porady

Kołdra obciążeniowa - pomocnik w walce z lękiem, stresem i bezsennością

Kołdra obciążeniowa, znana również jako kołdra sensoryczna, to rodzaj kołdry, która posiada dodatkowe obciążenie w postaci wkładu z małych kuleczek, najczęściej z plastiku lub szkła. Wkład z obciążeniem jest równomiernie rozłożony wewnątrz kołdry, co sprawia, że kołdra staje się cięższa i bardziej przylega do ciała użytkownika. Kołdry obciążeniowe są często stosowane jako forma terapii sensorycznej, zwłaszcza u osób z zaburzeniami sensorycznymi, takimi jak zespół Aspergera, zaburzenia ze spektrum autyzmu czy zespół nadpobudliwości psychoruchowej. Kołdry obciążeniowe mają na celu zapewnienie uczucia przytulenia i ciężaru, co może pomóc w redukcji niepokoju, stresu i poprawie jakości snu. Uważa się, że kołdra obciążeniowa działa poprzez stymulację układu nerwowego przez co pomaga uspokoić organizm i zmniejszyć stres. Dodatkowo, obciążenie kołdry może wpływać na wydzielanie hormonów, takich jak serotonina i melatonina, które są związane z regulacją nastroju i snu.

 kołdra obciążeniowa
Spis treści

Jak działa kołdra obciążeniowa

Kołdra obciążeniowa działa poprzez zastosowanie głębokiej uciskowej stymulacji (Deep Pressure Stimulation - DPS) na ciało użytkownika. DPS polega na równomiernym rozłożeniu obciążenia na ciele, co może wpływać na układ nerwowy, wywołując efekty uspokajające i relaksacyjne. Główne założenie działania kołdry obciążeniowej opiera się na teorii odpowiedzialnej za terapię głęboką uciskową (Deep Pressure Therapy). Wpływ obciążenia na ciało ma zwiększać wydzielanie hormonów, takich jak serotonina i melatonina, które wpływają na regulację nastroju, stresu i snu.

 • Ucisk i obciążenie dostarczane przez kołdrę obciążeniową mogą działać na receptory głębokiej propriocepcji, które przekazują informacje do mózgu, powodując efekt uspokajający na układ nerwowy. Może to pomóc w zmniejszeniu napięcia mięśniowego, stresu i lęku.
 • Głębokie uciskowe stymulacje, takie jak dostarczane przez kołdrę obciążeniową, mogą stymulować układ nerwowy do zwiększonej produkcji serotoniny, co może przyczynić się do uczucia relaksu i zadowolenia. 
 • Korzystanie z kołdry obciążeniowej może wpływać na poprawę rytmu snu poprzez zwiększenie wydzielania melatoniny. To może przyczynić się do lepszej jakości snu i łagodzenia problemów ze snem.

Skuteczność kołdry to bardzo indywidualne odczucie. Niektórzy odczuwają natychmiastowe korzyści i odczucie relaksu, podczas gdy inni mogą wymagać więcej czasu, aby przyzwyczaić się do obciążenia. Warto eksperymentować z różnymi wagami i stopniami ucisku, aby znaleźć indywidualnie odpowiednią kołdrę obciążeniową.

Korzyści wynikające z korzystania z kołdry obciążeniowej

Korzystanie z kołdry obciążeniowej może przynieść różnorodne korzyści. Wśród potencjalnych korzyści wynikających z używania kołdry obciążeniowej najczęściej wymienia się: redukcję lęku i stresu, poprawę jakości snu, poprawę koncentracji oraz stymulację zmysłów.

 • Kołdra obciążeniowa może wywoływać uczucie przytulenia i bezpieczeństwa, co może pomagać w zmniejszeniu lęku i stresu. Obciążenie kołdry może stymulować układ nerwowy do wydzielania hormonów relaksujących, takich jak serotonina i melatonina, które wpływają na stan emocjonalny.
 • Dzięki głębokiej uciskowej stymulacji, kołdra obciążeniowa może wpływać na regulację rytmu snu i poprawę jakości snu. Osoby korzystające z kołdry obciążeniowej często zgłaszają, że czują się bardziej wypoczęte po nocy spędzonej z jej użyciem. Dodatkowo kołdra obciążeniowa może pomóc w skróceniu czasu potrzebnego na zaśnięcie. Obciążenie i przytulające uczucie mogą przyczynić się do poczucia relaksu, co wielu osobom ułatwia zasypianie.
 • Dla osób z nadwrażliwością sensoryczną lub zaburzeniami sensorycznymi, takimi jak zespół Aspergera, zaburzenia ze spektrum autyzmu czy zespół nadpobudliwości psychoruchowej, kołdra obciążeniowa może pomóc w stymulacji zmysłów. Obciążenie kołdry dostarcza głębokiej propriocepcji i stymuluje zmysł dotyku, co może pomóc w uspokojeniu i zredukowaniu nadmiernych reakcji sensorycznych.
 • Kołdra obciążeniowa może wspierać koncentrację i samoregulację, szczególnie u osób z trudnościami w regulacji emocji i uwagi. Głębokie uciskowe stymulacje mogą pomóc w uspokojeniu układu nerwowego i zwiększeniu poczucia stabilności emocjonalnej.

Wskazania do korzystania z kołdry obciążeniowej

 • Kołdry obciążeniowe mogą być szczególne przydatne dla osób z zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami snu, z nadwrażliwością sensoryczną czy z trudnościami z koncentracją.
 • Kołdra obciążeniowa może pomóc osobom z zaburzeniami lękowymi, takimi jak zaburzenie lękowe uogólnione (GAD), zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD) czy zespół stresu pourazowego (PTSD). Obciążenie kołdry i uczucie przytulenia mogą pomóc w uspokojeniu układu nerwowego, zmniejszeniu napięcia i lęku.
 • Kołdra obciążeniowa może być pomocna dla osób cierpiących na problemy ze snem, takie jak bezsenność lub niespokojny sen. Działanie kołdry obciążeniowej, poprzez stymulację układu przywspółczulnego, może wpływać na poprawę rytmu snu i jakości snu.
 • Dla osób z nadwrażliwością sensoryczną, takich jak osoby z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD), zespołem Aspergera czy autyzmem, kołdra obciążeniowa może pomóc w regulacji zmysłów. Obciążenie kołdry i głęboka propriocepcja mogą dostarczać układowi nerwowemu informacji dotykowych, co pomaga w uspokajaniu i regulacji sensorycznej.
 • Kołdra obciążeniowa może być przydatna dla osób z trudnościami w koncentracji. Działanie kołdry obciążeniowej może pomóc w uspokojeniu układu nerwowego, co może wpływać na poprawę skupienia i redukcję nadmiernego pobudzenia.

Przeciwwskazania do korzystania z kołdry obciążeniowej

Chociaż kołdra obciążeniowa może przynieść wiele korzyści, istnieją pewne przeciwwskazania lub sytuacje, w których korzystanie z niej może być niewskazane lub wymagać ostrożności.

 • Problemy oddechowe: osoby z problemami oddechowymi, takimi jak astma, obturacyjne zapalenie oskrzeli (POChP) lub inne schorzenia, które wpływają na zdolność do swobodnego oddychania, powinny skonsultować się z lekarzem przed korzystaniem z kołdry obciążeniowej. Dodatkowe obciążenie kołdry może wpływać na swobodę oddychania i pogorszenie objawów.
 • Osoby z ograniczoną mobilnością: osoby z ograniczoną siłą fizyczną, niepełnosprawnością lub trudnościami w ruchu mogą mieć trudności z manipulacją i obsługą cięższej kołdry. W takich przypadkach ważne jest, aby używać kołdry obciążeniowej pod nadzorem lub z pomocą opiekuna.
 • Problemy kręgosłupa lub krążenia: osoby z istniejącymi problemami kręgosłupa, takimi jak dyskopatia czy skolioza, lub z zaburzeniami krążenia powinny skonsultować się z lekarzem przed korzystaniem z kołdry obciążeniowej. Obciążenie kołdry może wpływać na ułożenie ciała i wywierać dodatkowy nacisk na kręgosłup lub układ krążenia.
 • Dzieci poniżej 3. roku życia: kołdry obciążeniowe nie są zalecane dla dzieci poniżej 3. roku życia ze względu na ryzyko zakrycia twarzy i utrudnienia oddychania. Dla dzieci w tym wieku lepiej stosować inne formy sensoryzacji, które są bezpieczne i odpowiednie dla ich wieku. W przypadku jakichkolwiek istniejących problemów zdrowotnych lub wątpliwości dotyczących korzystania z kołdry obciążeniowej, zawsze zaleca się skonsultować się ze specjalistą w celu indywidualnej oceny i zaleceń.

Jak wybrać idealną kołdrę obciążeniową?

Wybór idealnej kołdry obciążeniowej zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Wybierając kołdrę sensoryczną warto wziąć pod uwagę takie czynniki, jak: waga, rozmiar, materiał i tekstura, konsytuacja i rozłożenie obciążenia oraz bezpieczeństwo. Kołdry obciążeniowe są dostępne w różnych ciężarach, zwykle wyrażanych w funtach (lbs) lub kilogramach (kg). Zaleca się wybór kołdry, która waży około 10-15% wagi użytkownika. Na przykład, jeśli ważysz 70 kg, kołdra o wadze 7-10 kg może być odpowiednia. Ważne jest, aby kołdra była wystarczająco ciężka, aby zapewnić odpowiednią stymulację, ale jednocześnie nie powinna być zbyt ciężka, aby uniemożliwić swobodne poruszanie się. Rozmiar kołdry obciążeniowej powinien odpowiadać rozmiarowi łóżka lub indywidualnym preferencjom. Warto wybierać rozmiar, który zapewni odpowiednie pokrycie i swobodę ruchu.  Przy wyborze kołdry obciążeniowej należy zwróć uwagę na materiał, z którego jest wykonana. Materiał powinien być przyjemny w dotyku, oddychający i zapewniać dobre odprowadzanie wilgoci.  Obciążenie powinno być równomiernie rozłożone wewnątrz kołdry, a kulki obciążające odpowiednio zamocowane, co zapewni równomierne pokrycie całej powierzchni kołdry.  Kołdra obciążeniowa musi spełniać odpowiednie standardy bezpieczeństwa. Należy dodatkowo upewnić się, że kulki obciążające są zamknięte w bezpiecznym i trwałym materiale, przez który nie będą wychodziły na zewnątrz. Podczas wybierania kołdry obciążeniowej warto również przeczytać opinie i recenzje innych osób, aby dowiedzieć się więcej o różnych markach i modelach dostępnych na rynku.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Problemy z zasypianiem to przypadłość, która dotyczy coraz większego grona społeczeństwa. Niedostateczna ilość snu, szczególnie...
CZYTAJ
Rano pobudka i zaczynasz kolejny dzień pod presją czasu. Wieczorem padasz, bo zmęczenie odbiera Ci...
CZYTAJ
Autyzm, nazywany również zaburzeniem ze spektrum autyzmu (ASD), to ogólne określenie grupy skomplikowanych zaburzeń rozwoju mózgu....
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia